• Zbiórka darów dla schroniska u przedszkolaków
          • Zbiórka darów dla schroniska u przedszkolaków

          • Pierwsza połowa października w grupach przedszkolnych skupiona była wokół potrzebujących zwierzątek. Od 1.10 dzieci z obu grup rozpoczęły zbieranie potrzebnych rzeczy dla zwierząt, które przebywają w schronisku, tj. jedzenie, przysmaki, kocyki, zabawki, czy smycze :) akcja trwała do środy 16.10, natomiast 17.10, czyli w czwartek wszystkie dzieci, które przyniosły potrzebne rzeczy, zostały nagrodzone drobnym upominkiem w postaci słodkości oraz pisemnymi podziękowaniami. W imieniu swoim i zwierzątek bardzo dziękuję dzieciom, rodzicom oraz nauczycielkom z obu grup za wzięcie udziału w tak ważnej akcji :) I.W.

        • Pasowanie na ucznia
          • Pasowanie na ucznia

          • „KSIĄŻKA UCZY, WYCHOWUJE, ROZWESELA SMUTNE DNI.

            SZANUJ KSIĄŻKI, A ZOBACZYSZ, ŻE W ŻYCIU POMOGĄ CI.”

            Uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie połączona była także z innym wydarzeniem - pasowaniem na czytelnika biblioteki szkolnej. Dla świeżo mianowanych pierwszoklasistów przygotowane zostało wyjątkowe przedstawienie pt. „Królewna się nudzi…”. Spektakl ten w wykonaniu uczniów klasy 6 b oraz uczennicy  klasy 6 a opowiadał o smutnej królewnie, która, choć miała na królewskim dworze mnóstwo zabawek, klocków, gier, misiów i lalek, ciągle marudziła i znudzona na całego uprzykrzała życie swoim rodzicom oraz dworzanom. Król z królową załamywali ręce, nie wiedząc, jak pomóc swej kapryśnej córce. Jakby tego wszystkiego było mało, okazało się jeszcze, że na zamku zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach biblioteka! A stało się tak…ponieważ ani król, ani królowa, ani  ich poddani nie odwiedzali tego miejsca i nic nie czytali. Dopiero działania małej sprytnej Matyldy i jej ciotki-wiedźmy Jagi, kota, sowy oraz odmienionej królewny spowodowały, że… biblioteka się odnalazła!

            Przedstawienie miało zachęcić nowych uczniów naszej szkoły do częstego odwiedzania tego wyjątkowego miejsca! Biblioteka to przecież nie tylko pomieszczenie, gdzie  można wypożyczyć ciekawe czasopisma, albumy, książki z pięknymi ilustracjami oraz zdjęciami, ale tam można rownież uczestniczyć w różnego typu akcjach i zajęciach organizowanych przez panią bibliotekarkę! To miejsce spotkań małych i dużych! W spektaklu dzieci zachęcały do odwiedzenia tego „magicznego miejsca”, które dzięki lekturze przeczytanych książek nie tylko nas uczy, wychowuje i rozwija, ale przede wszystkim uruchamia naszą wyobraźnię. Młodzi aktorzy przekazali dzieciom, iż: „…ciekawi ludzie, żyją mądrzej!”.

            Po obejrzeniu przedstawienia pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, w którym zapewniali, że karteczek z książek nie będą wyrywać, nie będą po nich pisać, dotykać  brudnymi rękami czy jeść w ich towarzystwie, ale obiecują dbać o wypożyczoną książkę, żeby się nie zniszczyła i nigdzie nie zawieruszyła…bo przecież książka to najlepszy przyjaciel człowieka! A oto treść powyższego przyrzeczenia czytelnika:

            MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY

            UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,

            ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,

            KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.

             

            I WSKAZÓWEK I RAD KSIĄŻEK,

            BĘDZIEMY SŁUCHAĆ Z UWAGĄ,

            OBOWIĄZKI CZYTELNIKA

            TRAKTOWAĆ Z WIELKĄ POWAGĄ!

