• Wycieczka klas 1a, 2a, 3a i 3b do Brennej
          • Wycieczka klas 1a, 2a, 3a i 3b do Brennej

          • 14 kwietnia uczniowie klas 1a, 2a, 2b i 3a wybrali się do „Koziej Zagrody” do Brennej. 

            Na miejscu przywitał nas pan Rafał, który zaprowadził nas do drewnianej, góralskiej chaty w której spędziliśmy wartościowy czas poznając kulturę mieszkańców Beskidu Śląskiego. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, by na zmianę korzystać z przygotowanych dla nas niespodzianek.

            Na początku wzięliśmy udział w warsztatach muzyki Górali Beskidzkich. Prowadząca w ciekawy sposób, czasami również poprzez humorystyczne przyśpiewki  i zawołania góralskie, opowiedziała nam o tradycyjnych instrumentach pasterskich, mogliśmy zobaczyć, a co najważniejsze usłyszeć trombity, piszczałki, fujarki, czy okaryny.

            Kolejne zajęcia poprowadził dla nas pan Rafał, chyba nikt nie spodziewał się, że wyjedzie z „ Koziej Zagrody” z bochenkiem świeżego, pachnącego chleba. A tak właśnie było... prowadzący nauczył nas,  jak przygotować domowy chlebuś na zakwasie. Mieliśmy ręce pełne roboty, a po godzinie w całej chacie można było poczuć  niesamowity zapach pieczywa.

            Po tych warsztatach udaliśmy się do zagrody ze zwierzętami. To była dopiero atrakcja, mogliśmy karmić kozy, a nawet je wyczesywać. Mieliśmy szczęście zobaczyć również małe koźlątka, które przyszły na świat w okresie Świąt Wielkanocnych. Te słodziaki były jeszcze trochę wystraszone i uciekały przed nami, ale widok brykających i skaczących maluchów był rozbrajający.

            Okazało się, że to nie był jeszcze ostatni punkt programu, wróciliśmy bowiem do chaty, by wziąć udział w zajęciach rękodzielniczych z filcowaniem owczego runa,  pod czujnym okiem p. Basi. Każdy z nas zrobił sobie wełniany breloczek- musieliśmy nakłuwać specjalną igłą włókna włożonej do foremek wełny, by nadać im odpowiedni kształt. To dla każdego z nas było nowe doświadczenie, bo wcześniej nie wiedzieliśmy na czym polega filcowanie i to w dodatku na sucho.

            Oczywiście wycieczka nie byłaby do końca udana bez...zakupu pamiątek. Na miejscu mogliśmy nabyć ceramiczne gwizdki ( ptaszki), ciupagi, delikatne mydełka z owczym mlekiem, korale, magnesy, itp.

            To był już ostatni punkt programu, wycieczka była bardzo udana i na pewno mile będziemy ją wspominać!

        • Mamy laureatki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
          • Mamy laureatki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

          • Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami prestiżowych konkursów organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty.

            Agata Wójtowicz, uczennica klasy 8b, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Biologii.

            Amelia Gosek, uczennica klasy 8a, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego.

            Serdecznie gratulujemy!

            Agata i Amelia rywalizowały z najlepszymi uczniami z województwa, a dzięki swojej wiedzy i mozolnej pracy przeszły kolejne etapy eliminacji konkursowych. Ósmoklasistki musiały nie tylko wykazać się rozległą wiedzą i umiejętnościami np. analizy tekstów źródłowych czy ilustracji, twórczym myśleniem i zastosowaniem poznanej wiedzy w sytuacjach problemowych, ale również opanować wiele wymagań i umiejętności wykraczających poza podstawę programową szkoły podstawowej. Laureatki przez kilka miesięcy pracowały pod kierunkiem swoich nauczycielek tj. pani Beaty Kudali (biologia) oraz pani Barbary Pieńko (język niemiecki).

            Uczestnictwo w konkursach kuratoryjnych wymaga od uczniów  dużego zaangażowania, pracowitości, motywacji i wytrwałości. Czy warto…? Osądźcie sami!

            1. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną, czyli ocenę celującą!
            2. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu najwyższego wyniku.
            3. Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

            Od lewej: Agata, Amelia

        • Przychodzi pacjent do lekarza…
          • Przychodzi pacjent do lekarza…

          • Uczniowie klas czwartych na lekcjach przyrody w nietypowy sposób podsumowali dział „Odkrywamy tajemnice zdrowia”. W wylosowanych przez nauczyciela grupach, spotykając się poza lekcjami, opracowali a następnie przedstawili wyniki swojej twórczej pracy. Odegrane scenki dotyczyły zagrożenia zdrowia lub życia człowieka. Zapraszamy do galerii.  

        • Noc w szkole klas czwartych
          • Noc w szkole klas czwartych

          • W marcu uczniowie obu klas czwartych nocowali z szkole. Ta nietypowa noc była czasem wspólnych zabaw i rozmów do samego rana. Zapraszamy do galerii.

          • Wycieczka klas 4

          • 30 marca klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Katowic. Celem była Bajka Pana Kleksa – miejsce, gdzie balansując pomiędzy fantazją i nauką, dzieci rozwijają chęć odkrywania świata.

            Na ogromnej powierzchni znajduje się kilka stref tematycznych inspirowanych przygodami Pana Kleksa. Uczniowie rozpoczęli podróż od przypomnienia kilku istotnych faktów dotyczących lektury. Pierwszym zadaniem było odnalezienie w „Ostatnim rezerwacie przyrody” wszystkich zwierząt mieszkających w dżunglii, co gwarantowało wejście do Akademii Pana Kleksa przez jego brodę, czyli gąszcz kolorowych lin i sznurków. W przestrzeni dedykowanej podróżom uczniowie nauczyli się m.in. techniki wiązania węzłów żeglarskich i czytania map.W strefie Kosmosu opanowali podstawy astronomii, wystartowali też prawdziwą rakietą. W podwodnym świecie nasi bohaterowie dzielnie walczyli, by pomóc Królowej Abie ocalić planetę przed katastrofą ekologiczną.

            Podczas tej fantastycznej podróży uczniowie rozwiązywali zagadki, łamigłówki, twórczo eksperymentówali odkrywając świat. Te zmagania, wymagające wiele wysiłku, uczniowie zakończyli delektując swe podniebienia pyszną pizzą.

        • Eko dworzanie Księżnej Daisy-pokaz mody
          • Eko dworzanie Księżnej Daisy-pokaz mody

          • 22 marca uczniowie klas 1-3 zebrali się na sali gimnastycznej, by uczestniczyć w niezwykłym pokazie eko strojów, jakimi mogliby się poszczycić dworzanie Księżnej Daisy von Pless. Wokół zrobiło się bardzo kolorowo, okazało się bowiem, że z worków na śmieci, kartonów, plastikowych nakrętek, gazet, folii aluminiowej, itp da się wyczarować piękne suknie, kapelusze, torebki, , miecze, zbroje, naszyjniki i wiele innych elementów garderoby.

            Na początku spotkania p. Ola Bąk opowiedziała piękną historię o życiu Księżnej Daisy, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o jej działalności charytatywnej i podróżach. Poddani kochali Marię Teresę Oliwię Hochberg von Pless za jej dobre, otwarte na potrzeby innych ludzi serce. Nie wszyscy z nas wiedzieli, że dzięki Księżnej powstał ośrodek dla ponad 150 dzieci niepełnosprawnych, i że to właśnie Daisy zorganizowała w Wałbrzychu sieć stacji z darmowym mlekiem pasteryzowanym dla niemowląt w związku z panującą tam epidemią. 

            Potem wybrani przedstawiciele z każdej klasy wzięli udział w krótkim quizie wiedzy o życiu Daisy, okazało się, że wszyscy uważnie słuchali opowieści p. Oli, bo znali odpowiedzi na przygotowane przez nią pytania.

            Pokaz strojów poprzedziło kilka zabaw ruchowych, które poprowadziła p. Karina Mach. Chętni uczniowie wzięli m.in udział w „walce kogutów" i „gazetowej bitwie”.

            Potem nastąpiła właściwa część imprezy- parada naszych dworzan. Każdy mógł zaprezentować przygotowany przez siebie (często również z pomocą rodziców, dziadków, rodzeństwa) strój. Prezentacja pokazała, jak pomysłowi i kreatywni są nasi uczniowie!

            Na zakończenie każdy otrzymał upominek - maszkiety Księżnej Daisy.

            Bardzo dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za przygotowanie pięknych kostiumów!

