• Drugie śniadanie na lekcji plastyki
          • Drugie śniadanie na lekcji plastyki

          • Pierwsza połowa października przyniosła nam przepiękną, słoneczną pogodę, dzięki czemu lekcja plastyki klasy 7 odbyła się w plenerze.

            Tematem pracy plastycznej była martwa natura oraz zagadnienie światła i cienia. Uczniowie sami tworzyli kompozycje ze świeżych owoców: jabłek, gruszek, śliwek, truskawek i malin. Zanim powstały dzieła sztuki, rysowane węglem, elementy naszej martwej natury znikły! Uczniowie zjedli przy okazji pyszne, zdrowe, drugie śniadanie.

            W tym dniu zarówno dobre humory, apetyt jak i wena twórcza uczniom dopisały.

        • Warsztaty archeologiczne
          • Warsztaty archeologiczne

          • 24 października uczniowie klas IV i V brali udział w warsztatach archeologicznych przeprowadzonych przez Panią Agnieszkę Mielec.

            Klasy 4 poznały tematykę średniowiecznych zabaw dziecięcych, uczniowie samodzielnie wykonywali "motankę" czyli średniowieczną lalkę.

            Klasom 5 pani archeolog przybliżyła historię powstania pisma. Uczniowie mieli okazję sprawdzić jak pisze się gęsim piórem oraz samodzielnie ozdabiali pierwszą literę średniowiecznego tekstu, tym samym mogli poczuć się jak kopiści w skryptorium.

             

        • W hołdzie Patronowi Naszej Szkoły
          • W hołdzie Patronowi Naszej Szkoły

          • Już podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały złożone przez naszych uczniów kwiaty pod portretem patrona naszej szkoły Józefa Pukowca. Ale jak co roku, pamiętamy o odwiedzinach na Jego grobie. Zawsze przy tej okazji przypominamy sobie, kim był i czym zasłużył się nasz Patron. Józef Pukowiec żył w latach 1904 – 1942. Był harcerzem i nauczycielem. Przez całe życie mieszkał na Górnym Śląsku. W roku 1925 Józef Pukowiec ukończył seminarium pedagogiczne w Pszczynie i rozpoczął pracę nauczycielską.  Od razu włączył się w pracę drużyny harcerskiej. Tuż przed wybuchem wojny Józef Pukowiec został mianowany komendantem śląskiej chorągwi harcerzy. Od października 1939r. koordynował tajną, antyniemiecką działalność harcerską na Górnym Śląsku.  W grudniu 1940 roku Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania wśród członków tajnego harcerstwa, wtedy właśnie został aresztowany również Józef Pukowiec. Przewożony z więzienia do więzienia, przesłuchiwany i torturowany, nie zdradził nikogo. Zmarł 14 sierpnia 1942 roku, jako wróg rzeszy niemieckiej, w katowickim więzieniu. Grób rodzinny Józefa Pukowca znajduje się na Cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie. W tym roku, hołd na grobie naszego patrona, złożyła w imieniu wszystkich uczniów, klasa 3a. Korzystając z ostatnich już chyba dni tak pięknej złotej polskiej jesieni, wybraliśmy się także na spacer po parku i pszczyńskim rynku.

        • Pasowanie pierwszoklasistów
          • Pasowanie pierwszoklasistów

          • 17 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas 1 w której wzięła udział zastępca Burmistrza pani Magdalena Czarnecka, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz cała społeczność uczniowska SP nr 4.

            Pierwszoklasiści przedstawili krótki program artystyczny...na moment znaleźli się w ciemnym lecie w którym pojawiła się zła czarownica i odebrała im wszystko, czego się do tej pory nauczyli. Na szczęście z pomocą przyszła Pani Jesień, która zaprosiła ich do swojej szkoły- to tam zdobyli potrzebne wiadomości i umiejętności. Odbył się egzamin, najmłodsi uczniowie pokazali co wiedzą o Polsce, o bezpieczeństwie na ulicy, czy właściwym zachowaniu się w szkole. Śpiewali, tańczyli i zdobywali z rąk leśnego skrzata kolejne cenne punkty za dobrze wykonane zadania. W końcu przyszedł czas na ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na uczniów naszej szkoły wszystkich 36 pierwszaków. Dzieci otrzymały dyplomy i oczywiście swój pierwszy ważny dokument- legitymację szkolną. Czekała na nich również niespodzianka w postaci upominków od Burmistrza Pszczyny przekazanych przez p. Magdaleną Czarnecką.