                                                                       Przyrzekamy

             

            opracowanie: B. Surowiecka i B. Czopka

        • Nasi uczniowie sprzątali świat
          • Nasi uczniowie sprzątali świat

          • We wtorek 24 września 2019 roku uczniowie klasy VIb i VII włączyli się w akcję „Sprzątanie świata”. Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami i specjalistą do spraw edukacji ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego udali się w teren. Wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty szlak górski na Magurkę. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska. W tym samym czasie uczniowie klas Va i Vb uczestniczyli w ekologicznych warsztatach w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Ekologicznej w Jankowicach. Celem warsztatów była nauka posługiwania się kluczem do oznaczania pospolitych drzew iglastych i liściastych rosnących w naszych lasach.

        • Światowy Dzień Zwierząt w zerówce
          • Światowy Dzień Zwierząt w zerówce

          • 4 października w oddziale przedszkolnym starszaków obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. W tym dniu zwracamy szczególną uwagę na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne   hodowle psów szkolonych do walk. Dzień ten rozpoczął Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. W naszej grupie w tym dniu dzieci opowiadały o swoich pupilach, jak o nie dbają, ile czasu trzeba im poświęcić i ile rodzice muszą wydać pieniążków, aby naszym domowym zwierzakom nic nie brakowało. Wspólnie zrobiliśmy plakat naszych pupili. To uświadomiło nam, że tylko nasi pupile tej zimy będą w wyjątkowo dobrych rękach. A co z pozostałymi zwierzętami? Tymi błąkającymi się po ulicach, bo ktoś je wyrzucił z domu, tymi w schroniskach, tymi, których nikt nie przytula, nie dba o nie, a nawet może je krzywdzi. Był to dla nas czas zadumy, dzieci uświadomiły sobie jak wiele zwierząt blisko nas jest w potrzebie. Dlatego nasz przedszkolaki postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i wzięliśmy udział w akcji zbierania rzeczy dla schroniska Reksio w Bielsku-Białej. Akcja potrwa jeszcze do 16.10.2019. Zachęcamy wszystkie przedszkolaki do udziału, można przynosić karmę, koce, przysmaki, zabawki dla zwierzaków. Na koniec oglądaliśmy slajdy zwierząt, które mają dla człowieka wyjątkowe znaczenie m.in.: psów ratowników górskich, psów policyjnych tropiących, psów przewodników niewidomych. Los zwierząt naszym przedszkolakom jest wyjątkowo bliski i tego dnia dały tego wyraz. Na zakończenie wszyscy otrzymali drobny upominek w postaci obrazka kotka albo psa z napisem: Zwierzę to nie rzecz, tylko żywa istota, zawsze o tym pamiętaj! /AB/

        • Spotkanie z policjantem
          • Spotkanie z policjantem

          •  

            12 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panem Policjantem, który przypomniał dzieciom o podstawowych zasadach ruchu drogowego oraz utrwalił zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci w domu i w przedszkolu. Pan Policjant omówił z dziećmi, jak powinny się zachować, kiedy zaczepi ich ktoś obcy oraz jak uniknąć ugryzienia przez psa. Zapewnił również dzieciom praktyczne zajęcia dzięki, którym nasze przedszkolaki mogły aktywnie spędzić czas oraz zapoznać się z policyjnym umundurowaniem. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i z pełnym skupieniem słuchały Pana Policjanta, wzbogacając tym samym swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa. Serdecznie dziękujemy za tak mile spędzony czas. /I.W./

