• Zaprogramuj przyszłość

• Od lutego 2018 roku w naszej szkole realizowany jest projekt „Zaprogramuj przyszłość”.  Jest on skierowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z niewielkich miejscowości. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Orange oraz Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Jest realizowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”. Jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji. Dzięki niej nasi uczniowie będą mogli zdobyć kompetencje przyszłości, nauczą się twórczo korzystać z nowych technologii. W ramach projektu będziemy wykorzystywać matę edukacyjną Mistrzów Kodowania, tablety, roboty i inne ciekawe pomoce.

Do projektu przystąpili w naszej szkole uczniowie klasy: Ib, II i IIIb. Wraz z wychowawcami: p. Dorotą Wiatr, p. Wiesławą Kloc oraz p. Joanną Knapik uczniowie uczą się podstaw programowania i rozwijają umiejętności cyfrowe w praktyce. Wszystkie zajęcia odbywają się pod opieką i przy pomocy trenera-edukatora ze Stowarzyszenia Mistrzów Kodowania.

Naszą przygodę z kodowaniem rozpoczęliśmy od „kodowania na dywanie”. Dzieciom bardzo podobają się zajęcia z szyfrowania i kodowania tajemniczych obrazków i wiadomości, nauka dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia z wykorzystaniem kostek, miarek krawieckich czy kolorowych pacek. Bardzo lubimy zabawy z kolorowymi piłeczkami czy różnymi klockami. Największą jednak radość sprawiają naszym uczniom zajęcia z wykorzystaniem kolorowych kubków. Budujemy, przenosimy, kodujemy kolorowe sekwencje kubeczków. Przez zabawę uczymy się precyzji, jednoznacznego nazywania czynności i dokładności. Współdziałamy w grupie ucząc się jednocześnie zdrowej rywalizacji. Zaczęliśmy też naukę programowania. Te zajęcia realizujemy w pracowni komputerowej.

Wiele pozytywnych emocji wzbudzają zajęcia na macie edukacyjnej. Tu trenujemy umiejętność wyznaczania drogi do celu, kodowania trasy, układamy sudoku. Wszystkim działaniom towarzyszy bardzo dużo pozytywnych emocji. Na każdych zajęciach słychać śmiech i dyskusję. Dzieciaki nie mogą doczekać się na... roboty, które będą programować już w najbliższym czasie.

Fundatorzy projektu:

Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa, Fundacja Orange, Stowrzyszenie Mistrzowie Kodowania, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego