• Mikołaj w klasie Ia
          • Mikołaj w klasie Ia

          • Dzisiaj odwiedził nas święty Mikołaj i sprawił nam dużo radości. Najpierw zajrzał przez okna nie zastał nas więc zostawił worek prezentów i list. Później kiedy już przyszliśmy do szkoły pojawił się  znowu ze słodkim upominkiem. Dziękujemy święty Mikołaju za piękne gry,które umilą nam wspólnie spędzane chwile podczas przerw.

        • Sport w naszej szkole
          • Sport w naszej szkole

          • Mistrzostwa Powiatu Pszczyńskiego w Pływaniu – 27.10.2021 – