• Popularyzacja wiedzy o mózgu w ramach Światowego Tygodnia Mózgu
          • Popularyzacja wiedzy o mózgu w ramach Światowego Tygodnia Mózgu

          • Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w lekcji, której celem była popularyzacja wiedzy o mózgu i jego działaniu. Uczniowie zobaczyli kilka krótkich filmików edukacyjnych, dzięki którym poznali proste techniki zapamiętywania, pozwalające szybciej i skuteczniej się uczyć. Uczniowie dowiedzieli się również jakie produkty należy jeść, aby usprawnić pamięć i koncentrację oraz jakich nawyków unikać, by nie szkodzić mózgowi.  Wiele emocji towarzyszyło filmikom prezentującym ćwiczenia pobudzające półkule mózgowe – idealne przed nauką. Na koniec uczniowie rozwiązywali zadania pobudzające spostrzegawczość, koncentrację i kreatywność.

        • Klasa IIa i IIIb z wizytą w teatrze
          • Klasa IIa i IIIb z wizytą w teatrze

          • 10 marca uczniowie klasy II a i IIIb wybrali się do Teatru Banialuka w Bielsku- Białej na przedstawienie oraz warsztaty teatralne.

            Obejrzeliśmy sztukę. pt.” Robinson” na motywach utworu Daniela Defoe. Bohater spektaklu zachorował i zapadł w sen z którego nie mógł się wydostać, tak jak powieściowy Robinson Crusoe z bezludnej wyspy.

             Dzięki potędze wyobraźni przeniósł się na baśniową, pełną magii wyspę, gdzie spotkał egzotyczne, wielobarwne i mówiące ludzkim głosem zwierzęta, i oczywiście Piętaszka. Gdy czuł się opuszczony i zagubiony, mieszkańcy wyspy pocieszali go i pomagali mu oswoić strach. Każdy, gdy jest smutny, samotny lub chory, może poczuć się Robinsonem. Jednak z każdej wyspy można się wydostać i wrócić do domu, by i cieszyć się z najprostszych, codziennych rzeczy. I to było właśnie główne przesłanie tego przedstawienia.

            Po spektaklu więźliśmy udział w warsztatach, podczas których poznaliśmy różne magiczne miejsca teatru. Zwiedziliśmy pracownię stolarską, krawiecką oraz plastyczną, dowiedzieliśmy się, jak powstają przedstawienia, poznaliśmy najstarszych aktorów  teatru - lalki oraz wielość sposobów ich animacji. To było niesamowite przeżycie!

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w słynnej restauracji na „M”, by co nieco przekąsić i spędzić miło czas z kolegami i koleżankami, bo przecież tak ważne w życiu jest to, by cieszyć się z drobnych, codziennych rzeczy!

        • Aplikacja mOchrona - bezpieczenstwo dzieci w sieci
          • Aplikacja mOchrona - bezpieczenstwo dzieci w sieci

          • Szanowni Rodzice. mOchrona to darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej, która wspiera rodziców w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z urządzeń z dostępem do sieci. Powstała w ramach działań Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – programu dającego szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. O cyberbezpieczeństwo dzieci należy dbać wszędzie tam, gdzie korzystają z sieci – w szkole i w domu. Dlatego mOchrona to narzędzie przygotowane z myślą o rodzicach i opiekunach, które pomoże w świadomym kształtowaniu nawyków cyfrowych od najmłodszych lat.

            Ulotka dla rodzica

        • Apteczka dla Ukrainy! - w SP 4
          • Apteczka dla Ukrainy! - w SP 4

          • To była prawdziwa AKCJA- REAKCJA!!

            Drodzy Rodzice, Uczniowie!

            Od początku dramatycznych wydarzeń na Ukrainie docierały do nas informacje o różnych formach Waszego zaangażowania! Jesteśmy bardzo dumni i poruszeni, jak wiele dobra potraficie czynić! 