        • Wiosenny kapelusz dla Księżnej Daisy
          • Wiosenny kapelusz dla Księżnej Daisy

          • 21 marca to pierwszy dzień wiosny a także Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa uczniowie założyli dwie różne skarpetki. W tym dniu nastąpiło także rozstrzygnięcie szkolnego konkursu "Wiosenny kapelusz dla Księżnej Daisy". Z okazji trwającego w naszym mieście Roku Księżnej Daisy uczniowie przygotowali własne prace plastyczne.

        • Wycieczka po wiedzę
          • Wycieczka po wiedzę

          • 14 marca uczniowie klasy 7 oraz 8 wyruszyli na wycieczkę do Szkoły Podstawowej w Rudołtowicach.

            W tym dniu na świecie obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego tej liczby, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

            Z tego powodu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w imprezie zorganizowanej przez p. Agnieszkę Kalkę oraz jej podopiecznych, której zadaniem było przybliżenie bohaterki dnia, czyli liczby Pi - niezwykle ważnej zarówno w matematyce jak i fizyce.

            Po przerwie uczniowie wzięli udział w pokazie fizycznym, który został wystawiony przez sztab Wojkowice i wylicytowany podczas tegorocznego finału WOŚP. Żywą lekcję fizyki zaprezentował pan doktor Krzysztof Ćwikiel, emerytowany nauczyciel akademicki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tematem pokazu było „Dźwięczne spotkanie z fizyką”. Dotyczył on wszelkiego rodzaju fal. W czasie prezentacji wybrani uczniowie mogli asystować doktorowi.

        • St. Patrick's Day
          • St. Patrick's Day

          • W tym roku Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca - zorganizowaliśmy nieco wcześniej, bo 13 marca. Cel jaki przyświecał to poznawanie kultury irlandzkiej. Uczniowie wzięli udział w szukaniu skarbów na terenie szkoły związanych ze świętem, konkursie na najciekawszy pomysł na udekorowanie drzwi swojej klasy. Dopełnieniem był kiermasz słodkości w kolorze zielonym lub w kolorze irlandzkiej flagi.

          • Śladami księżnej Daisy

          • Trwa wyjątkowy i ważny dla nas rok, ponieważ 2023 został ogłoszony Rokiem Księżnej Daisy von Pless  w Wałbrzychu i Pszczynie. Z tej okazji uczniowie klas V-VIII wybrali się na wycieczkę aby zwiedzić Zamek Książ w Wałbrzychu. Uczniowie zapoznali się ze specjalną trasą  "Śladami księżnej Daisy", poznali ciekawostki z jej życia nawiązujące do  licznych podróży. Odwiedzili salon maharadży w Indiach, pośród czerwonych róż i zapachu kawy zawitali do Argentyny, a następnie zrelaksowali się na Lazurowym Wybrzeżu. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję rozwiązać zagadki takie jak poszukiwanie sznura pereł Daisy. Zapraszam do obejrzenia relacji z tego dnia pełnego emocji.

        • 150-te URODZINY KSIĘŻNEJ DAISY- konkurs literacki
          • 150-te URODZINY KSIĘŻNEJ DAISY- konkurs literacki

          • Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy Hochberg von Pless lub krótko Daisy von Pless – księżna pszczyńska, hrabina von Hochberg, baronowa na Książu nazywana Daisy albo Dany to arystokratka angielska, pani na zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku w Pszczynie.

            Przez kilkadziesiąt lat, ze względu na pochodzenie Daisy, ani władze niemieckie, ani tym bardziej polskie, nie interesowały się jej historią i losami. Dopiero po przemianach w Polsce, po 1989 r., między innymi z przyczyn promocyjno-wizerunkowych, pamięć o pięknej księżnej wśród społeczności Wałbrzycha oraz Pszczyny zaczęła odżywać.

            Z okazji 150-tej rocznicy urodzin księżnej Marii Teresy Oliwii von Pless, która przypada 28 czerwca bieżącego roku, również uczniowie naszej szkoły mają możliwość przybliżyć sobie i innym tę postać

            ZAPRASZAMY do wzięcia udziału w konkursie literackim!

            Konkurs polega na przedstawieniu Komisji pracy w postaci pisemnej (wydruk komputerowy) do 15 maja 2023 r.

