• Przestrzeń pełna wyobraźni…
          • Przestrzeń pełna wyobraźni…

          • 6 lutego klasa siódma odwiedziła Tichauer Art Gallery w Tychach. W zabytkowych, postindustrialnych przestrzeniach dawnego browaru mieli okazję obejrzeć wystawę pt.: „Przestrzeń pełna wyobraźni” współczesnych twórców: Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego i Jarosława Kukowskiego.

            Artyści zabrali uczniów w podróż niezwykłej wizji malarskiej, pokazując potęgę wyobraźni twórczej. Wystawa umożliwiła im przeżycie pozytywnych doznań estetycznych, mogli oderwać się na chwilę od tak zwanej obiektywnej rzeczywistości i podryfować własną wyobraźnią ku przestrzeniom jeszcze nieznanym lub zapomnianym i na nowo odkrytym. Artyści stworzyli „światy” realizmu magicznego, fantastycznego, odnajdując również inspirację w sztuce dawnej, np. renesansie czy secesji. Podejmowali tematykę przemijania, przemiany poprzez motyw np. zegarów, nawiązywali do kanonów piękna, uskrzydlonych bogiń – wręcz wyidealizowanych ale dążąc również do poczucia harmonii, które może płynąć z bezpośredniego kontaktu z dziełem. Widz nie ma narzuconej treści - ma pozostawioną wolność przestrzeni do interpretacji oglądanych prac, gdyż „sztuka powstaje w głowie odbiorcy, a nie autora”.

            Nasyciwszy oczy realizmem fantastycznym, uczniowie obejrzeli również wystawę fotografii pt.: „Lizbona: Miasto muzyki i miłości”. Autorem jest artysta  - fotograf i muzyk, Marcin Kydryński, który zabiera widzów w podróż po najskrytszych zakątkach stolicy Portugalii.

            Wycieczkę uczniowie zakończyli udając się do Tichauer Restaurant. W przestronnych, poprzemysłowych surowych wnętrzach zasmakowali specjałów szefa kuchni, delektując również oczy sztuką wyeksponowaną w przestrzeniach restauracji.

        • Pająki i skorpiony w naszej szkole, czyli kolejne spotkanie z panem Krzysztofem Pachem
          • Pająki i skorpiony w naszej szkole, czyli kolejne spotkanie z panem Krzysztofem Pachem

          • 17 lutego uczniowie klas I-III wzięli udział w żywej lekcji przyrody. Do naszej szkoły przyjechał pan Krzysztof Pach, tym razem ze swoją hodowlą pajęczaków. Prowadzący, jak zawsze w ciekawy sposób, opowiedział o różnych gatunkach tych zwierząt, budowie ich ciała oraz sposobie odżywiania. Nie wszyscy wiedzieli, że pająk ma sześć par odnóży i że to samica jest większa i żyje dłużej niż samiec. Niezwykłym przeżyciem było to, kiedy każdy z nas mógł z bliska zobaczyć,  a nawet wziąć do ręki wylinki pająków.

            Wiele emocji wywołało oglądanie żywych okazów pająków. Pan Krzysztof pokazał nam ptaszniki podziemne, naziemne i nadrzewne z różnych stron świata- niektóre z nich przywiózł ze swoich  dalekich, egzotycznych podroży. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się tym włochatym stworzeniom. Niektórym z nas serca biły mocniej, na twarzach pojawiał się grymas obrzydzenia,  a w oczach było widać strach!

            Największą atrakcją okazało się jednak oglądanie skorpionów,  a do tego świecących w ciemności. Okazało się bowiem, że potrafią one wytworzyć niewielką ilość fluorescencyjnego pigmentu, co było dla nas nie lada zaskoczeniem!

            Lekcja tak się nam podobała, że nasz gość obiecał, że znowu przyjedzie do naszej szkoły, by zaprezentować swoją kolejną hodowlę. Czekamy z niecierpliwością!

        • Walentynki w klasach 1-3 - z miłości do....czekolady
          • Walentynki w klasach 1-3 - z miłości do....czekolady

          • Walentynki to jedno z ze świąt, które zawsze obchodzimy z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Każdy ten dzień obchodzi na swój sposób, jedni wręczają karteczki z napisem love, inni bukiety, jeszcze inni całusy... A my postanowiliśmy - z miłości zatopić się w...czekoladzie. 14 lutego wszystkie klasy 1-3 wzięły udział w warsztatach czekoladowych, podczas których uczniowie dowiedzieli się z czego wytwarza się czekoladę i skąd pochodzi ten wspaniały przysmak. Ale bez wątpienia najważniejszą częścią warsztatów były zajęcia praktyczne. Uczniowie rozgrzewali czekoladę, przelewali ją do foremek i ozdabiali dodatkami. Później czekoladki były mrożone, po to by na koniec można je było zapakować w ozdobne pudełeczko i wręczyć ukochanej osobie. Ale kim byłby cukiernik, gdyby nie spróbował własnych wyrobów... Więc był i czas kiedy otrzymaliśmy olbrzymie łyżki i kosztowaliśmy rozpływającej się w ustach belgijskiej czekolady. To były wspaniałe, słodkie walentynki.

        • Poznajemy świat muzyki – instrumenty strunowe
          • Poznajemy świat muzyki – instrumenty strunowe

          • Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Może być balsamem dla naszej duszy, poprawić nam nastrój, obudzić pozytywne emocje uczyniwszy nas szczęśliwymi.

            Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w audycji muzycznej pt.: „Instrumenty strunowe szarpane – historia gitary”. Była to okazja do wysłuchania muzyki na żywo z pokazem przeróżnych instrumentów: od łuku, gobijen, mandoliny po gitary: akustyczną, elektryczną, akustyczno-elektryczną czy gitarę elektryczną popartą syntezatorem gitarowym. Uczniowie poznali historię tych instrumentów odbywając podróż po wielu gatunkach muzyki. Wspólnie śpiewali i muzykowali, co wprawiło wszystkich w wyśmienity nastrój na resztę dnia.