            Nie chcieliśmy mnożyć kolejnych zbiórek, jednak po rozmowach z osobami zaangażowanymi w bezpośrednie niesienie pomocy na granicy, zobaczyliśmy, jak wielki deficyt stanowią wszelkiego rodzaju środki medyczne. Stąd szybka decyzja o podjęciu akcji "Apteczka dla Ukrainy". Przy wsparciu Pani Dyrektor wieści zostały rozesłane, tak iż już w dniu ogłoszenia zbiórki zaczęły do nas spływać pierwsze artykuły. Marysia, Tosia, Emilka i Marta z koleżankami z klasy IVa zorganizowały wszystko, by móc sprawnie przeprowadzić akcję - Plakaty, kartony, odbiór przynoszonych darów! Następnie otrzymaliśmy fachowe wsparcie ze strony zaprzyjaźnionych Farmaceutek (tak dobrze jest móc liczyć na pomoc Rodziców naszych uczniów!!), dzięki temu dary zostały sklasyfikowane, podzielone i właściwie rozdysponowane! Potem sprawę wzięli w swoje ręce chłopcy z VIIIa i VIIIb - pomogli zapakować, okleić, zastreczować i przekazać wprost w ręce odbiorców paczek! 

            Razem w ciągu dwóch dni zebraliśmy 14 kartonów!!

            6 - przekazaliśmy na ręce Rodziców naszej uczennicy, którzy organizowali bezpośrednią pomoc dla mężczyzn zaangażowanych w obronę Ukrainy. 

            6 - przekazaliśmy na ręce Zintegrowanych Służb Ratowniczych.

            2 - z zebranymi środkami czystości, które także przy okazji niektórzy przynosili, przekazaliśmy strażakom z OSP Ćwiklice, którzy udzielają pomoc przybyłym już w okolice Pszczyny Uchodźcom.

            W odpowiedzi dotarła do nas SMSem wiadomość od Ratowniczki, która udziela pomocy na granicy w Korczowej i Medyce:

            "Boże kochany!!! CUUDNIE. Oczywiście że się przyda! I na miejscu, i będziemy mogli zabezpieczyć dzieciaki w dalszej podróży!!!"

            Kochani!! Dziękujemy za Wasze zaangażowanie! Za Waszą solidarność! Wiemy, że to kropla w morzu potrzeb, ale ocen składa się właśnie z kropel! Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze nie jedną naszą kroplę wlać do oceanu wsparcia i dobroci!

        • W teatrze marionetek - z klasą IVa i IVb
          • W teatrze marionetek - z klasą IVa i IVb

          • Na lekcjach języka polskiego lubimy podejmować interdyscyplinarne działania, bo przecież polski to nie tylko ortografia i gramatyka. Toteż chętnie łączymy literaturę z plastyką, a i z teatrem się nam czasem udaje! 

            Świetną okazją było ku temu podsumowanie lektury "Pinokio", kiedy to wykorzystaliśmy fakt, że w czasie jednej z przygód Pinokio trafił do Teatru Marionetek! Dlaczegóż zatem samemu takiego teatru nie przygotować? Zapoznaliśmy się z różnymi typami lalek teatralnych (kukiełki, pacynki, marionetki, jawajski), a kiedy wiedzieliśmy już która lalką jak wygląda oraz jak należy się nią poruszać, przystąpiliśmy do pracy. Każda grupa wybrała fragment lektury, co ambitniejsi napisali nawet własne adaptacje teatralne i przystąpiliśmy do przygotowania lalkowych bohaterów! Lalki były przepiękne!! Jedne stworzone z wykorzystaniem kuchennych łyżek, inne szyte, z włóczki lub haftowane, był i Pinokio z głową zrobioną z balona, czy lis z tułowiem z rolki po papierze! Ilu uczniów, tyle pomysł! A potem zaczął się teatr! Każdy musiał odegrać swoją rolę! Jak się okazało, odczytywanie tekstu, manewrowanie lalką i jednoczesne ukrywanie się za stolikiem nie było takie łatwe!! 

            Jak się przekonali nasi czwartoklasiści teatr to nie tylko zabawa! Chociaż trzeba przyznać, że praca nad tym projektem była naprawdę dobrą zabawą i jednocześnie twórczym podsumowaniem lektury!

