• Wielkanocne zmagania w 2a
          • Wielkanocne zmagania w 2a

          • Nie tylko na Boże Narodzenie trzeba kilka tygodni wcześniej pierniczki upiec, również okres Wielkanocy wymaga wcześniejszych przygotowań. Uczniowie 2a już kilkanaście dni wcześniej samodzielnie zasiali owies wielkanocny, tak aby na Święta wszystko było już gotowe. I faktycznie, kiedy spotkaliśmy się na wielkanocnym śniadaniu, nasze ozdoby miały już piękne, długie, zielone listki. Do tego wykonaliśmy patyczkowe ozdoby, kolorowe pisanki i zajączki na patyczkach, które wspaniale udekorowały nasz świąteczny stół. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną spotkaliśmy się, aby wspólnie opowiedzieć co nosimy w koszykach do święcenia i oczywiście zasmakowaliśmy świątecznych potraw. Także nasz nowy kolega, który przybył z Ukrainy, również chętnie uczestniczył w naszym spotkaniu, mimo że na Ukrainie Święta obchodzone są nieco później niż u nas. Życzymy wszystkim wspaniałych, radosnych Świąt!

        • Zajączek w klasie 1a
          • Zajączek w klasie 1a

          • W dniu 13.04.2022 roku odwiedził nas Zajączek i zostawił nam świąteczne prezenty. Czyżby nasze dzieci były grzeczne? To chyba był wyrozumiały Zajączek. Otrzymane tabliczki wykorzystamy do ćwiczeń naszych rąk, do utrwalania pisania i liczenia. Bardzo dziękujemy Drogi Zajączku i życzymy całej naszej Braci Szkolnej radosnego świętowania.

        • Opolska przygoda klasy VIIb
          • Opolska przygoda klasy VIIb

          • 7 kwietnia uczniowie klasy VIIb udali się na wycieczkę do Opola z zamiarem obejrzenia spektaklu pt. „Balladyna”. Niestety po udanej przesiadce w Katowicach (pociąg się spóźnił i było spore ryzyko, że nie zdążymy), mogłoby się wydawać, że szczęście nas opuściło! W drodze otrzymaliśmy bowiem informację o konieczności odwołania spektaklu! W takich sytuacjach jednak należy zachować zimną krew i wykorzystać wszystkie walory odwiedzanego miasta! Tak też uczyniliśmy, modyfikując na bieżąco plan - i po spacerze po Rynku i okolicy oraz zaproponowanych przez Teatr bardzo udanych warsztatach literacko-aktorskich, mieliśmy okazję zjeść pyszne naleśniki, zwiedzić Wieżę Piastowską i podziwiać z niej piękne widoki na budzącą się opolską wiosnę oraz poszaleć troszkę w rytm polskich przebojów w Muzeum Piosenki Polskiej oraz na deskach opolskiego amfiteatru.

            Ostatecznie wyjazd baaaaaaardzo się udał, a jak można było wywnioskować z uczniowskich wypowiedzi, chętnie znajdą oni kolejny powód, by odwiedzić to piękne miasto! 

        • Małe kroki do wielkiego sukcesu
          • Małe kroki do wielkiego sukcesu

          • W ramach innowacji “Gram - znam”, realizowanej w tym roku szkolnym na lekcjach fizyki, uczniowie klas 7a oraz 7b wyruszyli w teren, aby w troszkę inny sposób spojrzeć na zamianę  jednostek.

            Na początku zajęć uczestnicy  zapoznali się z nazwami przedrostków, które zostały zapisane w sposób graficzny aby łatwiej było je zapamiętać. Następnie ochotnicy odszukiwali na osi odpowiedni symbol oraz szli w prawo lub w lewo licząc kroki. W ten sposób uczniowie aktywnie uczyli się, w którą stronę oraz o ile miejsc należy przesunąć przecinek.

            Metoda okazała się skuteczna ponieważ na następnej lekcji młodzież wykonywała ćwiczenia bezbłędnie.

        • Aktywność uczniów na przedmiotach przyrodniczych
          • Aktywność uczniów na przedmiotach przyrodniczych

          • „Mogę zapomnieć o czym usłyszałem, albo zachować w pamięci to co zobaczyłem, to co zrobiłem mogę zrozumieć”

            Powiedzenie chińskie

            W ostatnim czasie nasi uczniowie na przedmiotach przyrodniczych podjęli szereg działań mających na celu pogłębienie potrzeby kontaktu z naturą, otaczającym nas światem. Nauczyciele biologii, chemii, fizyki  i geografii zaproponowali swoim podopiecznym udział w małych projektach, dzięki którym uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska pewnym zjawiskom zachodzącym w przyrodzie, sprawdzić się w roli „małych naukowców”.

            Angażowali się w wykonywanie modeli atomów, cząsteczek, sieci krystalicznych prostych związków, modeli grup funkcyjnych związków organicznych, modeli mózgu, pantofelka i eugleny zielonej czy folderów turystycznych o wybranych krajach azjatyckich i europejskich. Wykonane prace są eksponowane na korytarzu szkolnym i cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. Służą również jako pomoce dydaktyczne.

            Uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w zajęciach na szkolnym boisku, podczas których uczyli się orientacji w terenie. Ponadto czwartoklasistki Antonina, Marta i Marysia przygotowały bardzo ciekawą scenkę przedstawiającą problem dziecka uzależnionego od telefonu komórkowego. 

            Siódmoklasiści, ucząc się o budowie układu wydalniczego, mieli okazję obserwować prawdziwą nerkę wieprzową.

            Na lekcjach fizyki uczniowie klas siódmych i ósmych realizują innowację „Gram – znam”. W jej ramach uczniowie bawią się fizyką – na lekcjach grają w „bingo” oraz w „szybki strzał”, powtarzają z aplikacją learnigapps. Jako mali naukowcy budowali siłomierze, elektroskopy, silniki oraz obwody elektryczne. Odbyły się też lekcje w terenie – na boisku – zamiana jednostek oraz na korytarzu szkolnym – pomiary.

            Jak widać na załączonych zdjęciach, nasi uczniowie są bardzo kreatywni. Takie ćwiczenia praktyczne nie tylko rozwijają wyobraźnię, twórcze myślenie, ale są jedną z metod uczenia się i sposobem na uzyskiwanie pozytywnych ocen, a przy okazji stanowią formę zabawy.

        • Uwaga, konkurs!
          • Uwaga, konkurs!

          • Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w konkursach plastycznym i krótkiego filmu video.

            Celem konkursów jest upowszechnienie wiedzy o ścieżkach edukacyjno-przyrodniczych powstałych w Parku Pszczyńskim w związku z realizacją projektu pn. „Ochrona różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację Parku Pszczyńskiego w Pszczynie", współfinansowanego ze środków unijnych (RPO WSL na lata 2014-2020).

            Szczegóły i zasady udziału w konkursach określają regulaminy dostępne na stronie internetowej projektu https://park-pszczynski.pl/ oraz na stronie Urzędu Miejskiego w Pszczynie http://www.pszczyna.pl/

            Przyjmowanie prac od 4 kwietnia do 30 kwietnia br.

            W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres e-mail: kampaniapark@pszczyna.pl lub telefoniczny 32 449 39 48

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w klasie integracyjnej 2a
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w klasie integracyjnej 2a

          • Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Autyzm  określamy jako całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, co oznacza, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nietypowego funkcjonowania w różnych obszarach. Ale inny - nie znaczy gorszy i my już to wiemy. Każdy z nas jest inny i każdy wyjątkowy. Klasa 2, jako klasa integracyjna, już to wie, gdyż częste rozmowy na ten temat towarzyszą nam każdego dnia.  Na znak solidarności przyszliśmy dziś ubrani w niebieskie barwy. Dzień spędziliśmy na rozmowach, wspólnym tworzeniu plakatu i ćwiczeniach, dzięki którym mogliśmy doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem.

        • Zajęcia z dogoterapii w 2a
          • Zajęcia z dogoterapii w 2a

          • 29 marca nasza klasa wzięła udział w niecodziennej lekcji. Przed tablicą zamiast pani, pojawił się…pies. A to wszystko za sprawą Pana Tomka z Polskiego Centrum Dogoterapii. Trener, który pojawił się wraz ze swoim bardzo dobrze wyszkolonym psem, przekazał nam szereg informacji dotyczących psiej natury. Zajęcia dostarczyły dzieciakom dużo frajdy, bo choć wielu z nas ma psa w domu, to jednak pies asystent terapeuty jest kimś wyjątkowym. Dowiedzieliśmy się także na czym polega terapia dzieci z udziałem psa. Dla zainteresowanych tematem polecamy stronę: http://psiaedukacja.eu/.

        • Pierwszy dzień wiosny w 2a
          • Pierwszy dzień wiosny w 2a

          • Wspaniały dzień! Jak w całej szkole i u nas to był dzień bez plecaka. Więc uczniowie zapakowali swoje przybory w co tylko wyobraźnia podpowiedziała. Konkurs na najzabawniejszy „niby plecak” wygrał w naszej klasie Natan Sz. W ten dzień pamiętaliśmy także o Światowym Dniu Zespołu Downa i na znak solidarności każdy z nas ubrał w ten wyjątkowy, kolorowy dzień dwie skarpetki nie do pary. Już w drugiej klasie wiemy, że pierwszy dzień wiosny, to taki właściwie dzień wagarowicza, więc odłożyliśmy na bok naukę. Za to postanowiliśmy cieszyć się życiem, pięknym słońcem, które w ten dzień dopisało, towarzystwem ulubionych przyjaciół ze szkolnych ławek, wspólnymi zabawami i  radością płynącą z małych rzeczy. Bo przecież…życie nie musi być doskonałe, żeby było wspaniałe!