• SP 4 na karuzeli uczuć
          • SP 4 na karuzeli uczuć

          • 23 marca na długo zapadnie w pamięci społeczności szkolnej SP4 - był to Dzień emocji, optymizmu i afirmacji życia, któremu przyświecało hasło: ”Życie nie musi być doskonałe, by było wspaniałe”. Dzień wyjątkowo kolorowy, naładowany pozytywnymi emocjami i działaniami.

            Imprezę poprzedzono zajęciami wychowawczymi w każdej klasie na temat emocji oraz zapoznaniu z zadaniami i organizacją tego dnia. Każda klasa, pod okiem i wsparciem wychowawcy, miała w dowolnej formie zwizualizować przydzieloną emocję (lęk, złość, smutek, znudzenie, zazdrość, spokój, radość, miłość, odrazę) w sposób dowolny tak, by była rozpoznana przez zwiedzające klasy. W przypadku opracowywania emocji trudnych (które często potocznie nazywamy negatywnymi) należało pokazać ich dobrą, potrzebną stronę, a następnie podać sposoby radzenia sobie z nimi.

            Wyrazistym punktem tego wydarzenia był spektakl „Karuzela uczuć” przygotowany przez uczniów klasy 8b pod kierownictwem p. Surowieckiej, doskonale wpisujący się w tematykę dnia. Spektakl przeplatany był tańcem i śpiewem uczennic klas czwartych. Przedstawiono również nakręconą przez uczniów klasy 8a (Mikołaj W., Wiktoria Sz - pytający oraz Eryk K. i Jakub M. - nagrywanie i montaż) sondę, z różnymi osobami w szkole (uczniami i pracownikami) dotyczącą emocji.

            Głównym tematem przedstawienia były emocje, z którymi czasami trudno sobie w życiu poradzić, zwłaszcza gdy jest się nastolatkiem. Dokładnie chodziło o emocje Oli - dziewczynki, która przeżywa trudne chwile związane z nagłą przeprowadzką do innego miasta i związaną z tym zmianą jej dotychczasowego życia. Dziewczynka zmienia nie tylko miejsca zamieszkania, szkołę, ale przede wszystkim zmuszona jest opuścić swoją przyjaciółkę, koleżanki i porzucić swoje hobby - taniec…

            Bohaterka ma do swoich rodziców (tata - Nikodem W., mama - Agata K.) ogromne pretensje i żal, że swoimi decyzjami łamią jej życie, że skazali ją na stres w nowej sytuacji, rozstanie z koleżankami i konieczność zrezygnowania z pasji - tańca. W rolę Oli wcieliła się Vanessa S., która brawurowo zagrała zbuntowaną nastolatkę.

            Postać bliskiej koleżanki Oli zaprezentowała wyjątkowo udanie Kamila W. Emocje Oli to: radość - Małgorzata Cz., smutek - Karolina K. , Złość - Wiktor N., Odraza - Paweł M., Strach - Karol K. Młodzież przedstawiła emocje, jak grupa zawodowych aktorów. Odpowiednią intonacją, gestem, mimiką twarzy i ruchem scenicznym wyrazili wszystko to, co „w głowie się czasem nie mieści” i towarzyszy człowiekowi w różnych momentach naszego życia.

            Przedstawienie wzbogaciły piosenki wykonane przez uzdolnioną muzycznie uczennicę  – Lilianę L. z klasy 4 b, układ taneczny uczennic z klasy 4a i 4b do utworu „Happy” oraz przepiękna dekoracja wykonana przez p. M. Szwedę.

            Najważniejszym celem projektu było uzmysłowienie uczniom, że emocje towarzyszą nam zawsze i przez całe życie, są częścią nas. Czasem są trudne i przykre, a czasem napędzające, mobilizujące. Trzeba umieć je rozpoznawać i radzić sobie z nimi. Życie takie jakie jest (z wszystkimi emocjami) może być piękne, jednak ważne by uczyć się optymizmu, cieszyć się z małych rzeczy, dzielić się radościami, podnosić innych na duchu i przekazywać pozytywną energię. 