             

        • Wizyta u lekarza na lekcji przyrody
          • Wizyta u lekarza na lekcji przyrody

          • W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi odbyły się nietypowe lekcje przyrody. Uczniowie wcielili się w role lekarzy i pacjentów. Kilka dni wcześniej czwartoklasiści losowali scenki sytuacyjne. Zadaniem uczniów było przedstawienie niepokojących objawów chorobowych, ich przyczynę oraz zalecenia dotyczące profilaktyki chorób i zmiany trybu życia czy zachowań. Celem tej formy zajęć było utrwalenie wiadomości z działu „Odkrywamy tajemnice zdrowia”.

            Lekcja nie tylko łączyła wiedzę teoretyczną z praktycznym działaniem, ale stwarzała również możliwość ćwiczenia zdolności komunikacyjnych, umiejętności współpracy w grupie oraz kształtowania postawy odpowiedzialności.

            Przygotowania do lekcji budziły wiele pozytywnych emocji, a każda grupa chciała przedstawić się jak najlepiej.  Uczniowie zajęcia potraktowali w sposób bardzo profesjonalny. Przygotowani byli zarówno pod względem merytorycznym jak i wizualnym. Każda grupa opracowała scenariusz swojej prezentacji w „gabinetach”. Niektórzy wykonali dodatkowe pomoce (piktogramy, plansze, recepty), przynieśli fartuchy, stetoskopy, wagę a nawet ucharakteryzowali skórę klejem z farbą imitując poparzenie skóry. Lekarz na podstawie objawów diagnozował różne choroby lub formy uzależnienia i wydawał zalecenia.

            Zaproponowana zespołom uczniowskim tematyka obejmowała:

            • problem zdrowotny dziecka z nadwagą oraz pacjenta z wybraną chorobą zakaźną lub pasożytniczą,
            • problem uzależnienia dziecka od napojów energetyzujących i telefonu komórkowego,
            • postępowanie w sytuacji niebezpiecznej (użądlenie przez pszczołę, połknięcie niebezpiecznej substancji, spożycie lub kontakt z rośliną trującą).

            Dzięki aktywnemu udziałowi w lekcji uczniowie na pewno doskonale zapamiętają omawiane zagadnienia.

        • Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim
          • Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim

          • 26 i 27 stycznia 2022 roku pszczyński Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim.

            W zawodach wzięła udział  reprezentacja naszej szkoły w składzie: Grygier Maksymilian, Wyrobek Helena, Wanke Franciszek, Piech Mikołaj, Osiński Jakub, Grygier Mateusz, Kościelny Zofia, Chodnicka Karolina, Mikołajczyk Lena, Treliński Kacper.

            1 miejsce w kategorii 2012 i młodsi wywalczyła Helena Wyrobek
            1 miejsce w kategorii 2009-2011 zdobył  Mateusz grygier
            2 miejsce w kategorii 2012 i młodsi zajął Franciszek Wanke
            4 miejsce w kategorii 2012 i młodsi zajął Maksymilian Grygier

            Dziękujemy całej reprezentacji za godne reprezentowanie barw naszej szkoły na zawodach narciarskich.

        • X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim
          • X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim

          • 14 stycznia 2022 roku na stoku Klepki w Wiśle odbyły się X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim. W tegotrocznych zawodach wzięło udział 26 zawodników.

            Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

            Dziewczyny klasy I-III
            1. Wyrobek Helena

            Chłopcy klasy I-III
            1. Wanke Franciszek
            2. Grygier Maksymilian
            3. Piech Mikołaj

            Dziewczyny klasy IV-VI
            1. Piech Małgorzata
            2. Trelińska Emilia
            3. Nowak Maria

            Chłopcy klasy IV-VI
            1. Grygier Mateusz
            2. Osiński Jakub
            3. Blokesz Bartosz

            Dziewczyny klasy VII-VIII
            1. Noga Małgorzata
            2. Kościelny Zofia
            3. Mikołajczyk Lena

            Chłopcy klasy VII-VIII
            1. Treliński Kacper

        • Witamy w programie „Przyjaciele Zippiego”
          • Witamy w programie „Przyjaciele Zippiego”

          • Jest nam miło poinformować, iż klasy 1b i 2a przystąpiły do międzynarodowego programu  „Przyjaciele Zippiego”. Jest to program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Program to cykl aż 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały. Właścicielem programu jest angielska fundacja "Partnership for Children". W Polsce wyłącznym przedstawicielem upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji. Nasze klasy już rozpoczęły zajęcia z programu. A kim jest Zippi? Zobaczcie sami.

