• Zabawa „Perły Księżniczki Daisy” w klasach I-III
          • Zabawa „Perły Księżniczki Daisy” w klasach I-III

          • Gdyby Księżniczka Daisy żyła, miałaby dziś 150 lat - to wiedzą już wszystkie dzieci z naszej szkoły, które poznały historię życia księżnej, dzięki prelekcjom poprzedzającym wydarzenia związane z obchodami Roku Daisy w naszej placówce. Tym razem uczniowie klas I, II i III spotkali się 18 maja, aby posłuchać o – ponoć przeklętym - naszyjniku pereł Daisy.  Legendy głoszą, że młody nurek wyławiający perły dla księżnej, poniósł śmierć podczas ich poławiania. Dlatego też uznano, że perły przyniosły księżniczce nieszczęście. Ale jak to legenda – trochę w niej prawdy, trochę fantazji. I jak podają źródła historyczne, prawdą jest to, że perły były, ale nikt nie zginął, ponieważ zostały zakupione przez męża Daisy, u jubilera w Paryżu. Także już bez obaw o pochodzenie pereł, uczniowie mogli przystąpić do dzieła. Losując numerki, uczniowie wymieszali się, aby po pierwsze, mogli się lepiej poznać, a po drugie, aby szanse dzieci młodszych i starszych były wyrównane. Naszym celem było stworzenie przez grupy, naszyjnika dłuższego niż miała Daisy. Ponoć jej perły były długości 7metrów. A więc – czas start. Na zadanie uczniowie mieli dokładnie 15 minut. Nasze perły były wprawdzie papierowe, ale piękne jak prawdziwe. Rywalizacja wśród 6 grup była zacięta, a odliczanie do końca zadania bardzo emocjonujące.  Aż pięć z sześciu grup zrobiło sznur pereł dłuższy niż 7 metrów, a zwycięska grupa, zrobiła sznur dwa razy dłuższy, niż perły Daisy. Ostatecznie razem wykonaliśmy perły o długości 60 metrów! Wszystkim uczestnikom należą się  brawa i tytuł „prawdziwego poławiacza pereł Daisy” i oczywiście słodki poczęstunek, który umilił zakończenie zabawy. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i zapraszamy na kolejne wydarzenia związane z Rokiem Daisy w SP4.

        • Co rośnie i hasa w naszych pszczyńskich lasach?
          • Co rośnie i hasa w naszych pszczyńskich lasach?

          • 15 maja 2023 r. w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, już po raz XI, odbył się konkurs przyrodniczy dla klas II i III szkół podstawowych „Co rośnie i hasa w naszych pszczyńskich lasach?”. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Studzienicach we współpracy z Nadleśnictwem Kobiór. Do rywalizacji stanęło 9 drużyn ze szkół: ZSP w Jankowicach, ZSP w Studzienicach, ZSP w Studzionce, SP w Porębie, ZSP Ćwiklicach, SP im. Józefa Weszki w Rudołtowicach, SP nr 6 w Pszczynie, SP nr 4 w Pszczynie, SP nr 2 im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie. Uczniowie, w dwuosobowych drużynach, kolejno rozwiązywali pięć zestawów przyrodniczych zadań, rebusów i zagadek. Były m.in. pytania o warstwy lasu, quiz wiedzy o lesie, krzyżówka o żubrach, rozpoznawanie drzew na podstawie zdjęć i opisów. Uczniowie wykazali się również wiedzą na temat znaczenia lasu dla ludzi i zwierząt oraz właściwego zachowania w lesie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas trzecich: Matylda Sitko z kl. 3a i Maja Zembok z kl. 3b, które zajęły IV miejsce. Jak podają organizatorzy, poziom umiejętności uczestników był bardzo wysoki, dlatego tym bardziej gratulujemy dziewczynom podjęcia wyzwania i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

        • Dyżur wakacyjny w przedszkolach prowadzonych przez gminę Pszczyna
          • Dyżur wakacyjny w przedszkolach prowadzonych przez gminę Pszczyna

          • Ze względu na organizację pracy przedszkola oraz prawo nauczycieli i innych pracowników do przysługującego urlopu wypoczynkowego ilość miejsc w przedszkolach w okresie wakacji jest ograniczona. Decyzję o ilości miejsc w przedszkolu w czasie dyżuru wakacyjnego oraz o przyjęciu dziecka do danej placówki, podejmuje dyrektor uwzględniając realne możliwości organizacyjne przedszkola. Zgodnie z art. 31 Konwencji Praw Dziecka, rodzice/opiekunowie prawni powinni uwzględnić prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego poprzez zaplanowanie mu przerwy wakacyjnej.

            Na stronie BIP Urzędu Miejskiego w Pszczynie https://bip.pszczyna.pl/wykaz-przedszkoli-publicznych-i-oddzialow-przedszkolnych-w-szkolach-podstawowych-gminy-pszczyna-pracujacych-w-miesiacu-lipcu-i-sierpniu-2023-roku znajduje się HARMONOGRAM przerw wakacyjnych w przedszkolach/oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

             Termin zapisywania na dyżury wakacyjne:

            29 maja – 2 czerwca 2023 r. zapisy w przedszkolu macierzystym mającym dyżur, (wszystkie chętne dzieci zostaną przyjęte na dyżur); decyduje data wpływu karty do placówki.

            5 – 12 czerwca 2023 r. zapisy na miejsca wolne w przedszkolu innym niż macierzyste (gdy macierzyste przedszkole jest zamknięte); decyduje data wpływu karty do placówki.

