• “Odkrywanie przez doświadczanie” czyli zabawy na fizyce
          • “Odkrywanie przez doświadczanie” czyli zabawy na fizyce

          • W ramach realizacji w tym roku szkolnym innowacji pedagogicznej z fizyki “Odkrywanie przez doświadczanie”, uczniowie klasy siódmej przeprowadzili swoje pierwsze doświadczenie fizyczne.

            Ich zadaniem było wykonać sześć pomiarów za pomocą sznurka, następnie porównanie długości sznurka z zadanym przyrządem pomiarowym, wyliczenie średniej z otrzymanych wyników, zaokrąglenie do trzech cyfr znaczących oraz określenie niepewności pomiarowej.

        • Drzewa genealogiczne kl. IV
          • Drzewa genealogiczne kl. IV

          • czniowie klasy 4a i 4b na lekcji historii przedstawiali drzewa genealogiczne. Zajęcia miały zachęcić uczniów do poznania dziejów swojej rodziny. Dzieci wcieliły się z rolę genealogów, rozmawiały z dziadkami i rodzicami dzięki czemu odnalazły swoje korzenie. Efekty pracy były zachwycające.

          • Pożegnanie „czwórki” przez uczniów klas ósmych

          • Francuski pisarz Wiktor Hugo, powiedział: „Życie składa się z przywitań i pożegnań”. Te pierwsze są radosne i zapowiadają coś nowego, pożegnania uświadamiają nam, że coś się kończy. Dla uczniów klas ósmych zakończył się pewien etap.

            23 czerwca br. odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez tegorocznych  wszystkich absolwentów naszej szkoły. Wydarzenie rozpoczęło od ceremoniału przekazania sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie zaprezentowana została część artystyczna, która miała charakter spektaklu teatralnego, który lada moment ma zejść z afisza. Młodzież pod wskazówkami pani reżyser- Małgosi N. udawadniała, że literatura ma ścisły związek z życiem szkolnym…

            Prowadzący ten piękny i wzruszający spektakl: Karolina Chodnicka i Jakub Małysz kilkoma słowami wprowadzającymi zapowiadali kolejną scenę, jednocześnie serdecznie dziękując swoim Kochanym Rodzicom, Paniom Dyrektor: Aleksandrze Latko i Bogumile Fedczyszyn, Wychowawcom w latach młodszych: P. Dorocie Wiatr i Ilonie Stalmach, obecnym Opiekunom: P. Sylwii Dziędziel- Penszor i Beacie Surowieckiej, Drogiemu Gronu Pedagogicznemu oraz Wszystkim Pracownikom Administracji i Obsługi. Młodzież wręczała kwiaty i upominki  każdemu pracownikowi SP 4.

            Poszczególne scenki nawiązywały do znanych utworów szkolnych, niejednokrotnie wałkowanych na lekcjach języka polskiego np. „Odprawa posłów greckich”, „Dziady”, „Zemsta” a nawet naszej epopei narodowej: „Pan Tadeusz”.

            Nasi wychowankowie długo przygotowywali się do jak najlepszego zaprezentowania swych umiejętności aktorskich. Ćwiczyli swoje kwestie na pamięć, opracowywali ruch sceniczny, mimikę i gestykulację, przynosili rekwizyty, ćwiczyli piosenkę, tak by w dniu występu wszystko było dopięte  na ostatni guzik a publiczność była zadowolona!

            Punktem kulminacyjnym był polonez brawurowo odtańczony przez naszych absolwentów. Układ opracowała i wielokrotnie ćwiczyła z nimi P. Monika Kamińska, która także wzbogaciła tę uroczystość różnymi utworami i ścieżkami muzycznymi. Taniec zachwycił wszystkich i uczniowie nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

            Chwile pożegnania uświetniła Lilianka Lipowska z klasy 4, pięknie prezentując utwory: „Cudownych rodziców mam” oraz „ Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.