            Pierwszoklasiści zostali również przyjęci do grona czytelników, złożyli uroczyste ślubowanie i obiecali, że będą dbać o książki i często odwiedzać bibliotekę szkolną. Z rąk nauczyciela bibliotekarza otrzymali pamiątkowe dyplomy, a uczniowie klas starszych przedstawili krótki program artystyczny, by zachęcić ich do czytania, a przez to zdobywania wiedzy i rozwijania wyobraźni czy zainteresowań.

            Po występie na pierwszaków i ich gości czekało wiele smakołyków. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w organizację  słodkiego poczęstunku!

        • Kiermasz ciast dla Wiktorka chorego na SMA
          • Kiermasz ciast dla Wiktorka chorego na SMA

          •  13 października w naszej szkole odbył się kiermasz ciast z okazji jutrzejszego Dnia Edukacji Narodowej. Ciasta przygotowali zarówno nauczyciele, jak i rodzice naszych uczniów. Cały dochód ze sprzedaży przekazaliśmy na terapię genową dla Wiktorka Szczechowiaka  z Węgierskiej Góki. Uzbieraliśmy kwotę 2700 zł. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie w tę piękną akcję. 

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W ubiegły piątek (7 października) obchodziliśmy w szkole XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień ten został wprowadzony, by propagować zabawową formę nauczania matematyki. Pomysłodawcą akcji jest twórca Kart Grabowskiego. Andrzej Grabowski, rozpoczął ją w Polsce w 1995 roku, a od 2011 roku dzień ten obchodzony jest na całym świecie. W naszej szkole uczciliśmy to święto podczas długich przerw, wszyscy uczniowie klas od III do VIII mogli sprawdzić swoją biegłość w liczeniu. Osoby, które zadania wykonały bezbłędnie otrzymały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i stosowną naklejkę na ubranie.

            W organizację tego dnia włączyli się uczniowie klasy IVb. Pomogli oni w udekorowaniu szkoły oraz podczas przeprowadzenia konkursu.

            Dziękujemy wszystkim za pomoc i udział w zabawie z tabliczką mnożenia

        • Klasa IIIa w projekcie Uniwersytetu Dzieci
          • Klasa IIIa w projekcie Uniwersytetu Dzieci

          • W tym roku szkolnym uczniowie klasy 3a biorą udział w projekcie Uniwersytetu Dzieci pt. "Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?". Podczas lekcji uczniowie poznają prawa panujące w naturze oraz przekonają się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Będą prowadzić obserwacje przyrodnicze, wykonywać doświadczenia i samodzielnie wyciągać wnioski. Poznając wiele gatunków roślin i zwierząt przekonają się, dlaczego warto szanować przyrodę. Ale zanim przejdziemy do projektu - zaczynamy od lekcji "na rozgrzewkę". Pierwsza okazała się genialną lekcją...śmiechoterapii. Na lekcji "Dlaczego śmiech to zdrowie?" dowiedzieliśmy się z filmików edukacyjnych skąd w ogóle bierze się śmiech, co powoduje w naszym organiźmie i czy warto śmiać się przed klasówką. Ale filmiki to za mało, śmiechoterapię trzeba sprawdzić empirycznie. Rozśmieszaliśmy więc kolegów do łez, mówiliśmy o różnych stanach emocjonalnych, którym towarzyszy lub też nie towarzyszy śmiech, nauczyliśmy się prawić komplementy...samemu sobie, uśmiechać się do siebie przed lustrem, a także przećwiczyliśmy jogę śmiechu, bo okazuje się, że żadne ćwiczenia nie rozruszają naszych narządów wewnętrznych lepiej niż....duża dawka szczerego uśmiechu!

        • Dzień Chłopaka w IIIa
          • Dzień Chłopaka w IIIa

          • Nie tylko Dzień Kobiet jest głośno obchodzony, ale również Dzień Chłopaka. Jest to wspaniałe święto, kiedy możemy naszym kolegom okazać sympatię, docenić ich obecność i poczucie humoru. Dziewczyny z klasy 3a stanęły na wysokości zadania, spotkały się po zakończonych lekcjach i samodzielnie upiekły wspaniały tort! To był niesamowity poczęstunek, który wszystkim bardzo smakował. Tego dnia odłożyliśmy na bok wszelkie diety, jak świętować, to na całego! Ale to nie wszystko, dziewczyny przygotowały dla Panów różne zadania do wykonania, musieli zaprezentować się na wybiegu, w tańcu, w ćwiczeniach gimnastycznych, a także sprawdziliśmy, który z Panów nadaje się na kucharza. Chłopcy musieli bowiem...rozbić jajko oddzielając żółtko od białka. No...nie każdemu się to udało. Ostatecznie, po długich naradach w gronie samych dziewcząt, jury wybrało i przyznało tytuł najwspanialszego chłopaka w klasie - przypadł on Karolowi K. Gratulujemy! Karol już w zeszłym roku otrzymał tytuł bontonka, czyli mistrza dobrych manier. Na koniec dziewczyny rozdały ręcznie robione prezenty - zakładki do książek. Nie ma to jak prezent od serca!

