• Relacja z akcji Dnia Zdrowego Śniadania
          • Relacja z akcji Dnia Zdrowego Śniadania

          •  dniu 8.11.2022 r. w symboliczny sposób włączyliśmy się w obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W naszej szkole akcja miała wymiar Dnia Zdrowego Drugiego Śniadania. Śniadaniówki w tym dniu pełne były tylko zdrowych produktów. Uczniowie przynieśli specjalnie przygotowane zdrowe sałatki, kanapki i przekąski. Również młodsze klasy uczestniczyły w tej akcji. Uczniowie klasy 3a (na zdjęciu) całą jedną lekcję poświęcili na zrobienie pysznych sałatek owocowych. W całej sali unosił się wspaniały, słodki zapach krojonych mandarynek, pomarańczy, bananów... Sałatki można było spokojnie, razem z całą klasą zjeść, ale również zanieść trochę dla domowników.

        • Tasiemiec i dżdżownica – zwierzęta, za którymi nie przepadamy
          • Tasiemiec i dżdżownica – zwierzęta, za którymi nie przepadamy

          • Kolejny raz na szkolnych korytarzach można oglądać biologiczne modele. Tym razem szóstoklasiści, utrwalając wiadomości o przystosowaniach tasiemców do pasożytnictwa, wykonali modele tych bezkręgowców. Nasi uczniowie kolejny raz zaskoczyli swoją pomysłowością i sposobem tworzenia nowych prac. Poza tasiemcami wykonanymi z plasteliny i masy solnej, były okazy z chrupek, żelek, drewna czy włóczki.

            Oswajając się ze zwierzętami, które zazwyczaj wywołują obrzydzenie, uczniowie na lekcji biologii obserwowali żywe okazy dżdżownic. Przygotowali również doświadczenie, którego celem jest sprawdzenie czy dżdżownice przyczyniają się do zwiększenia żyzności gleby.

        • Uczennica klasy 7 finalistką wojewódzkiego konkursu historycznego
          • Uczennica klasy 7 finalistką wojewódzkiego konkursu historycznego

          • Uczennica klasy 7,Zofia Pietrzyk była finalistką wojewódzkiego konkursu historycznego pt. "Stulecie powrotu części Górnego Śląska do Polski". Do finału konkursu zakwalifikowało 21 uczniów szkół podstawowych z województwa śląskiego. Gratulujemy sukcesu!

        • Polaków drogi do wolności 1795-1918
          • Polaków drogi do wolności 1795-1918

          • W XXI wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa. Ale jak uczy historia, nie zawsze tak było – nasz kraj upadał, by znów się odrodzić. Choć jesteśmy jeszcze młodym pokoleniem, zawsze pamiętać będziemy o tych, którzy odeszli, aby Polska była wolna. To bardzo odległe czasy, ale na trwałe wpisały się do naszej historii . Nikt nam wolności nie podarował, wywalczyliśmy ją sami. Przyszła do nas w dniu 11 listopada 1918 roku. Dzień ten obchodzimy uroczyście jako Święto Niepodległości.
            W przededniu tego Święta  zebraliśmy się, by uczcić 104 rocznicę odzyskania niezawisłości.  A jak do tego doszło... zaprezentowali nam uczniowie naszej szkoły w poruszającym serca montażu słowno-muzyczno- tanecznym.

        • Witajcie w naszej bajce...
          • Witajcie w naszej bajce...

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest obchodzony corocznie 5 listopada w dzień urodzin Walta Disney'a, który w latach trzydziestych XX wieku założył w Hollywood The Walt Disney Company – wytwórnię  produkującą filmy rysunkowe.

            Z tej okazji 7 listopada odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o bajkach i baśniach w którym wzięli udział uczniowie klas 1-3.  Na sali gimnastycznej pojawiły się przeróżne postacie- rycerze, czarodzieje, księżniczki,smoki, wróżki i wiele, wiele innych. Na wszystkich uczestników zabawy czekało 5 punktowanych konkurencji, nad ich prawidłowym przebiegiem czuwały organizatorki imprezy p. Aleksandra Bąk i p. Karina Mach.

            Na początku wybrani przedstawiciele klas musieli odgadnąć z jakiej bajki pochodzi opisana w zagadce postać. Z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie znakomicie. Druga konkurencja była już nieco trudniejsza, ponieważ należało podać właściwe tytuły kreskówek po usłyszeniu fragmentów melodii. Trzecie zadanie polegało na odszyfrowaniu z jakich bajeczek pochodzą wyczytane cytaty, i tu uczestnicy zabawy wykazali się ogromną wiedzą. Potem przyszedł czas na zmagania sportowe,bowiem w baśniach często pojawia się motyw walki, np. dobra ze złem. Przedstawiciele klas musieli wykazać się siłą w konkurencji przeciągania liny. 

            Wspólne spotkanie zakończyła parada bajkowych postaci.

            Najwięcej punktów w całym konkursie zdobyła klasa 3b- uczniowie otrzymali puchar i kosz słodkości. Gratulujemy!

        • Aktywność uczniów na biologii i chemii
          • Aktywność uczniów na biologii i chemii

          • Na lekcjach biologii i chemii uczniowie są angażowani do aktywności na różne sposoby. Ósmoklasiści rozpoczynając dział z genetyki, utrwalali wiedzę o budowie DNA wykonując żelkowy model tego kwasu nukleinowego. W klasach piątych uczniowie zapoznawali się z budową i działaniem mikroskopu oraz wykonywali i obserwowali preparaty ze skórki cebuli. Szóstoklasiści obserwowali pod mikroskopem omawiane tkanki zwierzęce. Bardzo chętnie w grupach pracują uczniowie klasy VII. Nazwy kości poznawali opisując złożony z puzzli szkielet. W grupach opracowywali znaczenie składników odżywczych, a następnie prezentowali wyniki zebranych informacji. Siódmoklasiści solidnie przygotowali się do lekcji o witaminach. Wyposażeni w deski do krojenia, nożyki, miski i owoce przygotowywali sałatki. Każda grupa miała za zadanie zaprezentować reszcie klasy informacje o witaminach, które występują w wykorzystanych do sałatki owocach. Z kolei na lekcjach chemii siódmoklasiści chętnie pomagają w prezentowaniu doświadczeń.