            Po występie uczniów z klas 8 zabrali głos uczniowie  klas 7, którzy zaprezentowali śmieszne scenki rodzajowe, związane i z podróżowaniem w okresie wakacyjnym jak i literaturą. Po swoim występie wręczyli swoim starszym kolegom upominki- długopis, który ma „magiczne moce”- pisze mądrze, na temat, bezbłędnie i…

            Kolejnym akcentem akademii było zabranie głosu przez P. Dyrektor A. Latko, która podziękowała Rodzicom za te piękne lata współpracy,  Pracownikom za trud i zaangażowanie w edukację uczniów, ale przede wszystkim zwróciła się do tegorocznych absolwentów, dziękując Im za wspólnie spędzone chwile, życzliwość, zrozumienie, włożoną pracę i…życząc Im jednocześnie sukcesów na dalszym etapie kształcenia i by nigdy nie zapominali, że najważniejszy jest egzamin z człowieczeństwa. Wręczone zostały podziękowania dla ofiarnych i pomagających w niejednej sytuacji przedstawicielom Rad Rodziców oraz poszczególnym Rodziców. Szczególne wyrazy wdzięczności i słowa uznania przypadły P. Beacie Szmukier, która była Przewodniczącą Rad Rodziców całej szkoły od wielu już lat!

            W wyjątkowy sposób nagrodzono tegorocznych Najlepszych Absolwentów Roku 2021/22, a zostały nimi: Karolina Chodnicka z kl. 8 a i Małgorzata Noga z kl. 8 b. Dziewczyny otrzymały list pochwalny a Rodzice list gratulacyjny. Na środku hali zaprezentowali się najpierw uczniowie uzyskujący świadectwo z wyróżnieniem, a następnie sportowcy, którym wręczono medale i okazjonalne statuetki: Jakub Małysz- Pływak Roku; Karol Kaźmierczyk- Koszykarz Roku oraz Nikodem Warpas- Sportowiec Roku. Wszyscy uczniowie otrzymali wspaniałe własnoręcznie przygotowane specjalnie na tę okazję kartki okolicznościowe, które wykonała P. Agnieszka Macioł oraz pamiątkowe kubki, zakupione przez Radę Rodziców działającą przy SP 4.

            DRODZY NASI UCZNIOWIE!

            Życzymy Wam wspaniałych sukcesów, dobrych wyborów, spełnienia marzeń!

            Wierzymy, że wiedzę i doświadczenie wyniesione z murów naszej szkoły będziecie rozwijać w kolejnych latach edukacji.

            POWODZENIA!!!

            W spektaklu udział wzięli:

            KLASA 8 A w składzie:

            Barańska Nastazja

            Chodnicka Karolina

            Kobiór Zuzanna

            Kurzawski Eryk

            Lebuda Kacper

            Małysz Jakub

            Mazuga Maciej

            Michałowski Konrad

            Mikołajczyk Lena

            Mikołajczyk Patryk

            Pietrzyk Julia

            Szmukier Wiktoria

            Świerzawska Natalia

            Tendera Weronika

            Urbanek Patrycja

            Witowska Irmina

            Wojciech Mikołaj

             

            KLASA 8 B w składzie:

            Brzezicki Błażej

            Czorny Małgorzata

            Kapa Karolina

            Kaźmierczyk Karol

            Kołodziejczyk Kacper

            Kryut Agata

            Masny Paweł

            Noga Małgorzata

            Nowakowski Wiktor

            Sarosiak Vanessa

            Skiba Artur

            Treliński Kacper

            Wanke Jakub

            Warpas Nikodem

            Wojtas Kamila

            SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA składamy na ręce wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości pożegnania uczniów klas 8:

            • P. Małgorzacie Wiatr- autorce scenariusza spektaklu,
            • P. Agnieszce Macioł-  za własnoręczne wykonanie 32 kartek dla naszych absolwentów oraz przepiękne kwiaty i drzwi, jako elementy dekoracji oraz pomoc w jej montażu,
            • P. Magdalenie Szwedzie- za dekorację i napisy,
            • P. Monice Kamińskiej- Folwarczny- za muzykę do spektaklu, przygotowanie śpiewu i naukę poloneza,
            • Paniom: Agnieszce Rogóż i Darii Stencel-  za pomoc w zawieszaniu dekoracji,
            • P. Damianowi Wróblowi: za montaż elementów dekoracji,
            • P. Bożenie Piech i P. Andrzejowi Mulawie za przygotowanie drugiej części uroczystości- pożegnania absolwentów przez uczniów klas 7 oraz P. Joannie Gruszczyńskiej- autorce drugiego scenariusza,
            • Uczniom klas 7: a i b

            oraz całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Pracownikom Administracji i Obsługi za stroje, materiały, wazony, kartki, krzesła i…wszelaką pomoc, życzliwość i zrozumienie!