        • Klasa IIIa w Bibliotece Pedagogicznej
          • Klasa IIIa w Bibliotece Pedagogicznej

          • Uczniom naszej szkoły są bardzo bliskie tematy związane z ochroną przyrody, dlatego klasa 3a z zaciekawieniem wybrała się na warsztaty zorganizowane przez Panią Lucynę Jabłeka z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. Józefa Lompy filia w Pszczynie. Podczas warsztatów wysłuchaliśmy opowiadania przedstawionego w formie teatrzyku Kamishibai. Kamishibai, czyli Papierowy Teatr, to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje plansze z obrazkami i tekstem z tyłu obrazka oraz drewnianą skrzynię, w której przedstawiane są kolejne fragmenty czytanej historii. Wysłuchane przez nas opowiadanie nosiło tytuł "Nowy dom małego rysia Rudka". Historia zaczyna się dosyć zabawnie, poznajemy zwierzęta, które zamieszkały...w bloku Maćka. Ale po chwili nie było już nam do śmiechu, bo dowiadujemy się dlaczego zwierzęta zmuszone były zamieszkać w bloku. Okazuje się, że jest to skutek działalności człowieka, niszczenia przyrody, wycinki lasów, pożarów, a tym samym, dewastacji miejsc, gdzie do tej pory zamieszkiwały zwierzęta. Na szczęście historia ta, to tylko przestroga, co się może stać, jeśli nie podejmiemy działań ograniczających zgubne skutki niszczycielskiej działalności człowieka wobec przyrody. Historia rozpętała burzę mózgów wśród uczniów, podczas której uczniowie wypowiadali się na temat ich doświadczeń, związanych z otaczającą nas przyrodą i jej zanieczyszczaniem przez ludzi, a także wspólnie zastanawialiśmy się, co my możemy zrobić, aby pomóc w tej sprawie. Okazało się, że małe serca uczniów 3a, to naprawdę serca wielkich ekologów!

        • Nasze wycieczki - Czechowice-Dziedzice oraz Rybnik
          • Nasze wycieczki - Czechowice-Dziedzice oraz Rybnik

          • W piątek 30 września klasy czwarte pojechały do kina na film „Tedi i szmaragdowa tablica” oraz na kręgle. Wyjazd był czasem integracji klas, poznawania się z nowymi Wychowawcami oraz świętowaniem Dnia Chłopaka. Atrakcją wycieczki była podróż pociągiem oraz nieoczekiwana możliwość skorzystania z gry w kręgle.

            6 października wszystkie klasy I-IV oraz oddział przygotowawczy naszej szkoły miały niespotykaną okazję wybrać się na przedstawienie "Alicja w Krainie Czarów", w którym to główną rolę grała nasza była uczennica. Tłumnie zgromadziliśmy się w Teatrze Ziemi Rybnickiej, aby podziwiać niesamowity talent absolwentki naszej szkoły - Marty Klepek. Spektakl, który powstał przy współpracy z Teatrem Lalek Marka Żyły, przedstawił nam klasykę literatury, ale w zupełnie nowej odsłonie. Przemierzając wraz z aktorami tę wyjątkową krainę, uczestniczyliśmy w szalonym podwieczorku, partii krokieta i kadrylu z homarami. Spektakl łączył w sobie elementy teatru dramatycznego, lalkowego oraz teatru tańca. Wróciliśmy do szkoły zachwyceni, pełni wrażeń i podziwu dla talentu Marty! Przejazd na spektakl został dofinansowany przez Urząd Miejski w Pszczynie oraz UKS Plesbad Pszczyna.

        • Warsztaty historyczne klas VIII
          • Warsztaty historyczne klas VIII

          • Uczniowie klas 8 brali udział w warsztatach historycznych na temat zbrodni katyńskiej. Warsztaty przeprowadził Pan Cezary Waluszko - pracownik Biblioteki Pedagogicznej. Pierwsza część była wykładem na temat zbrodni, a w części drugiej uczniowie mieli zajęcia praktyczne. Każda grupa otrzymała skrzynkę z rzeczami osoby zamordowanej w Katyniu, następnie uczniowie musieli odszukać dane personalne ofiary.