            Podajemy propozycje tematów, spośród których należy wybrać jeden do opracowania. O formie wypowiedzi decydują ostatecznie autorzy prac.

            • Pomarzyć zawsze można. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby życie w Pszczynie, gdyby księżna Daisy wciąż żyła wśród nas? Opowiadanie.
            •  Klątwa białej perły. Z postacią Księżnej Daisy związana jest historia z siedmiometrowym sznurem pereł ofiarowanym jej przez męża, z okazji ślubu – pereł, o których sądziła, że przyniosły jej tylko łzy i nieszczęścia, gdyż ich ofiarowanie było związane ze śmiercią młodego nurka. Legenda jest tylko legendą, niech więc daje natchnienie pisarzom. Wymyśl swoją własną wersję wydarzeń. W poszukiwaniu legendarnego kilkumetrowego naszyjnika z  pereł księżnej Daisy.
            • Moja podróż wehikułem czasu. Na chwilę usiadłeś na naszym rynku na ławeczce z księżną Daisy. Wyobraź sobie, że udało Ci się przenieść w przeszłość, gdy w Pszczynie żyła ta niezwykła dama. Napisz o tym kartkę do pamiętnika.
            • Wymyśl własny temat.

            Zapraszamy wszystkich literatów do wzięcia udziału w  naszym szkolnym konkursie! Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

             

        • O zdrowym żywieniu w klasie Vb
          • O zdrowym żywieniu w klasie Vb

          • O tym, jak ważna jest zbilansowana dieta, czy kaźdy cukier jest zły i jak przygotować w kilka minut zdrowy posiłek uczniowie klasy Vb dowiedzieli się na spotkaniu z p. Agnieszką - dietatykiem z Goczałkowic-Zdroju. A po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę: przygotowanie zdrowych pralinek i pysznych koktajli. 

        • Zbiórka dla Fundacji Zwierzęca Arkadia - podsumowanie
          • Zbiórka dla Fundacji Zwierzęca Arkadia - podsumowanie

          • Po raz kolejny uczniowie naszej Szkoły dali dowód tego, jakie wielkie mają serducha! Dwa tygodnie prowadziliśmy zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt z gminy Pszczyna i nie tylko. Zbiórka zorganizowana była dla Fundacji Zwierzęca Arkadia, gdzie trafiają bezdomne zwierzęta, często odbierane z tragicznych zdarzeń. Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie promują dobro i są tak empatyczni wobec nieszczęścia bezbronnych.

            Zebraliśmy sporą ilość karmy, puszek, zabawek dla zwierząt, a podczas kiermaszu uzbieraliśmy ponad 1400zł, które przekazaliśmy Fundacji. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę!

        • II miejsce w konkursie "Świąteczny skrzat"
          • II miejsce w konkursie "Świąteczny skrzat"

          • Okres Świąt Bożego Narodzenia często związany jest z różnymi konkursami, w których nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział. I tak też było z konkursem międzyszkolnym zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Rudołtowicach. Do  konkursu plastyczno-technicznego "Świąteczny skrzat" wpłynęło aż 67 prac z 7 szkół! Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy przestrzennej skrzata. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że samodzielnie wykonane po lekcjach prace naszych uczennic z 3a znalazły się w czołówce. Gratulujemy Marysi Moroz, która zajęła II miejsce oraz Matyldzie Sitko, która otrzymała wyróżnienie oraz wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Życzymy dalszych sukcesów!

        • Przestrzeń pełna wyobraźni…
          • Przestrzeń pełna wyobraźni…

          • 6 lutego klasa siódma odwiedziła Tichauer Art Gallery w Tychach. W zabytkowych, postindustrialnych przestrzeniach dawnego browaru mieli okazję obejrzeć wystawę pt.: „Przestrzeń pełna wyobraźni” współczesnych twórców: Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego i Jarosława Kukowskiego.

