• Nietypowe bombki
          • Nietypowe bombki

          • W ostatnim dniu przedświątecznej nauki na lekcjach biologii i przyrody uczniowie klas IV, VI i VII tworzyli biologiczne i przyrodnicze bombki. Znalazły się na nich motywy nawiązujące do treści omawianych podczas lekcji, m. in. deszczomierz, wiatromierz, łańcuch pokarmowy, opady atmosferyczne, narządy lub układy narządów człowieka, owady, pająki, tasiemce, dżdżownice i wiele, wiele innych. Poniżej znajduje się kilka przykładowych prac

        • Ekologiczne działania w naszej szkole
          • Ekologiczne działania w naszej szkole

          • Jednym z priorytetów na rok szkolny 2021/2022 jest wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

            Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie od lat kładzie nacisk na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Dyrekcja szkoły zadbała o to, by przed wejściem do budynku znalazł się ekologiczny słupek informujący o jakości powietrza. Nauczyciele podejmują z kolei inicjatywy, które uczą młode pokolenie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. W bieżącym roku szkolnym chcieliśmy zwrócić uwagę na to, jak katastrofalne skutki dla naszego zdrowia ma zanieczyszczone powietrze i że każdy może przyczynić się do poprawy jego jakości.

            W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie promującym działania zainicjowane kilkanaście lat temu przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Bielska-Białej. Ich zadaniem było przygotować plakaty o tematyce ekologicznej oraz rozwiązać rebusy. Powstały wyjątkowe prace wskazujące na to, że młodzi ludzie są świadomi zagrożenia. Efekty ich zaangażowania można podziwiać na szkolnych korytarzach i gazetkach w salach lekcyjnych.

            Kampanię wsparł także Urząd Miejski w Pszczynie, a ściślej Referat ds. Jakości Powietrza, przekazując szkole różne gadżety, gry edukacyjne, plakaty, na których znalazło się hasło: „Gramy czysto! #smogover."

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

        • „ANIOŁY OD REKLAMY”- czyli słów kilka o świątecznym przedstawieniu uczniów naszej szkoły
          • „ANIOŁY OD REKLAMY”- czyli słów kilka o świątecznym przedstawieniu uczniów naszej szkoły

          • Zobacz spektakl świąteczny

            Marzenia są od tego, aby się spełniały… W kilku słowach można by w ten sposób podsumować występ uczniów klas 8, którzy już w klasie szóstej pytali, czy będą mogli wystąpić w jasełkach… Niestety, pandemia pokrzyżowała ich pragnienia oraz plany nauczycieli… 
            W tym roku najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie postanowili, że w klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadzą nas swym świątecznym przedstawieniem pt. „Anioły od reklamy”. Z powodu obostrzeń i braku możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności, postanowili nagrać film. Bardzo chcieli, by chociaż w ten sposób wprowadzić nas wszystkich w magię Świąt Bożego Narodzenia i zwrócić szczególną uwagę na to, co jest naprawdę istotne podczas tych, jakże wyjątkowych świąt!
            Przygotowania do spektaklu zaczęły się już w połowie listopada. Opanowanie długich ról aktorskich, zagranie odpowiednią mimiką, gestem i ruchem scenicznym, by jak najpełniej oddać graną przez siebie postać, nie było wcale prostą sprawą, tym bardziej, że w klasie ósmej jest tyle nauki, a wizja egzaminu jest czasem przytłaczająca… W realizacji świątecznej inscenizacji wzięli udział nie tylko najstarsi uczniowie naszej szkoły, ale także dziewczynki z klasy 4, które wykonały przepięknie taniec aniołków.
            Również wielu nauczycieli i pracowników naszej placówki zaangażowanych było w stworzenie tego jedynego w swoim rodzaju muzyczno-poetyckiego występu…

            Przedstawienie: „Anioły od reklamy”, na podstawie porównań i wyobrażeń jakie mamy o istotach niebiańskich, miało pokazać, jak do świąt przygotowujemy się my - ludzie i jak dajemy się zwieść wszechobecnej reklamie, konsumpcjonizmowi i temu co pozorne… A w świętach przecież chodzi o coś zupełnie innego… i nie da się stajenki zamienić na apartament, wymienić pasterzy i mędrców na celebrytów… Chrystus bowiem przyszedł w biedzie i niedostatku z miłości do człowieka, by go zbawić…
            Mamy nadzieję, że z przyjemnością obejrzą Państwo nasze trudy i starania i z przysłowiową łezką w oku wysłuchają pięknych pieśni w wykonaniu Liliany Lipowskiej i Fryderyka Obetkona. Zapraszamy do obejrzenia naszego spektaklu, a korzystając z okazji, że Święta Bożego Narodzenia są coraz bliżej, życzymy Państwu:

            „…aby raźniej w duszy było,
            aby się dobrze żyło,
            aby szczęścia i radości,
            pomyślności i miłości
            z życia nigdy nie ubyło…”

             

        • Zaczytani…Zainspirowani… Pachnące święta…ale czy wszędzie?
          • Zaczytani…Zainspirowani… Pachnące święta…ale czy wszędzie?