        • Tropiciele na olimpiadzie
          • Tropiciele na olimpiadzie

          • 11 maja 2019r. na hali POSiR-u odbyła się Pszczyńska Olimpiada Przedszkolaków, w której wzięła udział grupa starszaków. Startowaliśmy w ośmiu konkurencjach: „sadzenie ziemniaków”, bieg z piłką lekarską, bieg z pałeczką sztafetową, wyścig „piesków”, slalom, bieg sprawnościowy, piłka w tunelu i rzuty  do celu. Olimpiada rozpoczęła się prezentacją drużyn oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu przedszkolaków. Potem przyszedł czas na sportowe zmagania, walczyliśmy do końca, a warto dodać, że byliśmy najmniej liczną (z wszystkich ośmiu) drużyną. Nie było więc szans na to, by odpocząć i zmienić zawodników do poszczególnych konkurencji. Daliśmy z siebie wszystko i ostatecznie zajęliśmy III miejsce.

            Każdy przedszkolak otrzymał medal i dyplom, do szkoły przywieźliśmy puchar i komplet klocków lego. Emocje towarzyszyły wszystkim- zawodnikom, paniom, no i oczywiście rodzicom, którzy nas dopingowali! A oto nasze hasło: „ Czwórka już na starcie stoi, przeciwników się nie boi. W zdrowym ciele zdrowy duch, wie to każdy mały zuch!” Gratulujemy naszym przedszkolakom i życzymy dalszych sportowych sukcesów!

        • Konkurs z okazji Dnia św. Patryka
          • Konkurs z okazji Dnia św. Patryka

          • 18 marca br. uczniowie naszej placówki przystąpili do szkolnego konkursu z języka angielskiego i religii. Konkurs adresowany był dla uczniów z klas 4-6 oraz 7-8 i oddziałów gimnazjalnych. Pytania konkursowe, w postaci testu, dotyczyły geografii, historii, kultury, zwyczajów itd. związanych z Irlandią (jęz. angielski) oraz życiem i działalnością św. Patryka (religia). Dla niektórych zadania dotyczące Szmaragdowej Wyspy okazały się bardzo trudne i skomplikowane a dla innych były to niezbyt trudne wyzwania…

            A Ty czy potrafiłbyś udzielić odpowiedzi na jakiekolwiek z niżej podanych pytań?

            - Jak nazywali się rodzice św. Patryka?

            - Jakie symbole są związane z Irlandią?

            - Co jest przysmakiem Irlandczyków?

            - Dlaczego 17 marca jest świętem narodowym w Irlandii?

            Ci, którzy nie mieli ochoty sprawdzać swej wiedzy w teście konkursowym, mogli  w tym dniu ubrać się na zielono, lub przystroić się w elementy związane z Irlandią. Od ustrojonego w zielone trójlistne koniczynki korytarza na parterze oraz przebranej na zielono młodzieży od razu w szkole zrobiło się jakoś wiosennie i cieplej na duszy.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego konkursu za podjęcie wiosennego wyzwania z angielskim i religią w tle oraz młodzieży, która wykazała się pomysłowością w stworzeniu swych zielonych kreacji!!!

            Konkurs przygotowały : p. M. Kamińska- Folwarczny, p. A. Paszek- Czubczyńska, p. B. Surowiecka oraz s. E. Bonalska

        • Dzień Babci i Dziadka u Małych Odkrywców
          • Dzień Babci i Dziadka u Małych Odkrywców

          • Już tradycją jest, że w naszym przedszkolu w drugiej połowie stycznia, pojawiają się wyjątkowi goście. Także i w tym roku zorganizowaliśmy uroczystość otwartą z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały dla ukochanych babć i dziadków specjalny program artystyczny pt. „Gdzie się podziały tamte prywatki?”. Dzięki magicznym piosenkom takich sław jak Anna Jantar, Czerwono-Czarni czy Wojciech Gąsowski chcieliśmy przenieść naszych gości choć na chwilę do lat ich młodości i wielkich miłości. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu i radości. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. A na koniec dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i laurki. Po części oficjalnej zaprosiliśmy gości na herbatę, kawę i słodki poczęstunek. Zapraszamy do galerii.