            Popatrzcie tylko- JAKIE ANIOŁY CHODZIŁY DO NASZEJ SZKOŁY! ;-)

        • Powitanie lata, czyli wycieczka po regionie 2a i 2b
          • Powitanie lata, czyli wycieczka po regionie 2a i 2b

          • Nie można wyobrazić sobie piękniejszego rozpoczęcia lata jak słońce, las i wycieczka. 22 czerwca klasy 2a i 2b, w ramach szkolnej akcji "Poznajemy naszą małą ojczyznę" odbyły wycieczkę po regionie do Rezerwatu Żubrowisko w Jankowicach koło Pszczyny. Było nam tym bardziej miło, gdyż naszym przewodnikiem była Kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach - Pani Elżbieta Wójtowicz. Wyruszyliśmy tzw. ścieżką dydaktyczną - jest to dwukilometrowa ścieżka prowadząca przez las. Ścieżka jest częściowo bardzo wygodna - utwardzona, częściowo bardziej dzika - typowo leśna, wzdłuż niej znajdują się ciekawe tablice edukacyjne, miejsca gdzie można usiąść i odpocząć, a do tego drewniane mostki i cisza, którą przerywa tylko śpiew ptaków. To wszystko sprawia, że ten leśny spacer jest naprawdę atrakcyjny. A całość dopełniły wspaniale opowiadania i ciekawostki z życia lasu i żubrów przekazane przez Panią przewodnik. Dzień zakończyliśmy w pobliskiej Karczmie Wiejskiej, gdzie na pikniku przy pieczeniu kiełbasek i wspólnych zabawach, spotkała się cała szkolna brać! Liczymy, że kolejny rok szkolny będzie obfitował w takie właśnie wspaniałe atrakcje!

        • Wycieczka po regionie klasa 1a i 1b
          • Wycieczka po regionie klasa 1a i 1b

          • W ramach integracji szkolnej 22 czerwca2022 r., wybraliśmy się na zwiedzanie naszego regionu. Nasze Pierwszaki zapoznały się z Zagrodą Wsi Pszczyńskiej grupującą zabytki drewnianej architektury ludowej. Zobaczyły jak dawniej żyli nasi przodkowie i porównali z dniem dzisiejszym. Po krótkiej lekcji historii udaliśmy się na szkolne ognisko i wypoczynek na świeżym powietrzu w Jankowicach.

        • Bezpieczne wakacje, czyli spotkanie z ratownikiem w 2a
          • Bezpieczne wakacje, czyli spotkanie z ratownikiem w 2a

          • 20 czerwca uczniowie klasy 2a spotkali się z panem Michałem – na co dzień ratownikiem pogotowia ratunkowego. To było już nasze drugie spotkanie zorganizowane dzięki staraniom Rodziców Bartka - ucznia naszej klasy. Tym razem przebiegało pod hasłem: Bezpieczne wakacje! Przypomnieliśmy sobie kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa jak: noszenie odblasków, znajomość znaków drogowych, czy numerów alarmowych. Przećwiczyliśmy jak  rozmawiać z dyspozytorem pogotowia. Usłyszeliśmy także cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas kąpieli, zbierania grzybów czy ukąszenia przez żmiję. Największą atrakcją były jednak zajęcia praktyczne na fantomie i na drugiej osobie. Ćwiczyliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy oraz resuscytacji krążeniowo - oddechowej, także na specjalistycznym symulatorze AED. Lekcje zakończyły się rozdaniem dyplomów małych ratowników i prezentami...każdy otrzymał kamizelkę odblaskową. Bardzo dziękujemy Rodzicom Bartka i Panu Michałowi za poświęcony czas i cenną lekcję z ratowania życia.