            Zobacz spektakl

        • Klasa 3a i 3b wita wiosnę
          • Klasa 3a i 3b wita wiosnę

          • 21 marca uczniowie klasy 3a i 3b powitali wiosnę w dość nietypowy sposób. Spotkaliśmy się razem, by porozmawiać o emocjach. Uczniowie zostali podzieleni na 7 grup, cechą rozpoznawczą każdej z nich był inny kolor. Rozpoczęliśmy od pokazania ruchem i mimiką twarzy wylosowanych odczuć, wśród których znalazły się: radość, smutek, złość, odraza, strach, wstyd i zdziwienie. Zastanawialiśmy się wspólnie, jak reaguje nasze ciało, kiedy przeżywamy wspomniane wcześniej emocje, szukaliśmy również sposobów radzenia sobie z nimi ( szczególnie z tymi nieprzyjemnymi i trudnymi). Pomysłów mieliśmy bardzo wiele! W dalszej części spotkania każdy uczeń miał narysować sytuację, w której przeżywa przydzieloną   grupie emocję. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Na koniec obejrzeliśmy krótki filmik, pt. „ Witajcie emocje”.

            Zajęcia uświadomiły nam, jak ważne w naszym życiu są uczucia i odczucia, bo informują nas o tym, co jest dobre, a co złe i pomagają nawiązywać relacje z innym ludźmi. Wszystko, co czujemy jest ważne,ale postanowiliśmy, że będziemy pielęgnować te pozytywne emocje, bo on dostarczają  energii i wywołują uśmiech na twarzy. A jak tu się nie cieszyć, kiedy wkoło się zieleni, słychać śpiew ptaków i można w końcu poczuć ciepło wiosennego słońca?

          • Wiosna, ach to Ty! - 21.03 w naszej szkole

          • Ile można mieć powodów do świętowania? Oj, duuuuuużo! 

            Szczególnie, kiedy mowa o 21 marca! W naszej szkole mieliśmy tego dnia okazję obchodzić nie tylko Dzień Wiosny, ale także Dzień Solidarności z Osobami z Zespołem Downa oraz zaproponowany i wyczekiwany przez uczniów Dzień bez plecaka. Co więcej wykorzystaliśmy także tę wyjątkową datę do zorganizowania zbiórki na rzecz pomocy naszym nowym Kolegom i Koleżankom z Ukrainy. 

            Tego dnia więc od rana na korytarzach rozbrzmiewały wiosenne hity, uczniowie prezentowali swe kolorowe, kwieciste kreacje oraz skarpetki nie do pary, symbolizujące różne chromosomy z 21. pary, które występują u osób z Zespołem Downa. Na parterze zaś była możliwość oddania artykułów szkolnych niezbędnych dla Uczniów z Ukrainy, którzy coraz liczniej rozpoczynają naukę w naszej szkole. 

            Zebraliśmy naprawdę wiele materiałów biurowych! Niesamowicie jesteśmy wdzięczni i dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w kolejną AKCJĘ-REAKCJĘ organizowaną w naszej szkole na rzecz pomocy Ukrainie. 

            Koniecznie należy jednak jeszcze wspomnieć o konkursie, który miał miejsce w ramach Dnia bez plecaka! Ta wyjątkowa inicjatywa uczennic z klasy VIIa, które właściwie odpowiadały za organizację całego dnia, okazała się być strzałem w dziesiątkę! Wszyscy się świetnie bawili, kreatywność naszych uczniów zasługiwała na najwyższe uznanie, które wyrażaliśmy gromkim śmiechem! Uczniowie bowiem tego dnia wykorzystali w roli plecaka najdziwniejsze przedmioty! Tego nie da się opowiedzieć! Koniecznie zatem zobaczcie chociaż część z nich w relacji z tego wyjątkowego świętowania, które - mamy nadzieję - stanie się już tradycją szkoły!

          • Vb - z wizytą w Skansenie

          • Początek wiosny to dobry moment, by ruszyć w teren! Tak też zrobili uczniowie klasy Vb, którzy połączyli przyjemne z pożytecznym i 22 marca ruszyli do parku, by uczestniczyć w organizowanych w Skansenie warsztatach zielarskich. Zajęcia te były tą pożyteczną częścią programu tej wycieczki, gdyż zaraz po nich mogliśmy skupić się na jakże przyjemnym wspólnym świętowaniu zaległego Dnia Kobiet, z okazji którego uczniowie mieli obiecane wyjście na pizzę! Piękna pogoda, wiosna wkoło, wspólne towarzystwo, wyborna pizza oraz ciekawe warsztaty wypełniły nam radością ten jakże udany dzień!