        • Hu hu ha, hu hu ha zima wcale nie jest zła… czyli zabawy zimowe Małych Odkrywców
          • Hu hu ha, hu hu ha zima wcale nie jest zła… czyli zabawy zimowe Małych Odkrywców

          • Kiedy ostatni raz robiłeś orła na śniegu? No właśnie – w przedszkolu! Więc nasze przedszkolaki już zabrały się do dzieła. A wszystko to pięknie opisują słowa jednej piosenki: „Dzisiaj rano przyszła zima, niepotrzebna smutna mina. Choć za oknem mroźny czas, tysiąc zabaw czeka nas. I nie straszna nam pogoda, chodźmy na dwór, czasu szkoda. Czapkę, rękawiczki weź, buty, szalik no i cześć”. Z gorącymi pozdrowieniami Mali Odkrywcy

        • Bezpieczny przedszkolak – spotkanie z policjantem w przedszkolu
          • Bezpieczny przedszkolak – spotkanie z policjantem w przedszkolu

          • Bezpieczeństwo to podstawa, to wie każdy, nawet mały przedszkolak. Tematem naszego spotkania, które odbyło się 21 grudnia, było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.  Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie dzieci podziękowały Panu Policjantowi za wspaniałe i pełne atrakcji spotkanie. Uzyskana wiedza na pewno naszym przedszkolakom się przyda.

        • Przedszkolaki na tropie regionalnych obrzędów „Od paprotki do węgielka”
          • Przedszkolaki na tropie regionalnych obrzędów „Od paprotki do węgielka”

          • 20 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do Osin na lekcje regionalizmu na żywo. W trakcie jej trwania dowiedzieliśmy się wiele na temat śląskiej kultury i górnictwa na Śląsku. Nie zabrakło konkursów, zagadek, śpiewu, tańca, chłopcy przeszli pasowanie na górnika, a dziewczęta sprawdziły czy będą dobrymi żonami górników, przygotowując samodzielnie pyszne pajdy ze smalcem. Wiele emocji dostarczyło poznanie historii i poszukiwanie w piwnicy żywego Skarbka. A wszystko tylko i wyłącznie w naszej śląskiej godce. Zapraszamy do galerii zdjęć.

        • Akademia z okazji Święta Niepodległości
          • Akademia z okazji Święta Niepodległości

          • 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie gimnzajum przygotowali patriotyczne teksty, wiersze oraz pieśnie, zaś wszyscy zgromadzeni o godz. 11.11 odśpiewali hymn naszego kraju - Mazurek Dąbrowskiego. Wręczone zostały także nagrody w szkolnym konkursie historycznym.

            Nagrodzone prace w konkursie historycznym:

        • Mali Odkrywcy i Tropiciele na spotkaniu z leśniczym
          • Mali Odkrywcy i Tropiciele na spotkaniu z leśniczym

          • 5 listopada 2018 r. przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych wybrały się na bardzo długi spacer do lasu. Ale nie był to zwykły spacer. Na końcu polnej drogi czekał na nas bowiem niezwykły gość…pan leśniczy, pracujący na co dzień w Nadleśnictwie Kobiór.  Celem naszego spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, przypomnienie podstawowych zasad ochrony przyrody, a także pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym oraz uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Gość opowiedział  nam o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówił o zwierzętach i ptakach  zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikaniekontaktu z dzikimi zwierzętami. Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Ogromnym zainteresowaniem dzieci cieszyły się wypchane okazy zwierząt leśnych. Na koniec spotkania dzieci otrzymały od pana leśniczego upominki: przyrodnicze zakładki do książek oraz tatuaż ze znakiem żubra. Panu leśniczemu składamy gorące podziękowania za tak wspaniałą lekcję przyrody na żywo.