            Po 12 czerwca br. zapisanie dziecka na dyżur wakacyjny może nastąpić jedynie w przypadku, gdy placówka dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor przedszkola/szkoły.

            Prosimy o stosowanie się do powyższych terminów i zapisywanie dzieci zgodnie z potrzebami.

            Przyjęcie na dyżur wakacyjny:

            1.  Rodzice/opiekunowie prawni dziecka składają wypełnioną i kompletną kartę zgłoszenia na dyżur w przedszkolu/szkole, do którego/której dziecko ma uczęszczać. Rodzice zainteresowani korzystaniem przez dziecko z dyżuru przez dwa miesiące wakacyjne wypełniają i składają dwie karty zgłoszenia – w placówce macierzystej na dyżurujący miesiąc oraz w innej  wybranej  placówce, gdy macierzysta placówka jest zamknięta.

            2.  Karta zgłoszenia na dyżur wakacyjny dostępna jest w sekretariacie przedszkola/szkoły oraz na stronach internetowych placówek (na dole niniejszej informacji)

            3.  Informacja o zakwalifikowaniu dziecka na dyżur zostaje podana rodzicowi/opiekunowi prawnemu dziecka niezwłocznie.

            4.  W przypadku rezygnacji z dyżuru w wybranej placówce należy ten fakt zgłosić pilnie dyrektorowi przedszkola/szkoły, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem dyżuru.

            5.  Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, a w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko – rodzic/opiekun prawny dziecka ponoszą/ponosi koszty związane z pobytem i wyżywieniem dziecka na dyżurze wakacyjnym oraz zobowiązani są do terminowego ich uiszczenia, zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w przedszkolu, do którego dziecko zostało zgłoszone.

            Informacja o przyjęciu i wolnych miejscach

            13 czerwca 2023 r. na stronach internetowych podana zostanie informacja o wolnych miejscach w poszczególnych placówkach. Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte na dyżury do wybranych przedszkoli będą mogli je zgłaszać do innej dyżurującej placówki, która będzie dysponować wolnymi miejscami.

             

            Karta zgłoszeniowa PDF: pobierz

            Karta zgłoszeniowa WORD: pobierz

            Przerwa wakacyjna w przedszkolach - lipiec-sierpień 2023

             

        • Plastyczne sukcesy naszych uczennic
          • Plastyczne sukcesy naszych uczennic

          • Uczennice klasy 1a i 3a wzięły udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym organizowanym w kwietniu przez Szkołę Podstawową nr 2 w Pszczynie: „Szukając wiosny z Księżną Daisy”. Do organizatorów wpłynęło prawie 40 prac i z wielką  radością przyjęliśmy wiadomość, że aż 4 nagrodzone należały do dziewczyn z pszczyńskiej czwórki:

            Matylda Sitko z kl. 3a- II miejsce

            Zofia Wieloch z kl. 1a- III miejsce

            Taisiia Nitsko z kl. 3 a – wyróżnienie

            Amelia Golus z kl. 1a- wyróżnienie

            Wystawa prac oraz wręczenie nagród odbyło się w Czytelni przy ul. Piastowskiej w Pszczynie. Dziewczynom gratulujemy i oczywiście życzymy dalszych sukcesów!

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi obchodziliśmy w naszej szkole w piątek, 21 kwietnia. Uczniowie mogli zrobić sobie sesję zdjęciową w przygotowanej fotobudce czy spróbować swoich sił w ekologicznych grach online. Gościliśmy w tym dniu także dwie uczennice z III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie, które opowiedziały nam o zagrożeniach dla naszej planety związanych z tzw. fast fashion. Licealistki przedstawiły swój projekt, zachęcając do świadomego kupowania ubrań.

            Z okazji Dnia Ziemi ogłoszony został również konkurs na plakat zachęcający do proekologicznych zachowań, a zwycięska praca znajdzie się na osiedlowych tablicach informacyjnych. Udało się nam już wyłonić laureatów. Pierwsze miejsce otrzymały uczennice z klasy Ia – Milena oraz Amelia. Na drugim miejscu znalazły się plakaty dziewczyn z klasy 6a – Oli i Gosi, z kolei trzecie miejsce przypadło w udziale Magdzie z klasy 5b. Gratulujemy zwyciężczyniom. Wkrótce przekażemy nagrody i pamiątkowe dyplomy.

            To nie koniec atrakcji związanych z obchodami Dnia Ziemi. Tydzień później zawitał do nas pan Henryk Kukla, podróżnik, który opowiedział naszym uczniom o niezwykłych miejscach na świecie. W interesujący sposób przekazał swoją wiedzę. Mówił o niebezpiecznych sytuacjach podczas swoich wojaży, spotkaniach z ciekawymi ludźmi takimi jak szamani itp. Podczas swojego wystąpienia prezentował zdjęcia z charakterystyczną dla danego zakątka świata muzyką w tle. Pan Kukla był na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Spodziewamy się ciągu dalszego tych niezwykłych opowieści.

            Z okazji Dnia Ziemi zadbaliśmy także o nasze korytarze i podwórko. Dzięki uprzejmości sponsorów mogliśmy posadzić zielistki, które zdobią poszczególne piętra. Na obsadzenie czekają jeszcze donice przed szkołą.

            Warto dbać o naszą planetę – ona przetrwa bez człowieka, ale człowiek bez niej już sobie nie poradzi.