        • Ostatnia lekcja plastyki
          • Ostatnia lekcja plastyki

          • Lekcje plastyki w szkole to nie tylko rysowanie czy malowanie. To również nauka o podstawowych elementach abecadła plastycznego, barwie, technikach plastycznych, z których uczniowie mogą korzystać w swojej twórczości, czy również informacje i ciekawostki na temat epok i stylów w sztuce. Realizowane zadania i ćwiczenia mają uwrażliwiać na piękno, rozwijać wyobraźnię, pomagają kształtować poczucie estetyki, pamięć wzrokową, pobudzają kreatywność, uczą cierpliwości oraz mają ogromny wpływ na rozwój sprawności manualnych.

            Ostatnie lekcje plastyki w tym roku szkolnym odbyły się w klasach: 6 OP, 4 i 7. Tym razem pogoda dopisała, więc przenieśliśmy się w plener. Nasi artyści malowali na foliach rozciągniętych pomiędzy drzewami obok naszej szkoły. Powstały piękne, ekspresyjne, kolorowe dzieła. Format A3 kartki zawsze wzbudzał na lekcjach wiele emocji (oczywiście był za duży!), tak tutaj okazało się, że nie taki diabeł straszny. Było dużo śmiechu i zabawy – i tego wam w te wakacje życzymy!

        • Klasa 7B rowerowo
          • Klasa 7B rowerowo

          • W czerwcu klasa 7B wybrała się na wycieczkę rowerową do Paprocan. Przez jankowickie, studzienickie i kobiórskie leśne i polne drogi prowadzeni przez Pana Krzysztofa Wawrzyczka dotarliśmy na miejsce. Pogoda dopisywała, była wręcz idealna na rowerową eskapadę. Nad jeziorem w Paprocanach znaleźliśmy czas na zabawę, odpoczynek i relaks a przede wszystkim na dużą porcję lodów sponsorowanych przez Firmę Globus Klimatyzacje Państwa Cembala.

            Po odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną przejeżdżając obok Zameczku Myśliwskiego Promnice. Następnie przez Kobiór i Piasek wróciliśmy do szkoły. Cała 40 kilometrowa wyprawa przebiegła bardzo sprawnie bez żadnych awarii i wypadków,co było wynikiem dobrego przygotowania sprzętu i uważnej jazdy wszystkich uczestników wycieczki.

            Mamy nadzieje, że w przyszłym roku szkolnym uda się zorganizować podobną imprezę.

        • Warsztaty malarskie w 2a
          • Warsztaty malarskie w 2a

          • Zawsze kiedy w naszej klasie mają być zajęcia kreatywne lub plastyczne, uczniowie mówią, to nie lekcja…to przyjemność:) Nie da się ukryć - te zajęcia należą do naszych ulubionych. Dzięki staraniom Rodziców naszego ucznia - Bartka, mogliśmy uczestniczyć w prawdziwych warsztatach malarskich. Naszym gościem był Pan Zbigniew Wiśniewski, na co dzień nauczyciel plastyki w liceum, a po pracy – artysta malarz. Z zaciekawieniem słuchaliśmy jak wygląda pracownia malarska, w jaki sprzęt trzeba się zaopatrzyć, jaka jest historia malarstwa. Zmierzyliśmy się również z dosyć trudnymi pojęciami jak kompozycja, harmonia, abstrakcja, martwa natura…Wreszcie po wielu cennych wskazówkach, każdy uczeń miał okazję zamienić się w malarza, by stworzyć swój własny obraz. Panu Zbigniewowi oraz Rodzicom Bartka składamy gorące podziękowania za wspaniałą lekcję, która zakończyła się rozdaniem dyplomów i upominków dla każdego ucznia.