        • Mali odkrywcy – Hipoterapia
          • Mali odkrywcy – Hipoterapia

          • Dzięki uprzejmości Pani Alicji Adamskiej-Krzempek z Ośrodka Hipoterapii, Dogoterapii i Terapii Pedagogicznej, nasze przedszkolaki miały wspaniałą okazję wziąć udział w zajęciach z hipoterapii. Pani opowiadała dzieciom o zwyczajach koni, sposobie ich żywienia, trudnej i mozolnej pracy „uczenia” konia pracy z dziećmi, zwłaszcza niepełnosprawnymi. To bardzo długotrwały proces i nie każdy koń się do tego nadaje. Każdy z nas mógł się przytulić do końskiej grzywy, pojeździć na grzbiecie rumaka i samodzielnie go nakarmić. To była wspaniała lekcja. Pani Alicji składamy serdecznie podziękowania.

        • Jesienna wyprawa uczniów klas 5a i 5b do... dinozaurów w Krasiejowie
          • Jesienna wyprawa uczniów klas 5a i 5b do... dinozaurów w Krasiejowie

          • 18 października br. uczniowie z klas piątych wyruszyli na spotkanie z przygodą do Krasiejowa. Swą niezwykłą przygodę, podczas której mieli okazję przenieść się w czasie, zaczęli od Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Tam wszyscy uczestnicy dołączyli do temponautów i wraz z wirtualnym przewodnikiem staliśmy się świadkami przemian na Ziemi. Dzięki hełmofonom wyglądaliśmy niemalże jak bohaterowie z „Gwiezdnych wojen”! Mieliśmy okazję przyglądać się scenom z życia człowieka prehistorycznego. Wzruszające były dla nas szczególnie sceny porwania małego dziecka przez ogromnego ptaka czy pochówku… Duże wrażenie wywarły rysunki, które powstawały w jaskiniach! Nowoczesna technologia cyfrowa mieszała się z rzeczywistością fizyczną, a nam od tych doznań aż zakręciło się w głowie!;-)Moglibyśmy mieć takie lekcje historii w naszej szkole!

            Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie juraparku. Nasze wędrowanie zaczęliśmy od podróży tunelem czasu. Tam prawie jak w kapsule czasu udaliśmy się w kolejną podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Obserwowaliśmy wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne, najważniejsze kataklizmy i pierwsze formy życia na Ziemi…

            A potem przyszedł czas na nasze dreptanie pod opieką przewodnika ścieżką edukacyjną. Podziwialiśmy piękne rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości stworzone wg najnowszych badań z wyjątkową starannością i dbałością o szczegóły… od patrzenia na niektóre „kolosy” aż dech  w piersiach zapierało! I cały czas towarzyszyła nam myśl, jak dobrze, że „takie coś” nie goni nam po podwórku czy ulicy!:-) Bardzo się nam podobał ten rozległy  czerwonobrunatny teren obsadzony różnorodną roślinnością…

            W pawilonie paleontologicznym Uniwersytetu Opolskiego mogliśmy podziwiać prawdziwe skamieniałości z okresu triasu… Szklana podłoga a pod nią szczątki z bardzo odległej przeszłości także na nas wywarły duże wrażenie!

            Potem przyszedł czas na oceanarium 3 D i kino 5D. W oceanarium spotkaliśmy się „oko w oko” z prehistorycznymi potworami z morskich głębin. Niektórym ostatnia scena ze strasznym rekinem rozbijającym szybę zmroziła krew w żyłach i spowodowała przyśpieszone bicie serca! Kino 5 D niestety dostarczyło nam tylko pięknych doznań wizualnych, ponieważ awaria uniemożliwiła dostarczenie nam innych odczuć…a na nie właśnie, co niektórzy tak bardzo czekali!

            Aż wreszcie nadszedł czas na długo wyczekiwane szaleństwa na placu zabaw i w parku rozrywki!!! A czego tam nie było?! Najbardziej oblegana przez uczniów była najwyższa wieża z trzema zjeżdżalniami. Każdy chciał zjechać pomarańczową rynną! Ale sieci pająka, huśtawki, koniki i inne atrakcje także cieszyły się dużym wzięciem. Ale „deser” w postaci karuzel był najsmaczniejszy!!!;-)Tam wrażeń było bez liku! Emocje sięgały zenitu, śmiech i okrzyki strachu mieszały się naprzemiennie…Ale dzieciom i tak było mało i po kilka razy zaliczały te „szalone” atrakcje!