        • Popularyzacja wiedzy o mózgu w ramach Światowego Tygodnia Mózgu
          • Popularyzacja wiedzy o mózgu w ramach Światowego Tygodnia Mózgu

          • Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w lekcji, której celem była popularyzacja wiedzy o mózgu i jego działaniu. Uczniowie zobaczyli kilka krótkich filmików edukacyjnych, dzięki którym poznali proste techniki zapamiętywania, pozwalające szybciej i skuteczniej się uczyć. Uczniowie dowiedzieli się również jakie produkty należy jeść, aby usprawnić pamięć i koncentrację oraz jakich nawyków unikać, by nie szkodzić mózgowi.  Wiele emocji towarzyszyło filmikom prezentującym ćwiczenia pobudzające półkule mózgowe – idealne przed nauką. Na koniec uczniowie rozwiązywali zadania pobudzające spostrzegawczość, koncentrację i kreatywność.

        • Klasa IIa i IIIb z wizytą w teatrze
          • Klasa IIa i IIIb z wizytą w teatrze

          • 10 marca uczniowie klasy II a i IIIb wybrali się do Teatru Banialuka w Bielsku- Białej na przedstawienie oraz warsztaty teatralne.

            Obejrzeliśmy sztukę. pt.” Robinson” na motywach utworu Daniela Defoe. Bohater spektaklu zachorował i zapadł w sen z którego nie mógł się wydostać, tak jak powieściowy Robinson Crusoe z bezludnej wyspy.

             Dzięki potędze wyobraźni przeniósł się na baśniową, pełną magii wyspę, gdzie spotkał egzotyczne, wielobarwne i mówiące ludzkim głosem zwierzęta, i oczywiście Piętaszka. Gdy czuł się opuszczony i zagubiony, mieszkańcy wyspy pocieszali go i pomagali mu oswoić strach. Każdy, gdy jest smutny, samotny lub chory, może poczuć się Robinsonem. Jednak z każdej wyspy można się wydostać i wrócić do domu, by i cieszyć się z najprostszych, codziennych rzeczy. I to było właśnie główne przesłanie tego przedstawienia.

            Po spektaklu więźliśmy udział w warsztatach, podczas których poznaliśmy różne magiczne miejsca teatru. Zwiedziliśmy pracownię stolarską, krawiecką oraz plastyczną, dowiedzieliśmy się, jak powstają przedstawienia, poznaliśmy najstarszych aktorów  teatru - lalki oraz wielość sposobów ich animacji. To było niesamowite przeżycie!

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w słynnej restauracji na „M”, by co nieco przekąsić i spędzić miło czas z kolegami i koleżankami, bo przecież tak ważne w życiu jest to, by cieszyć się z drobnych, codziennych rzeczy!

        • Aplikacja mOchrona - bezpieczenstwo dzieci w sieci
          • Aplikacja mOchrona - bezpieczenstwo dzieci w sieci

          • Szanowni Rodzice. mOchrona to darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej, która wspiera rodziców w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z urządzeń z dostępem do sieci. Powstała w ramach działań Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – programu dającego szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. O cyberbezpieczeństwo dzieci należy dbać wszędzie tam, gdzie korzystają z sieci – w szkole i w domu. Dlatego mOchrona to narzędzie przygotowane z myślą o rodzicach i opiekunach, które pomoże w świadomym kształtowaniu nawyków cyfrowych od najmłodszych lat.

            Ulotka dla rodzica

        • Apteczka dla Ukrainy! - w SP 4
          • Apteczka dla Ukrainy! - w SP 4

          • To była prawdziwa AKCJA- REAKCJA!!

            Drodzy Rodzice, Uczniowie!

            Od początku dramatycznych wydarzeń na Ukrainie docierały do nas informacje o różnych formach Waszego zaangażowania! Jesteśmy bardzo dumni i poruszeni, jak wiele dobra potraficie czynić! 