        • Pamiętajmy o zwierzętach podczas mrozów
          • Pamiętajmy o zwierzętach podczas mrozów

          • Uczniowie klasy 2a wiedzą, że zima i śnieg to fajna zabawa, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się ferii. Ale zdajemy sobie również sprawę, że jest to bardzo trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza w okresie mrozów i intensywnych opadów śniegu. Chcąc przypomnieć, że każdy może pomóc najbardziej potrzebującym, zorganizowaliśmy wystawę tematyczną. Pamiętajmy, że przy dokarmianiu zwierząt również obowiązują pewne zasady.  Dokarmiać zwierzęta leśne mogą tylko leśniczy, a my możemy zadbać o naszych miejskich przyjaciół – zwłaszcza o ptaki. Czym dokarmiać ptaki? Zobaczcie sami w naszej „ptasiej stołówce”. Uczniowie, wykorzystując głównie odpady segregowane, wykonali także wspaniałe, bardzo pomysłowe budki i karmniki dla ptaków.

        • Sukces uczennicy 2a w konkursie wojewódzkim
          • Sukces uczennicy 2a w konkursie wojewódzkim

          • Jest nam niezmierni miło poinformować o wspaniałym sukcesie uczennicy klasy 2a - Matyldy Sitko. Matylda wzięła udział w konkursie „JESTEM KREATOREM BAŚNIOWYCH ŚWIATÓW JAK JAN MARCIN SZANCER”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka i Senatora RP X Kadencji Pana Wojciecha Koniecznego. Zadanie konkursowe polegało na zilustrowaniu wybranego tekstu z zakresu prozy, liryki lub dramatu techniką płaską: rysunek, malarstwo, grafika. Matylda wykonała rysunek do wiersza Doroty Gellner „Deszcz”. Na konkurs wpłynęły 134 prace, których autorami są uczniowie szkół podstawowych z różnych miejscowości województwa śląskiego. Matylda zajęła II miejsce w kategorii klas 1-3. Matyldzie gratulujemy i oczywiście życzymy dalszych sukcesów!

        • 7a wspięła się wysoko.
          • 7a wspięła się wysoko.

          • 17 stycznia klasa 7a podjęła się sprostać wymaganiom ścianki wspinaczkowej w Centrum Wspinaczkowym w Bielsku-Białej. Początkowo przygoda wydawała się ponad siły uczestników. Jednak stopniowo oswajali się z techniką wspinaczki i wysokością. Wysiłek zaczął sprawiać satysfakcję i sporo radości. Każdy pokonywał swoje słabości, jedni walczyli z lękiem wysokości, inni z bólem mięśni, a części udało się wspiąć na sam szczyt 12-to metrowej ścianki. Przed nimi jeszcze kolejne wyzwanie 19-to metrowe, ale to już podczas drugiej wizyty.

        • Nietypowe bombki
          • Nietypowe bombki

          • W ostatnim dniu przedświątecznej nauki na lekcjach biologii i przyrody uczniowie klas IV, VI i VII tworzyli biologiczne i przyrodnicze bombki. Znalazły się na nich motywy nawiązujące do treści omawianych podczas lekcji, m. in. deszczomierz, wiatromierz, łańcuch pokarmowy, opady atmosferyczne, narządy lub układy narządów człowieka, owady, pająki, tasiemce, dżdżownice i wiele, wiele innych. Poniżej znajduje się kilka przykładowych prac

        • Ekologiczne działania w naszej szkole
          • Ekologiczne działania w naszej szkole

          • Jednym z priorytetów na rok szkolny 2021/2022 jest wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

            Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie od lat kładzie nacisk na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Dyrekcja szkoły zadbała o to, by przed wejściem do budynku znalazł się ekologiczny słupek informujący o jakości powietrza. Nauczyciele podejmują z kolei inicjatywy, które uczą młode pokolenie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. W bieżącym roku szkolnym chcieliśmy zwrócić uwagę na to, jak katastrofalne skutki dla naszego zdrowia ma zanieczyszczone powietrze i że każdy może przyczynić się do poprawy jego jakości.