            No i przyszedł czas na powrót do domu… i tu także nie brakło emocji! Mała usterka autokaru spowodowała przedłużenie naszej jesiennej wyprawy, ale to już całkiem inna historia…

        • Pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych
          • Pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych

          • 15 października br. odbyła się uroczysta akademia, podczas której najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali pasowani przez p. dyrektor Aleksandrę Latko na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie. Po ich rozśpiewanych i wesołych występach oraz złożonym przyrzeczeniu przyszedł czas na wcielenie ich do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki.

            Aby pokazać najmłodszym dzieciom, że czytanie książek ma ogromne znaczenie, ponieważ rozwija naszą wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, poszerza horyzonty itp. uczniowie z klasy 5b przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek występ artystyczny pt. „Zakochaj się w… naszej szkole i obyś był zdrów, jak ryba!”

            Podczas wspomnianego przedstawienia starsi koledzy i koleżanki ze szkolnego korytarza zaprezentowali wiersze znanych polskich poetów m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Tadeusza Śliwiaka, Stanisława Jachowicza…

            Dzieci z klasy 5 b starannie przygotowywały się do występu przed najmłodszymi uczniami naszej społeczności. Starali się nienaganną dykcją, grą aktorską i pięknymi strojami oczarować swych młodszych kolegów i koleżanki.

            W ich wykonaniu zobaczyliśmy następujące wiersze: „Żuk”, „Zakochana żaba”, „Rozmawiała gęś z prosięciem”, „Hipopotam”, „ Żuraw i czapla” oraz „”Chory kotek”. Odegrane z dużym zaangażowaniem, werwą i zacięciem aktorskim poszczególne role wzbudziły uśmiech na twarzach widzów. Występ wzbogaciły piosenki zaśpiewane przez najstarszych uczniów naszej szkolnej społeczności: Stanisława B. z kl. 8, Pauliny B. i Żanety K. z klasy 3 a (gimn.)

            Po obejrzeniu występu artystycznego p. bibliotekarka- B. Banach przyjęła przyrzeczenie uczniów klas pierwszych na czytelnika, w którym ślubowali nie tylko dbać o książki, ale z zapałem je wypożyczać, czytać i oddawać w terminie, tak by inni także z nich mogli skorzystać.

            Mamy nadzieję, że ten występ zaintrygował najmłodszych uczniów naszej szkoły i będą częstymi gośćmi szkolnej biblioteki!

            Życzymy im, by przenosząc się poprzez opowiadania, powieści i wiersze, przeżywali często z zapartym tchem piękne i ciekawe przygody! Niech  z każdą książką otwiera się przed naszymi najmłodszymi czytelnikami okno na nowy, nieznany dotychczas świat… Niech książka zawsze będzie ich prawdziwym przyjacielem zarówno na pochmurne, jak i pogodne dni!

             Bo, jak mawiał już sam Marek Tuliusz Cyceron : ”Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

            opr: B. Surowiecka

        • BYŁY SOBIE ŚWINKI TRZY… - czyli spektakl teatralny w języku angielskim w wykonaniu uczniów z klasy 5 i 6 SP4 w Pszczynie
          • BYŁY SOBIE ŚWINKI TRZY… - czyli spektakl teatralny w języku angielskim w wykonaniu uczniów z klasy 5 i 6 SP4 w Pszczynie

          • 11 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 4 w Pszczynie odbył się już ostatni spektakl w jęz. ang. w ramach dwuletniej innowacji pedagogicznej zatytułowanej: „Z teatrem za pan brat”. Tym razem uczniowie z klasy piątej i szóstej: Zosia, Julek, Bartek, Julia, Justyna i Cezary zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom historię trzech świnek, które budowały trzy domki, by mieć schronienie przed złym wilkiem. Każdy, kto pamięta tę bajkę wie, że dwie świnki niezbyt chętne były do ciężkiej pracy i tak „na chybcika” skleciły swe domki: ze słomy i patyków. Tylko trzecia świnka była przejęta i zaangażowana w budowę swej chatki z cegieł, tak by złe wilczysko jej nie sforsowało!