        • Klasa 2a żegna panią Bogusię
          • Klasa 2a żegna panią Bogusię

          • Od dwóch lat co tydzień uczniowie naszej klasy goszczą w szkolnej bibliotece, aby posłuchać spokojnego głosu Pani Bogusi czytającej nam kolejne rozdziały wspaniałych przygód książkowych bohaterów. Niestety, to ostatnie dni kiedy możemy zobaczyć naszą Panią bibliotekarkę w szkolnej bibliotece. Pani Bogusia przechodzi bowiem na zasłużoną emeryturę. Cóż, pozostaje nam  gorąco podziękować za wspólne chwile, zaszczepienie nam miłości do literatury i życzyć dużo zdrowia i … dużo czasu na czytanie książek:) Dziękujemy!!!

        • Klasa 2a z wizytą u przedszkolaków
          • Klasa 2a z wizytą u przedszkolaków

          • Wielu uczniów klasy 2a to wychowankowie przedszkola mieszczącego się w naszym budynku. Dlatego chcąc trochę powspominać, wybraliśmy się w odwiedziny do grupy Misiów z przedstawieniem „Sport to zdrowie”. Wcześniej opowiedzieliśmy przedszkolakom jak ważne jest bezpieczeństwo podczas wakacji i że warto znać numer alarmowy 112. A wakacje to odpoczynek i również duża dawka ruchu, dlatego w przedstawieniu opowiedzieliśmy jak namówić Marudę do uprawiania sportu. Misie oglądały występ z zaciekawieniem, a uczniowie mieli kolejną okazją wykazać się swoimi zdolnościami aktorskimi. Występ z pewnością należy zaliczyć do udanych!

        • NUMERY MÓWIĄ… czyli wycieczka edukacyjna klas ósmych do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady AUSCHWITZ- BIRKENAU
          • NUMERY MÓWIĄ… czyli wycieczka edukacyjna klas ósmych do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady AUSCHWITZ- BIRKENAU

          •  2 czerwca 2022 roku uczniowie klas VIII: a i b wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, której celem było zwiedzenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau, a obecnie muzeum, miejsca, w którym na przełomie lat 1940-1945 życie straciło ponad 1,1 mln ludzi z całej Europy.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy prac w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej, będącego częścią franciszkańskiego klasztoru w Harmężach, pt. „Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”. Jest to artystyczna wypowiedź świadka obozowej apokalipsy, który jako młody chłopak trafił w sam środek piekła zgotowanego niewinnym ludziom przez nazistów. Te prace to spojrzenie na Auschwitz poprzez rysunek byłego więźnia KL Auschwitz, oznaczonego numerem 432. Każdy bowiem, kto był w Auschwitz i przeżył obóz zagłady, pozostał na całe życie z niezbywalnym piętnem rozgrywającego się tam ludzkiego tragizmu, tak jak autor tych niezwykłych, wstrząsających i poruszających dogłębnie prac. Ekspozycja rysunków Mariana Kołodzieja, która obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej przede wszystkim jest świadectwem losu, jaki człowiek zgotował drugiemu człowiekowi...

            Misją tej wystawy jest propagowanie pokoju i pojednania między ludźmi bez względu na pochodzenie, religię czy kulturę w duchu św. Franciszka z Asyżu i św. Maksymiliana Kolbego, męczennika Auschwitz oraz zachowanie pamięci o gehennie więźniów.

            Grafiki Mariana Kołodzieja pokazują prawdziwe, okrutne oblicze obozowej apokalipsy i mają za zadanie ukazać je całemu światu, ocalić od zapomnienia, by jak najwięcej ludzi mogło właśnie tam przeżyć wstrząsające misterium śmierci i życia, zła i dobra, rozpaczy i nadziei.

            Młodzież była wzruszona i pod ogromnym wrażeniem plastycznej opowieści Mariana Kołodzieja, który po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc grafiki- rodzaj plastycznej opowieści o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”.

            Następnie dotarliśmy do miejsca upamiętniającego wszystkich tych, którzy cierpieli i zginęli w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz- Birkenau. Po podziale  na dwie grupy, przejściu przez bramki wykrywające metal, otrzymaniu zestawu słuchawkowego i zapoznaniu się z przewodnikami rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum od przekroczenia bramy obozu, z dobrze znanym wszystkim napisem „Arbeit macht frei”.