          • Nasze babcie już od dwóch tygodni z kuchni nie wychodzą, pierniczki, ciasteczka, mięsko w marynacie…a wszystko tak pachnie. Ale co właściwie tak pachnie? O tym, uczniowie klasy 2a dowiadywali się empirycznie.  Zanurzyliśmy się w świecie przypraw, które przyjechały do nas z odległych krain. Przyprawy znane są ludziom od tysięcy lat. W czasach średniowiecza były jednym z najbardziej pożądanych i drogich produktów dostępnych w Europie. Najbardziej popularne były: czarny pieprz, cynamon, kminek, gałka muszkatołowa, imbir i goździki. Próbując wydobyć najintensywniejsze zapachy, rozłupywaliśmy nasze przyprawy i czytaliśmy informację do czego możemy ich użyć. Zrobiliśmy także „ciasteczka” z masy solnej o zapachu przyprawy do piernika, ozdobione goździkami. Każdy uczeń miał również za zadanie poszukać informacji, jak święta spędzane są w innych krajach. I tak dowiedzieliśmy się, że tradycja ozdabiania choinki pochodzi z Niemiec, w Meksyku rozbijają piniatę, a w Hiszpanii każdy liczy na wygraną na świątecznej loterii. Ciekawostek mnóstwo, ale i tak każdy z nas najbardziej czeka na nasze święta, w rodzinnym domu, cudownie pachnące pierniczkami babci.

        • Uczennica 2a laureatką konkursu powiatowego
          • Uczennica 2a laureatką konkursu powiatowego

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica klasy 2a naszej szkoły - Matylda Sitko - zajęła pierwszą nagrodę w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Podróże po Europie". Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach. Do konkursu napłynęło aż 75 prac z 6 szkół, tym bardziej jesteśmy dumni, że nasza uczennica stanęła na podium. Zwycięska praca przedstawia rysunek greckiego żółwia morskiego caretta caretta. Wśród nagród dla zwyciężczyni znalazł się m.in. plecak - na kolejne wakacyjne podróże. Matyldzie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Sukcesy plastyczne uczennic klasy 3b
          • Sukcesy plastyczne uczennic klasy 3b

          • W listopadzie uczniowie klasy 3b wzięli udział w VII powiatowym konkursie plastycznym: „ Zdrowe zapasy na zimowe czasy” ogłoszonym przez ZSP w Studzienicach. Okazało się, nasze malarskie dzieła zyskały uznanie w oczach jury.  Spośród ponad 100 nadesłanych z różnych szkół prac Natalia Kapa zdobyła nagrodę, a Oliwia Podlaska i Lena Ryszka- wyróżnienia. Dziewczynom oczywiście serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • „Strajk. 14 dni pod ziemią”- wycieczka klas 8 do kopalni Guido w Zabrzu, by bliżej poznać niełatwą historię PRL i uhonorować bohaterów tamtych dni
          • „Strajk. 14 dni pod ziemią”- wycieczka klas 8 do kopalni Guido w Zabrzu, by bliżej poznać niełatwą historię PRL i uhonorować bohaterów tamtych dni

          • 10 grudnia klasy 8 a i b wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. S. Dziędziel- Penszor i B. Surowiecką oraz p. A. Czernecką - nauczycielką historii SP4 w Pszczynie udały się na zwiedzenie nowej trasy podziemnej, upamiętniającej najdłuższy w historii Polski strajk górników KWK „Piast” w Bieruniu w 1981 roku. Niemal dwa tysiące górników spędziło 14 dni pod ziemią - na poziomie 650 m, wyrażając swą postawą stanowczy sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego przez ówczesne władze komunistyczne.

            Z całą pewnością nie da się odtworzyć atmosfery tamtych dni, ale wspólny projekt Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przybliża je na tyle, by zwiedzający, mogli choć na chwilę przenieść się w tamte realia, zrozumieć i docenić, jak wielkie było to poświęcenie. Nasi wychowankowie mogli, poprzez różnego typu rekonstrukcje, przekonać się na własne oczy, jak w podziemnych wyrobiskach, bez dostępu do światła dziennego i bieżącej wody oraz z mocno ograniczonym zapasem żywności prawie dwa tysiące górników organizowało sobie codzienne życie. Protestujący mimo skrajnie trudnych warunków, bólu, rozłąki z najbliższymi, presji władz i ze szczątkowym dostępem do informacji na temat tego, co działo się na powierzchni, nie wahali się spędzić pod ziemią dwóch tygodni, w tym Wigilii i Bożego Narodzenia. Wielu uczestników ówczesnego protestu odczuło dotkliwie konsekwencje swych działań - bowiem dyscyplinarnie zwolniono około tysiąca z nich.