            W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie promującym działania zainicjowane kilkanaście lat temu przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Bielska-Białej. Ich zadaniem było przygotować plakaty o tematyce ekologicznej oraz rozwiązać rebusy. Powstały wyjątkowe prace wskazujące na to, że młodzi ludzie są świadomi zagrożenia. Efekty ich zaangażowania można podziwiać na szkolnych korytarzach i gazetkach w salach lekcyjnych.

            Kampanię wsparł także Urząd Miejski w Pszczynie, a ściślej Referat ds. Jakości Powietrza, przekazując szkole różne gadżety, gry edukacyjne, plakaty, na których znalazło się hasło: „Gramy czysto! #smogover."

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

        • „ANIOŁY OD REKLAMY”- czyli słów kilka o świątecznym przedstawieniu uczniów naszej szkoły
          • „ANIOŁY OD REKLAMY”- czyli słów kilka o świątecznym przedstawieniu uczniów naszej szkoły

          • Zobacz spektakl świąteczny

            Marzenia są od tego, aby się spełniały… W kilku słowach można by w ten sposób podsumować występ uczniów klas 8, którzy już w klasie szóstej pytali, czy będą mogli wystąpić w jasełkach… Niestety, pandemia pokrzyżowała ich pragnienia oraz plany nauczycieli… 
            W tym roku najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie postanowili, że w klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadzą nas swym świątecznym przedstawieniem pt. „Anioły od reklamy”. Z powodu obostrzeń i braku możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności, postanowili nagrać film. Bardzo chcieli, by chociaż w ten sposób wprowadzić nas wszystkich w magię Świąt Bożego Narodzenia i zwrócić szczególną uwagę na to, co jest naprawdę istotne podczas tych, jakże wyjątkowych świąt!
            Przygotowania do spektaklu zaczęły się już w połowie listopada. Opanowanie długich ról aktorskich, zagranie odpowiednią mimiką, gestem i ruchem scenicznym, by jak najpełniej oddać graną przez siebie postać, nie było wcale prostą sprawą, tym bardziej, że w klasie ósmej jest tyle nauki, a wizja egzaminu jest czasem przytłaczająca… W realizacji świątecznej inscenizacji wzięli udział nie tylko najstarsi uczniowie naszej szkoły, ale także dziewczynki z klasy 4, które wykonały przepięknie taniec aniołków.
            Również wielu nauczycieli i pracowników naszej placówki zaangażowanych było w stworzenie tego jedynego w swoim rodzaju muzyczno-poetyckiego występu…

            Przedstawienie: „Anioły od reklamy”, na podstawie porównań i wyobrażeń jakie mamy o istotach niebiańskich, miało pokazać, jak do świąt przygotowujemy się my - ludzie i jak dajemy się zwieść wszechobecnej reklamie, konsumpcjonizmowi i temu co pozorne… A w świętach przecież chodzi o coś zupełnie innego… i nie da się stajenki zamienić na apartament, wymienić pasterzy i mędrców na celebrytów… Chrystus bowiem przyszedł w biedzie i niedostatku z miłości do człowieka, by go zbawić…
            Mamy nadzieję, że z przyjemnością obejrzą Państwo nasze trudy i starania i z przysłowiową łezką w oku wysłuchają pięknych pieśni w wykonaniu Liliany Lipowskiej i Fryderyka Obetkona. Zapraszamy do obejrzenia naszego spektaklu, a korzystając z okazji, że Święta Bożego Narodzenia są coraz bliżej, życzymy Państwu:

            „…aby raźniej w duszy było,
            aby się dobrze żyło,
            aby szczęścia i radości,
            pomyślności i miłości
            z życia nigdy nie ubyło…”

             

        • Zaczytani…Zainspirowani… Pachnące święta…ale czy wszędzie?
          • Zaczytani…Zainspirowani… Pachnące święta…ale czy wszędzie?