            W ciągu blisko 3,5-godzinnego zwiedzania obejrzeliśmy m.in. mapy, dokumenty, zdjęcia identyfikacyjne więźniów, przedmioty codziennego użytku umieszczone w gablotach, stanowiące żywy dowód pamięci hitlerowskich zbrodni z okresu II wojny światowej. Mogliśmy również zobaczyć urnę z prochami znalezionymi
            w dawnym krematorium I, symboliczne wystawy rzeczy osobistych więźniów: ubranek dla dzieci, pasiaków, okularów, bagaży, butów, najpotrzebniejszych przedmiotów osobistych, które zostały im odebrane po  przyjeździe na rampę.

            Wchodząc do Bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci, poznaliśmy historię Franciszka Gajowniczka i ojca Maksymiliana Kolbego. Pamięć tych, którzy zginęli, uczciliśmy zapaleniem symbolicznego znicza i chwilą ciszy, przystając przy Ścianie Śmierci, gdzie wykonywano wyroki na więźniach. Zwiedziliśmy również teren dawnego krematorium i komór gazowych.

            Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka), który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W Brzezince szokujące były baraki mieszkalne, Brama Śmierci, wartownie. Wielkość i chłód tego miejsca mógł odczuć każdy, a ciekawe opowieści przewodnika tylko pomagały wyobrazić sobie i zrozumieć sens tego miejsca nazywanego przez wielu „piekłem na ziemi”. Po zakończeniu zwiedzania obozu w Brzezince, wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną. 

            Wycieczka do Muzeum Auschwitz – Birkenau uświadomiła nam wymiar ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony ukazała ludzi umierających bez prawa do godności. Pokazała bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi – zagładzie ludzi.

            Wycieczka ta była ważną lekcją w naszym życiu i z całą pewnością zapamiętamy ją na długo…

            Trudno opisać wrażenia ze zwiedzania… każdy powinien odwiedzić to miejsce, przekonać się i zobaczyć wszystko na własne oczy.

             Bo czym bylibyśmy bez pamięci i historii? ….

        • Wycieczka kl 2a i 3b
          • Wycieczka kl 2a i 3b

          • 2 czerwca uczniowie klasy 2a i 3b wybrali się na wycieczkę do Gliwic. Pierwszym przystankiem na trasie naszej podróży był Port Marina z którego wypłynęliśmy w rejs. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii i żegludze na Kanale Gliwickim oraz o tym, jak działa śluza. Słoneczko  przygrzewało, udało nam się nawet zobaczyć czaplę siwą oraz byka.....czyli statek do transportu piasku.

            Potem pojechaliśmy do Centrum Europa, by na dłużej zagościć w „ Kolejkowie”, czyli w  miejscu, które przeniosło nas do niesamowitego świata, pomniejszonego 25 razy! 

             Po Kolejkowie poruszają się pociągi oraz samochody. To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek. Zmianie ulegają pory dnia- dzień trwa 9 minut, potem następuje noc, zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach.

            Na makiecie stworzono miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. dworca kolejowego w Gliwicach wraz z peronami, gliwickiego ratusza oraz kamienic. Powstało tu również miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”, gdzie można zobaczyć saloon, szeryfa, Indian, braci Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu.

            Wzięliśmy tu również udział w warsztatach modelarskich tworząc kartonowe kamienice.

            Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w sklepie z pamiątkami i restauracji pod „ Złotymi Łukami” (jak mówią o niej niektórzy). Ta wspólna wyprawa na pewno na długo zostanie w naszej pamięci!

          • Laboratorium Przyszłości w naszej szkole



          • Nasza szkoła jest beneficjentem programu „Laboratoria Przyszłości”. W naszej placówce znalazły się m.in: drukarka 3D, profesjonalny aparat fotograficzny, akcesoria fotograficzne, roboty wraz z akcesoriami. Zakupione sprzęty mają w zamyśle służyć całej społeczności szkolnej zarówno w ramach zajęć pozalekcyjnych jak i lekcji przedmiotowych.

