• Wizyta u lekarza na lekcji przyrody
          • Wizyta u lekarza na lekcji przyrody

          • W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi odbyły się nietypowe lekcje przyrody. Uczniowie wcielili się w role lekarzy i pacjentów. Kilka dni wcześniej czwartoklasiści losowali scenki sytuacyjne. Zadaniem uczniów było przedstawienie niepokojących objawów chorobowych, ich przyczynę oraz zalecenia dotyczące profilaktyki chorób i zmiany trybu życia czy zachowań. Celem tej formy zajęć było utrwalenie wiadomości z działu „Odkrywamy tajemnice zdrowia”.

            Lekcja nie tylko łączyła wiedzę teoretyczną z praktycznym działaniem, ale stwarzała również możliwość ćwiczenia zdolności komunikacyjnych, umiejętności współpracy w grupie oraz kształtowania postawy odpowiedzialności.

            Przygotowania do lekcji budziły wiele pozytywnych emocji, a każda grupa chciała przedstawić się jak najlepiej.  Uczniowie zajęcia potraktowali w sposób bardzo profesjonalny. Przygotowani byli zarówno pod względem merytorycznym jak i wizualnym. Każda grupa opracowała scenariusz swojej prezentacji w „gabinetach”. Niektórzy wykonali dodatkowe pomoce (piktogramy, plansze, recepty), przynieśli fartuchy, stetoskopy, wagę a nawet ucharakteryzowali skórę klejem z farbą imitując poparzenie skóry. Lekarz na podstawie objawów diagnozował różne choroby lub formy uzależnienia i wydawał zalecenia.

            Zaproponowana zespołom uczniowskim tematyka obejmowała:

            • problem zdrowotny dziecka z nadwagą oraz pacjenta z wybraną chorobą zakaźną lub pasożytniczą,
            • problem uzależnienia dziecka od napojów energetyzujących i telefonu komórkowego,
            • postępowanie w sytuacji niebezpiecznej (użądlenie przez pszczołę, połknięcie niebezpiecznej substancji, spożycie lub kontakt z rośliną trującą).

            Dzięki aktywnemu udziałowi w lekcji uczniowie na pewno doskonale zapamiętają omawiane zagadnienia.

        • Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim
          • Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim

          • 26 i 27 stycznia 2022 roku pszczyński Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim.

            W zawodach wzięła udział  reprezentacja naszej szkoły w składzie: Grygier Maksymilian, Wyrobek Helena, Wanke Franciszek, Piech Mikołaj, Osiński Jakub, Grygier Mateusz, Kościelny Zofia, Chodnicka Karolina, Mikołajczyk Lena, Treliński Kacper.

            1 miejsce w kategorii 2012 i młodsi wywalczyła Helena Wyrobek
            1 miejsce w kategorii 2009-2011 zdobył  Mateusz grygier
            2 miejsce w kategorii 2012 i młodsi zajął Franciszek Wanke
            4 miejsce w kategorii 2012 i młodsi zajął Maksymilian Grygier

            Dziękujemy całej reprezentacji za godne reprezentowanie barw naszej szkoły na zawodach narciarskich.

        • X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim
          • X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim

          • 14 stycznia 2022 roku na stoku Klepki w Wiśle odbyły się X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim. W tegotrocznych zawodach wzięło udział 26 zawodników.

            Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

            Dziewczyny klasy I-III
            1. Wyrobek Helena

            Chłopcy klasy I-III
            1. Wanke Franciszek
            2. Grygier Maksymilian
            3. Piech Mikołaj

            Dziewczyny klasy IV-VI
            1. Piech Małgorzata
            2. Trelińska Emilia
            3. Nowak Maria

            Chłopcy klasy IV-VI
            1. Grygier Mateusz
            2. Osiński Jakub
            3. Blokesz Bartosz

            Dziewczyny klasy VII-VIII
            1. Noga Małgorzata
            2. Kościelny Zofia
            3. Mikołajczyk Lena

            Chłopcy klasy VII-VIII
            1. Treliński Kacper

        • Witamy w programie „Przyjaciele Zippiego”
          • Witamy w programie „Przyjaciele Zippiego”

          • Jest nam miło poinformować, iż klasy 1b i 2a przystąpiły do międzynarodowego programu  „Przyjaciele Zippiego”. Jest to program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Program to cykl aż 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały. Właścicielem programu jest angielska fundacja "Partnership for Children". W Polsce wyłącznym przedstawicielem upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji. Nasze klasy już rozpoczęły zajęcia z programu. A kim jest Zippi? Zobaczcie sami.

        • Pamiętajmy o zwierzętach podczas mrozów
          • Pamiętajmy o zwierzętach podczas mrozów

          • Uczniowie klasy 2a wiedzą, że zima i śnieg to fajna zabawa, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się ferii. Ale zdajemy sobie również sprawę, że jest to bardzo trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza w okresie mrozów i intensywnych opadów śniegu. Chcąc przypomnieć, że każdy może pomóc najbardziej potrzebującym, zorganizowaliśmy wystawę tematyczną. Pamiętajmy, że przy dokarmianiu zwierząt również obowiązują pewne zasady.  Dokarmiać zwierzęta leśne mogą tylko leśniczy, a my możemy zadbać o naszych miejskich przyjaciół – zwłaszcza o ptaki. Czym dokarmiać ptaki? Zobaczcie sami w naszej „ptasiej stołówce”. Uczniowie, wykorzystując głównie odpady segregowane, wykonali także wspaniałe, bardzo pomysłowe budki i karmniki dla ptaków.

        • Sukces uczennicy 2a w konkursie wojewódzkim
          • Sukces uczennicy 2a w konkursie wojewódzkim

          • Jest nam niezmierni miło poinformować o wspaniałym sukcesie uczennicy klasy 2a - Matyldy Sitko. Matylda wzięła udział w konkursie „JESTEM KREATOREM BAŚNIOWYCH ŚWIATÓW JAK JAN MARCIN SZANCER”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka i Senatora RP X Kadencji Pana Wojciecha Koniecznego. Zadanie konkursowe polegało na zilustrowaniu wybranego tekstu z zakresu prozy, liryki lub dramatu techniką płaską: rysunek, malarstwo, grafika. Matylda wykonała rysunek do wiersza Doroty Gellner „Deszcz”. Na konkurs wpłynęły 134 prace, których autorami są uczniowie szkół podstawowych z różnych miejscowości województwa śląskiego. Matylda zajęła II miejsce w kategorii klas 1-3. Matyldzie gratulujemy i oczywiście życzymy dalszych sukcesów!