            Uczniowie zobaczyli m. in. miejsca, w których spali górnicy zwane przez nich: Złotymi Piaskami, Riwierą czy Grand Hotelem, podziemny pub, prowizoryczną łaźnię, kaplicę z ołtarzem, gdzie odprawiona została msza na Święta Bożego Narodzenia i symboliczną choinkę zrobioną z resztek kabli czy miejsce podziału żywności, zwany potocznie „Baltoną”. Dużą atrakcją było porozumiewanie się między nami na dłuższej odległości za pomocą systemu łączności GTL, potocznie zwanym „świńskimi uszami”, przyjrzenie się prawdziwym i do dziś działającym maszynom górniczym: oraz przejażdżka szolą (windą w kopalni) i podwieszaną kolejką elektryczną. Wspomnienia strajkujących górników, które można było usłyszeć na całej trasie, film oddający realia życia rodzin na powierzchni „gruby” oraz rysunki, węglem szkicowane, przedstawiające zmęczonych i niepewnych jutra górników wzbogaciły podziemną trasę i oddziałały na nas wyjątkowo mocno.Pamiętajmy o strajkujących górnikach KWK „Piast”, którzy poprzez swój protest dali świadectwo odwagi i bohaterstwa w zmaganiach o suwerenną Polskę. Ich strajk stał się bardzo ważnym wydarzeniem w powojennej historii Śląska, ale przede wszystkim milowym krokiem w drodze Polaków do wolności.

            Ważnym akcentem upamiętniającym 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest wystawa, którą można obejrzeć na parterze w naszej szkole. Powstała też dzięki uczniom klas 7 i 8, którzy przeprowadzili wywiady ze swoimi najbliższymi. Spisali ich wspomnienia z grudnia 1981r. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Multikina w Tychach, gdzie zobaczyliśmy norwesko- francuski film pt. „Chłopiec z chmur” - opowieść o niezwykłej przyjaźni, wielkiej odwadze i przygodzie, która odmieniła życie pewnego chłopca i jego skrzydlatych przyjaciół, dzikich gęsi. Wrażeń dzisiejszego dnia było wiele, ponieważ świeży opad śniegu sprawił, że i chętnych nie brakowało na zimowe figle – rzucanie śnieżkami czy skoki do zaspy.

        • Każdy z nas może zostać św. Mikołajem.
          • Każdy z nas może zostać św. Mikołajem.

          • Dziś w ten piękny mikołajkowy dzień w naszej szkole działo się mnóstwo dobra! Nasi uczniowie nie tylko bowiem otrzymali drobne upominki od Mikołaja, który odwiedził razem ze swoimi pomocnikami wszystkie klasy, ale - jak co roku – w sposób szczególny tego dnia mieli okazję do czynienia dobra!

            I tak w świątecznej edycji szkolnego kiermaszu – tym razem słodkości przygotowali sami nauczyciele – udało się zebrać aż 820zł! Kwota ta została przekazana na pomoc Olusiowi – chłopcu z naszych pszczyńskich okolic, któremu jest potrzebna rehabilitacja i leczenie.

            To jednak nie koniec! Dziś przy okazji spotkania z Mikołajem została przeprowadzona świąteczna zbiórka na rzecz ogólnopolskiej akcji „Paczuszka dla Maluszka”, organizowanej przez Fundację Małych Stópek! https://www.youtube.com/watch?v=4l7TBUh3ZOs

            Dziękujemy za wszystkie ofiarowane artykuły higieniczne! Jest tego naprawdę mnóstwo! Teraz zaś zostaną one przekazane na rzecz dzieci przebywających w szpitalach, hospicjach i domach samotnej matki.

            Dziękujemy wszystkim niosącym pomoc! Pamiętajmy, że najważniejsze to być wrażliwym na los drugiego człowieka!

        • Mikołaj w klasie Ia
          • Mikołaj w klasie Ia

          • Dzisiaj odwiedził nas święty Mikołaj i sprawił nam dużo radości. Najpierw zajrzał przez okna nie zastał nas więc zostawił worek prezentów i list. Później kiedy już przyszliśmy do szkoły pojawił się  znowu ze słodkim upominkiem. Dziękujemy święty Mikołaju za piękne gry,które umilą nam wspólnie spędzane chwile podczas przerw.