            Przygotowania do spektaklu zaczęły się tuż po przerwie zimowej. Uczniowie zaczęli  zapoznawanie się ze swoją rolą od prawidłowego czytania tekstu, dbając od samego początku o poprawną wymowę, intonację i akcent. Potem przyszedł czas na pamięciowe opanowanie kwestii, ruch sceniczny i taniec.

            Przy próbach było czasem trudno, czasem śmiesznie, w szczególności kiedy przyszedł czas na pierwsze przymiarki strojów. Niektórzy „boki zrywali” widząc swoich kolegów i koleżanki w maskach świnek i uroczo różowych kostiumach. Wreszcie przyszedł czas na wręczenie zaproszeń, które zostały pięknie wykonane przez Roksanę i Magdę.

            Historia niesfornych świnek, które chciał dopaść zły wilk bardzo spodobała się młodszym dzieciom z klas 0- 6. Mimo, że nie wszystkie kwestie w języku angielskim były przez młodsze dzieci zrozumiałe, bo zasób słownictwa na tym etapie jest nie tak obszerny, to dekoracja, ruch sceniczny i wyraziście zagrane sceny dopowiedziały wszystko.

            Dziękujemy p. H. Łopuszyńskiemu za pomoc w stworzeniu pięknej dekoracji oraz p. D. Wróblowi za umożliwienie nam  „prowadzenia działania na wysokich obrotach w sobotę” i że potrafił nam wszystkie brakujące elementy dekoracji wyczarować… nawet z przysłowiowej „mysiej dziury”. Bardzo dziękujemy także Drogim Rodzicom za włączenie się do tego przedsięwzięcia: p. Karolinie Kryut za zakup masek świnek i p. Grzegorzowi Masnemu za przywiezienie brakujących elementów dekoracji: desek, cegieł i kostki słomy.

            Dziękujemy za te wspólne projekty i spektakle zagrane w ramach przygody teatralnej zrealizowane w ciągu dwóch lat! Wszystko zaczęło się  od Czerwonego Kapturka, potem przyszedł czas na Kopciuszka i Śnieżkę,….. a innowację właśnie zakończyły Trzy świnki. Mamy nadzieję, że nasze wersje bajek, zagrane w języku angielskim przez młodych aktorów były intrygujące, ciekawe i… zachęcały do nauki języka obcego!

            Dziękujemy wszystkim naszym uczniom, którzy wzięli udział w jakimkolwiek spektaklu, który miał miejsce w przeciągu tych lat oraz ich Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu strojów, dekoracji itp. Naszym widzom, którzy docenili występy swoich starszych lub młodszych kolegów w każdym spektaklu, także gorąco dziękujemy!

            Pani dyrektor A. Latko i Drogim Koleżankom za  wsparcie i gorące przyjęcie każdego przedsięwzięcia również wyrażamy serdeczne podziękowania.

            Jednakże największe brawa należą się naszym małym aktorom, którzy nie tylko mieli odwagę zaprezentować się swoim kolegom, ale podjęli dodatkowy trud nauki roli w języku obcym, co było niemałą trudnością! Mamy nadzieję, że wkład pracy włożony w przygotowanie ww. spektakli zaprocentuje pewnością sceniczną i odwagą w innych występach szkolnych ale przede wszystkim dobrymi ocenami z języka angielskiego!:)

            Monika Kamińska- Folwarczny i Beata Surowiecka - nauczycielki języka angielskiego SP4 w Pszczynie