          • Nasze babcie już od dwóch tygodni z kuchni nie wychodzą, pierniczki, ciasteczka, mięsko w marynacie…a wszystko tak pachnie. Ale co właściwie tak pachnie? O tym, uczniowie klasy 2a dowiadywali się empirycznie.  Zanurzyliśmy się w świecie przypraw, które przyjechały do nas z odległych krain. Przyprawy znane są ludziom od tysięcy lat. W czasach średniowiecza były jednym z najbardziej pożądanych i drogich produktów dostępnych w Europie. Najbardziej popularne były: czarny pieprz, cynamon, kminek, gałka muszkatołowa, imbir i goździki. Próbując wydobyć najintensywniejsze zapachy, rozłupywaliśmy nasze przyprawy i czytaliśmy informację do czego możemy ich użyć. Zrobiliśmy także „ciasteczka” z masy solnej o zapachu przyprawy do piernika, ozdobione goździkami. Każdy uczeń miał również za zadanie poszukać informacji, jak święta spędzane są w innych krajach. I tak dowiedzieliśmy się, że tradycja ozdabiania choinki pochodzi z Niemiec, w Meksyku rozbijają piniatę, a w Hiszpanii każdy liczy na wygraną na świątecznej loterii. Ciekawostek mnóstwo, ale i tak każdy z nas najbardziej czeka na nasze święta, w rodzinnym domu, cudownie pachnące pierniczkami babci.

        • Uczennica 2a laureatką konkursu powiatowego
          • Uczennica 2a laureatką konkursu powiatowego

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica klasy 2a naszej szkoły - Matylda Sitko - zajęła pierwszą nagrodę w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Podróże po Europie". Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach. Do konkursu napłynęło aż 75 prac z 6 szkół, tym bardziej jesteśmy dumni, że nasza uczennica stanęła na podium. Zwycięska praca przedstawia rysunek greckiego żółwia morskiego caretta caretta. Wśród nagród dla zwyciężczyni znalazł się m.in. plecak - na kolejne wakacyjne podróże. Matyldzie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Sukcesy plastyczne uczennic klasy 3b
          • Sukcesy plastyczne uczennic klasy 3b

          • W listopadzie uczniowie klasy 3b wzięli udział w VII powiatowym konkursie plastycznym: „ Zdrowe zapasy na zimowe czasy” ogłoszonym przez ZSP w Studzienicach. Okazało się, nasze malarskie dzieła zyskały uznanie w oczach jury.  Spośród ponad 100 nadesłanych z różnych szkół prac Natalia Kapa zdobyła nagrodę, a Oliwia Podlaska i Lena Ryszka- wyróżnienia. Dziewczynom oczywiście serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • „Strajk. 14 dni pod ziemią”- wycieczka klas 8 do kopalni Guido w Zabrzu, by bliżej poznać niełatwą historię PRL i uhonorować bohaterów tamtych dni
          • „Strajk. 14 dni pod ziemią”- wycieczka klas 8 do kopalni Guido w Zabrzu, by bliżej poznać niełatwą historię PRL i uhonorować bohaterów tamtych dni

          • 10 grudnia klasy 8 a i b wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. S. Dziędziel- Penszor i B. Surowiecką oraz p. A. Czernecką - nauczycielką historii SP4 w Pszczynie udały się na zwiedzenie nowej trasy podziemnej, upamiętniającej najdłuższy w historii Polski strajk górników KWK „Piast” w Bieruniu w 1981 roku. Niemal dwa tysiące górników spędziło 14 dni pod ziemią - na poziomie 650 m, wyrażając swą postawą stanowczy sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego przez ówczesne władze komunistyczne.

            Z całą pewnością nie da się odtworzyć atmosfery tamtych dni, ale wspólny projekt Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przybliża je na tyle, by zwiedzający, mogli choć na chwilę przenieść się w tamte realia, zrozumieć i docenić, jak wielkie było to poświęcenie. Nasi wychowankowie mogli, poprzez różnego typu rekonstrukcje, przekonać się na własne oczy, jak w podziemnych wyrobiskach, bez dostępu do światła dziennego i bieżącej wody oraz z mocno ograniczonym zapasem żywności prawie dwa tysiące górników organizowało sobie codzienne życie. Protestujący mimo skrajnie trudnych warunków, bólu, rozłąki z najbliższymi, presji władz i ze szczątkowym dostępem do informacji na temat tego, co działo się na powierzchni, nie wahali się spędzić pod ziemią dwóch tygodni, w tym Wigilii i Bożego Narodzenia. Wielu uczestników ówczesnego protestu odczuło dotkliwie konsekwencje swych działań - bowiem dyscyplinarnie zwolniono około tysiąca z nich.