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Celem projektu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły przystępujące do programu otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane w 2021 roku w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

            Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

        • Lekcja przyrody w terenie
          • Lekcja przyrody w terenie

          • 6 maja 2022r - dzielne Pierwszaki wyruszyły na lekcję przyrody w terenie,podziwiając piękno Pszczyńskiego Parku. Zapoznały się z bogactwem różnorodności biologicznej otaczającego nas świata przyrodniczego krocząc ścieżką edukacyjno-ekologiczną „Dzika Promenada” oraz podglądały życie zwierząt w Zagrodzie Żubrów.

        • Klasy 1a i 1b w "Banialuce"
          • Klasy 1a i 1b w "Banialuce"

          • BANIALUKA – to Teatr Lalek w Bielsku Białej,który 24.04.2022r., odwiedziły Pierwszaki. Uczniowie klasy 1a i 1b wybrali się na spotkanie „Smoków”.Piękny spektakl poruszający trudne sprawy przyjaźni i walki z uprzedzeniami. Ciekawe dekoracje i stroje oraz bliski kontakt z aktorami potęgował zachwyt dzieci. Po zakończonym przedstawieniu spotkaliśmy się z aktorem,który nie tylko zapoznał nas z różnymi rodzajami lalek ale również z wszystkimi ważnymi miejscami w teatrze. Może ta trudna praca aktora w Teatrze Lalek Banialuka zainspiruje naszych małych artystów i wybiorą kiedyś taką ciekawą drogę zawodową?

        • Kreatywność na lekcjach przyrody
          • Kreatywność na lekcjach przyrody

          • Uczniowie klas 4 na lekcjach przyrody nie ograniczają się tylko do treści teoretycznych. W ostatnim czasie wykonywali modele form terenu – wzniesień lub doliny rzecznej. Prace wykonane były przy użyciu różnych materiałów: plasteliny, styropianu, masy solnej, piasku, farb, patyczków, bibuły, kamieni, kleju na ciepło, pianki montażowej, gipsu. Wykorzystywano również ryż, kaszę, pieprz, piankę do golenia, piankę i spray do włosów, rośliny, itp. Czwartoklasiści wykazali się ogromnym zaangażowaniem i talentem plastycznym. Liczył się pomysł, estetyka i wkład pracy. Efekt końcowy to wiele ciekawych prac, które z radością zaprezentowali na szkolnym korytarzu

        • Lekcje przyrodnicze w klasie 3b
          • Lekcje przyrodnicze w klasie 3b

          • 6 maja uczniowie klasy 3b wzięli udział w lekcji terenowej w pszczyńskiej Zagrodzie Żubrów. Wraz z panią przewodnik mieliśmy okazję przejść ścieżką edukacyjną o nazwie: „Tropem Żubra, która ma długość ok. 3,7 km. Na jej trasie ustawiono tablice omawiające tematykę przyrodniczo-leśną, m.in. ekosystem lasu, łąki i rzeki Pszczynki, a także hodowlę żubrów, pomniki przyrody oraz spotykane po drodze różnorodne formy świata roślinnego i zwierzęcego. Mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o tej części parku zwanej „ Zwierzyńcem”, nauczyć się określania wieku drzew, czy rozpoznawania ptaków po wydawanych przez nie odgłosach. Jedną z atrakcji był również spacer po obiekcie i obserwacja zwierząt zamieszkujących to miejsce. W zachwyt, oprócz żubrów oczywiście, wprawił nas paw, który dumnie paradował po zagrodzie  prezentując swój przepiękny ogon. Nasz majowy spacer zakończyliśmy na Rynku pszczyńskim zajadając przepyszne lody.

            16 maja natomiast wzięliśmy udział w kolejnej żywej lekcji przyrody, tym razem o motylach. Pan Krzysztof  Pach w ciekawy sposób opowiadał o ich budowie, o tym, czym się żywią, jak długo żyją, w jaki sposób przychodzą na świat, itp. Mogliśmy w gablotach zobaczyć wielu przedstawicieli tego niezwykłego świata owadów z różnych stron świata. Największą atrakcją było dla nas to, że każde z dzieci mogło trzymać żywe motyle  na ręce i z bliska podziwiać ich przepiękne ubarwienie.