        • Mitologia w klasach V
          • Mitologia w klasach V

          • Klasy 5 podczas lekcji historii prezentowały mity starożytnej Grecji. Uczniowie przygotowali nie tylko stroje ale także rekwizyty takie jak: atrybuty bogów, owoce, napoje. Efekty pracy robiły ogromne wrażenie.

          • Kwiaty zamiast śmieci

          • Niezmiernie miło nam poinformować, że uczennica klasy 5b wzięła udział w akcji zorganizowanej przez bielską Fundację Ekologiczną „Arka” i otrzymała podziękowanie oraz nasiona kwiatów.

            Zadanie polegało na tym, aby udać się do pobliskiego lasu, uprzątnąć miejsce ze śmieci, zrobić zdjęcie i umieścić na stronie internetowej fundacji. W ramach podziękowania każdy uczestnik otrzymał nasiona kwiatów – stąd nazwa projektu.

            Cieszymy się, że akcja nie pozostała bez odzewu. Na stronie fundacji można sprawdzić, ile worków śmieci zebrała Alicja: Mapa sprzątania (kwiatyzamiastsmieci.pl).

            Zachęcamy do udziału w podobnych przedsięwzięciach w przyszłości. Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych na bieżąco będą Was informować o tego typu akcjach. Warto też śledzić informacje na gazetce obok pracowni geograficznej.

        • Kolory jesieni czyli konkurs na jesienną kompozycję
          • Kolory jesieni czyli konkurs na jesienną kompozycję

          • Korzystając z uroków pięknej polskiej jesieni uczniom klas IV – VIII zaproponowano udział w konkursie na jesienna kompozycję. Uczniowie, indywidualnie lub z grupach liczących 2 lub 3 osoby, z zasuszonych darów natury (kwiatów, traw, owoców, liści, gałązek itp.) wykonywali prace, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu, a następnie będą ozdobą sal lekcyjnych. Kompozycja miała być zaopatrzona w opis, z jakich roślin została wykonana. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do obserwacji przyrody jesienią, nabywanie umiejętności rozpoznawania wykorzystanych w swojej pracy roślin, rozwijanie pracy twórczej i poczucia estetyki, promowanie twórczości i uzdolnień uczniów oraz kształtowanie współpracy w grupie.

        • Konkurs fotograficzny z pająkiem
          • Konkurs fotograficzny z pająkiem

          • Kto nie boi się pająków ręka w górę! Mało jest osób, które z sympatią patrzą na pająki, dlatego aby oswoić się z tymi zwierzętami, w naszej szkole ogłoszony został konkurs fotograficzny „Złap pająka w obiektyw”. Wszystko sprzyjało, aby cieszył się on zainteresowaniem uczniów: przerażający obiekt, emocje i ciepła jesień, która jest najlepszym czasem do zaobserwowania pająków. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas IV – VIII. Spośród 21 oddanych zdjęć największe uznanie komisji konkursowej zdobyło zdjęcie Alicji Sz. z klasy 5b. Nie bez powodu Alicja zatytułowała swoje zdjęcie „Pająk na rowerze”. Kolejne miejsca zdobyli: II miejsce – Małgosia P. z klasy 6a, III miejsce – Mikołaj P. z klasy 4a i Natalia G. z klasy 6b.  Pod uwagę wzięto również głos uczniów, którzy mogli wziąć udział w szkolnym głosowaniu. I tak, z wyboru uczniów Nagrodę Publiczności otrzymało zdjęcie Huberta N. z klasy 8a. Tylko dwa głosy mniej zdobyło zdjęcie Mikołaja M. z klasy 4b, który dostał nagrodę pocieszenia. Każdy uczestnik konkursu fotograficznego otrzymał wydrukowaną w drukarce 3D salamandrę (tak, salamandra nie jest pająkiem… J ), którą może włożyć do piórnika albo wykorzystać jako breloczek na klucze. Wyróżnionym uczniom podczas apelu szkolnego wręczono również dyplomy i nagrody książkowe.

            Następnego dnia podczas godziny wychowawczej uczniowie klasy 4b zauważyli na oknie niespodziewanego gościa – pająka! Z entuzjazmem i zaciekawieniem podchodzili, obserwowali i robili mu zdjęcia. Jak widać, konkurs odniósł pozytywny skutek.

        • Komórkowy zawrót głowy
          • Komórkowy zawrót głowy

          • W klasie na lekcjach biologii uczniowie poznają budowę komórki. Również w tym roku ramach zadania domowego piątoklasiści wykonali modele komórki roślinnej lub zwierzęcej, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością. Tegoroczne modele zachwycają pomysłowością, kolorami i estetyką wykonania. To prawdopodobnie efekt przyglądania się komórkom wykonanym przez zeszłorocznych piątoklasistów. W tym roku pojawiła się komórka-pizza, komórka-poduszka, komórka-obraz i komórka wykonana w dyni. Miłośnicy technologicznych rozwiązań i ułatwień poprosili pana z techniki o wydrukowanie modelu komórki w szkolnej drukarce 3D, zakupionej w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Zapraszamy do galerii.