            Nie chcieliśmy mnożyć kolejnych zbiórek, jednak po rozmowach z osobami zaangażowanymi w bezpośrednie niesienie pomocy na granicy, zobaczyliśmy, jak wielki deficyt stanowią wszelkiego rodzaju środki medyczne. Stąd szybka decyzja o podjęciu akcji "Apteczka dla Ukrainy". Przy wsparciu Pani Dyrektor wieści zostały rozesłane, tak iż już w dniu ogłoszenia zbiórki zaczęły do nas spływać pierwsze artykuły. Marysia, Tosia, Emilka i Marta z koleżankami z klasy IVa zorganizowały wszystko, by móc sprawnie przeprowadzić akcję - Plakaty, kartony, odbiór przynoszonych darów! Następnie otrzymaliśmy fachowe wsparcie ze strony zaprzyjaźnionych Farmaceutek (tak dobrze jest móc liczyć na pomoc Rodziców naszych uczniów!!), dzięki temu dary zostały sklasyfikowane, podzielone i właściwie rozdysponowane! Potem sprawę wzięli w swoje ręce chłopcy z VIIIa i VIIIb - pomogli zapakować, okleić, zastreczować i przekazać wprost w ręce odbiorców paczek! 

            Razem w ciągu dwóch dni zebraliśmy 14 kartonów!!

            6 - przekazaliśmy na ręce Rodziców naszej uczennicy, którzy organizowali bezpośrednią pomoc dla mężczyzn zaangażowanych w obronę Ukrainy. 

            6 - przekazaliśmy na ręce Zintegrowanych Służb Ratowniczych.

            2 - z zebranymi środkami czystości, które także przy okazji niektórzy przynosili, przekazaliśmy strażakom z OSP Ćwiklice, którzy udzielają pomoc przybyłym już w okolice Pszczyny Uchodźcom.

            W odpowiedzi dotarła do nas SMSem wiadomość od Ratowniczki, która udziela pomocy na granicy w Korczowej i Medyce:

            "Boże kochany!!! CUUDNIE. Oczywiście że się przyda! I na miejscu, i będziemy mogli zabezpieczyć dzieciaki w dalszej podróży!!!"

            Kochani!! Dziękujemy za Wasze zaangażowanie! Za Waszą solidarność! Wiemy, że to kropla w morzu potrzeb, ale ocen składa się właśnie z kropel! Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze nie jedną naszą kroplę wlać do oceanu wsparcia i dobroci!

        • W teatrze marionetek - z klasą IVa i IVb
          • W teatrze marionetek - z klasą IVa i IVb

          • Na lekcjach języka polskiego lubimy podejmować interdyscyplinarne działania, bo przecież polski to nie tylko ortografia i gramatyka. Toteż chętnie łączymy literaturę z plastyką, a i z teatrem się nam czasem udaje! 

            Świetną okazją było ku temu podsumowanie lektury "Pinokio", kiedy to wykorzystaliśmy fakt, że w czasie jednej z przygód Pinokio trafił do Teatru Marionetek! Dlaczegóż zatem samemu takiego teatru nie przygotować? Zapoznaliśmy się z różnymi typami lalek teatralnych (kukiełki, pacynki, marionetki, jawajski), a kiedy wiedzieliśmy już która lalką jak wygląda oraz jak należy się nią poruszać, przystąpiliśmy do pracy. Każda grupa wybrała fragment lektury, co ambitniejsi napisali nawet własne adaptacje teatralne i przystąpiliśmy do przygotowania lalkowych bohaterów! Lalki były przepiękne!! Jedne stworzone z wykorzystaniem kuchennych łyżek, inne szyte, z włóczki lub haftowane, był i Pinokio z głową zrobioną z balona, czy lis z tułowiem z rolki po papierze! Ilu uczniów, tyle pomysł! A potem zaczął się teatr! Każdy musiał odegrać swoją rolę! Jak się okazało, odczytywanie tekstu, manewrowanie lalką i jednoczesne ukrywanie się za stolikiem nie było takie łatwe!! 

            Jak się przekonali nasi czwartoklasiści teatr to nie tylko zabawa! Chociaż trzeba przyznać, że praca nad tym projektem była naprawdę dobrą zabawą i jednocześnie twórczym podsumowaniem lektury!