            Uczniowie zobaczyli m. in. miejsca, w których spali górnicy zwane przez nich: Złotymi Piaskami, Riwierą czy Grand Hotelem, podziemny pub, prowizoryczną łaźnię, kaplicę z ołtarzem, gdzie odprawiona została msza na Święta Bożego Narodzenia i symboliczną choinkę zrobioną z resztek kabli czy miejsce podziału żywności, zwany potocznie „Baltoną”. Dużą atrakcją było porozumiewanie się między nami na dłuższej odległości za pomocą systemu łączności GTL, potocznie zwanym „świńskimi uszami”, przyjrzenie się prawdziwym i do dziś działającym maszynom górniczym: oraz przejażdżka szolą (windą w kopalni) i podwieszaną kolejką elektryczną. Wspomnienia strajkujących górników, które można było usłyszeć na całej trasie, film oddający realia życia rodzin na powierzchni „gruby” oraz rysunki, węglem szkicowane, przedstawiające zmęczonych i niepewnych jutra górników wzbogaciły podziemną trasę i oddziałały na nas wyjątkowo mocno.Pamiętajmy o strajkujących górnikach KWK „Piast”, którzy poprzez swój protest dali świadectwo odwagi i bohaterstwa w zmaganiach o suwerenną Polskę. Ich strajk stał się bardzo ważnym wydarzeniem w powojennej historii Śląska, ale przede wszystkim milowym krokiem w drodze Polaków do wolności.

            Ważnym akcentem upamiętniającym 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest wystawa, którą można obejrzeć na parterze w naszej szkole. Powstała też dzięki uczniom klas 7 i 8, którzy przeprowadzili wywiady ze swoimi najbliższymi. Spisali ich wspomnienia z grudnia 1981r. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Multikina w Tychach, gdzie zobaczyliśmy norwesko- francuski film pt. „Chłopiec z chmur” - opowieść o niezwykłej przyjaźni, wielkiej odwadze i przygodzie, która odmieniła życie pewnego chłopca i jego skrzydlatych przyjaciół, dzikich gęsi. Wrażeń dzisiejszego dnia było wiele, ponieważ świeży opad śniegu sprawił, że i chętnych nie brakowało na zimowe figle – rzucanie śnieżkami czy skoki do zaspy.

        • Każdy z nas może zostać św. Mikołajem.
          • Każdy z nas może zostać św. Mikołajem.

          • Dziś w ten piękny mikołajkowy dzień w naszej szkole działo się mnóstwo dobra! Nasi uczniowie nie tylko bowiem otrzymali drobne upominki od Mikołaja, który odwiedził razem ze swoimi pomocnikami wszystkie klasy, ale - jak co roku – w sposób szczególny tego dnia mieli okazję do czynienia dobra!

            I tak w świątecznej edycji szkolnego kiermaszu – tym razem słodkości przygotowali sami nauczyciele – udało się zebrać aż 820zł! Kwota ta została przekazana na pomoc Olusiowi – chłopcu z naszych pszczyńskich okolic, któremu jest potrzebna rehabilitacja i leczenie.

            To jednak nie koniec! Dziś przy okazji spotkania z Mikołajem została przeprowadzona świąteczna zbiórka na rzecz ogólnopolskiej akcji „Paczuszka dla Maluszka”, organizowanej przez Fundację Małych Stópek! https://www.youtube.com/watch?v=4l7TBUh3ZOs

            Dziękujemy za wszystkie ofiarowane artykuły higieniczne! Jest tego naprawdę mnóstwo! Teraz zaś zostaną one przekazane na rzecz dzieci przebywających w szpitalach, hospicjach i domach samotnej matki.

            Dziękujemy wszystkim niosącym pomoc! Pamiętajmy, że najważniejsze to być wrażliwym na los drugiego człowieka!