            Artyści zabrali uczniów w podróż niezwykłej wizji malarskiej, pokazując potęgę wyobraźni twórczej. Wystawa umożliwiła im przeżycie pozytywnych doznań estetycznych, mogli oderwać się na chwilę od tak zwanej obiektywnej rzeczywistości i podryfować własną wyobraźnią ku przestrzeniom jeszcze nieznanym lub zapomnianym i na nowo odkrytym. Artyści stworzyli „światy” realizmu magicznego, fantastycznego, odnajdując również inspirację w sztuce dawnej, np. renesansie czy secesji. Podejmowali tematykę przemijania, przemiany poprzez motyw np. zegarów, nawiązywali do kanonów piękna, uskrzydlonych bogiń – wręcz wyidealizowanych ale dążąc również do poczucia harmonii, które może płynąć z bezpośredniego kontaktu z dziełem. Widz nie ma narzuconej treści - ma pozostawioną wolność przestrzeni do interpretacji oglądanych prac, gdyż „sztuka powstaje w głowie odbiorcy, a nie autora”.

            Nasyciwszy oczy realizmem fantastycznym, uczniowie obejrzeli również wystawę fotografii pt.: „Lizbona: Miasto muzyki i miłości”. Autorem jest artysta  - fotograf i muzyk, Marcin Kydryński, który zabiera widzów w podróż po najskrytszych zakątkach stolicy Portugalii.

            Wycieczkę uczniowie zakończyli udając się do Tichauer Restaurant. W przestronnych, poprzemysłowych surowych wnętrzach zasmakowali specjałów szefa kuchni, delektując również oczy sztuką wyeksponowaną w przestrzeniach restauracji.

        • Pająki i skorpiony w naszej szkole, czyli kolejne spotkanie z panem Krzysztofem Pachem
          • Pająki i skorpiony w naszej szkole, czyli kolejne spotkanie z panem Krzysztofem Pachem

          • 17 lutego uczniowie klas I-III wzięli udział w żywej lekcji przyrody. Do naszej szkoły przyjechał pan Krzysztof Pach, tym razem ze swoją hodowlą pajęczaków. Prowadzący, jak zawsze w ciekawy sposób, opowiedział o różnych gatunkach tych zwierząt, budowie ich ciała oraz sposobie odżywiania. Nie wszyscy wiedzieli, że pająk ma sześć par odnóży i że to samica jest większa i żyje dłużej niż samiec. Niezwykłym przeżyciem było to, kiedy każdy z nas mógł z bliska zobaczyć,  a nawet wziąć do ręki wylinki pająków.

            Wiele emocji wywołało oglądanie żywych okazów pająków. Pan Krzysztof pokazał nam ptaszniki podziemne, naziemne i nadrzewne z różnych stron świata- niektóre z nich przywiózł ze swoich  dalekich, egzotycznych podroży. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się tym włochatym stworzeniom. Niektórym z nas serca biły mocniej, na twarzach pojawiał się grymas obrzydzenia,  a w oczach było widać strach!

            Największą atrakcją okazało się jednak oglądanie skorpionów,  a do tego świecących w ciemności. Okazało się bowiem, że potrafią one wytworzyć niewielką ilość fluorescencyjnego pigmentu, co było dla nas nie lada zaskoczeniem!

            Lekcja tak się nam podobała, że nasz gość obiecał, że znowu przyjedzie do naszej szkoły, by zaprezentować swoją kolejną hodowlę. Czekamy z niecierpliwością!

        • Walentynki w klasach 1-3 - z miłości do....czekolady
          • Walentynki w klasach 1-3 - z miłości do....czekolady

          • Walentynki to jedno z ze świąt, które zawsze obchodzimy z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Każdy ten dzień obchodzi na swój sposób, jedni wręczają karteczki z napisem love, inni bukiety, jeszcze inni całusy... A my postanowiliśmy - z miłości zatopić się w...czekoladzie. 14 lutego wszystkie klasy 1-3 wzięły udział w warsztatach czekoladowych, podczas których uczniowie dowiedzieli się z czego wytwarza się czekoladę i skąd pochodzi ten wspaniały przysmak. Ale bez wątpienia najważniejszą częścią warsztatów były zajęcia praktyczne. Uczniowie rozgrzewali czekoladę, przelewali ją do foremek i ozdabiali dodatkami. Później czekoladki były mrożone, po to by na koniec można je było zapakować w ozdobne pudełeczko i wręczyć ukochanej osobie. Ale kim byłby cukiernik, gdyby nie spróbował własnych wyrobów... Więc był i czas kiedy otrzymaliśmy olbrzymie łyżki i kosztowaliśmy rozpływającej się w ustach belgijskiej czekolady. To były wspaniałe, słodkie walentynki.