• Wycieczka klas 1a, 2a, 3a i 3b do Brennej
          • Wycieczka klas 1a, 2a, 3a i 3b do Brennej

          • 14 kwietnia uczniowie klas 1a, 2a, 2b i 3a wybrali się do „Koziej Zagrody” do Brennej. 

            Na miejscu przywitał nas pan Rafał, który zaprowadził nas do drewnianej, góralskiej chaty w której spędziliśmy wartościowy czas poznając kulturę mieszkańców Beskidu Śląskiego. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, by na zmianę korzystać z przygotowanych dla nas niespodzianek.

            Na początku wzięliśmy udział w warsztatach muzyki Górali Beskidzkich. Prowadząca w ciekawy sposób, czasami również poprzez humorystyczne przyśpiewki  i zawołania góralskie, opowiedziała nam o tradycyjnych instrumentach pasterskich, mogliśmy zobaczyć, a co najważniejsze usłyszeć trombity, piszczałki, fujarki, czy okaryny.

            Kolejne zajęcia poprowadził dla nas pan Rafał, chyba nikt nie spodziewał się, że wyjedzie z „ Koziej Zagrody” z bochenkiem świeżego, pachnącego chleba. A tak właśnie było... prowadzący nauczył nas,  jak przygotować domowy chlebuś na zakwasie. Mieliśmy ręce pełne roboty, a po godzinie w całej chacie można było poczuć  niesamowity zapach pieczywa.

            Po tych warsztatach udaliśmy się do zagrody ze zwierzętami. To była dopiero atrakcja, mogliśmy karmić kozy, a nawet je wyczesywać. Mieliśmy szczęście zobaczyć również małe koźlątka, które przyszły na świat w okresie Świąt Wielkanocnych. Te słodziaki były jeszcze trochę wystraszone i uciekały przed nami, ale widok brykających i skaczących maluchów był rozbrajający.

            Okazało się, że to nie był jeszcze ostatni punkt programu, wróciliśmy bowiem do chaty, by wziąć udział w zajęciach rękodzielniczych z filcowaniem owczego runa,  pod czujnym okiem p. Basi. Każdy z nas zrobił sobie wełniany breloczek- musieliśmy nakłuwać specjalną igłą włókna włożonej do foremek wełny, by nadać im odpowiedni kształt. To dla każdego z nas było nowe doświadczenie, bo wcześniej nie wiedzieliśmy na czym polega filcowanie i to w dodatku na sucho.

            Oczywiście wycieczka nie byłaby do końca udana bez...zakupu pamiątek. Na miejscu mogliśmy nabyć ceramiczne gwizdki ( ptaszki), ciupagi, delikatne mydełka z owczym mlekiem, korale, magnesy, itp.

            To był już ostatni punkt programu, wycieczka była bardzo udana i na pewno mile będziemy ją wspominać!

        • Mamy laureatki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
          • Mamy laureatki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

          • Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami prestiżowych konkursów organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty.

            Agata Wójtowicz, uczennica klasy 8b, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii.

            Amelia Gosek, uczennica klasy 8a, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego.

            Serdecznie gratulujemy!

            Agata i Amelia rywalizowały z najlepszymi uczniami z województwa, a dzięki swojej wiedzy i mozolnej pracy przeszły kolejne etapy eliminacji konkursowych. Ósmoklasistki musiały nie tylko wykazać się rozległą wiedzą i umiejętnościami np. analizy tekstów źródłowych czy ilustracji, twórczym myśleniem i zastosowaniem poznanej wiedzy w sytuacjach problemowych, ale również opanować wiele wymagań i umiejętności wykraczających poza podstawę programową szkoły podstawowej. Laureatki przez kilka miesięcy pracowały pod kierunkiem swoich nauczycielek tj. pani Beaty Kudali (biologia) oraz pani Barbary Pieńko (język niemiecki).

            Uczestnictwo w konkursach kuratoryjnych wymaga od uczniów  dużego zaangażowania, pracowitości, motywacji i wytrwałości. Czy warto…? Osądźcie sami!

            1. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną, czyli ocenę celującą!
            2. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu najwyższego wyniku.
            3. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

            Od lewej: Agata, Amelia

        • Przychodzi pacjent do lekarza…
          • Przychodzi pacjent do lekarza…

          • Uczniowie klas czwartych na lekcjach przyrody w nietypowy sposób podsumowali dział „Odkrywamy tajemnice zdrowia”. W wylosowanych przez nauczyciela grupach, spotykając się poza lekcjami, opracowali a następnie przedstawili wyniki swojej twórczej pracy. Odegrane scenki dotyczyły zagrożenia zdrowia lub życia człowieka. Zapraszamy do galerii.  

        • Noc w szkole klas czwartych
          • Noc w szkole klas czwartych

          • W marcu uczniowie obu klas czwartych nocowali z szkole. Ta nietypowa noc była czasem wspólnych zabaw i rozmów do samego rana. Zapraszamy do galerii.

          • Wycieczka klas 4

          • 30 marca klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Katowic. Celem była Bajka Pana Kleksa – miejsce, gdzie balansując pomiędzy fantazją i nauką, dzieci rozwijają chęć odkrywania świata.

            Na ogromnej powierzchni znajduje się kilka stref tematycznych inspirowanych przygodami Pana Kleksa. Uczniowie rozpoczęli podróż od przypomnienia kilku istotnych faktów dotyczących lektury. Pierwszym zadaniem było odnalezienie w „Ostatnim rezerwacie przyrody” wszystkich zwierząt mieszkających w dżunglii, co gwarantowało wejście do Akademii Pana Kleksa przez jego brodę, czyli gąszcz kolorowych lin i sznurków. W przestrzeni dedykowanej podróżom uczniowie nauczyli się m.in. techniki wiązania węzłów żeglarskich i czytania map.W strefie Kosmosu opanowali podstawy astronomii, wystartowali też prawdziwą rakietą. W podwodnym świecie nasi bohaterowie dzielnie walczyli, by pomóc Królowej Abie ocalić planetę przed katastrofą ekologiczną.

            Podczas tej fantastycznej podróży uczniowie rozwiązywali zagadki, łamigłówki, twórczo eksperymentówali odkrywając świat. Te zmagania, wymagające wiele wysiłku, uczniowie zakończyli delektując swe podniebienia pyszną pizzą.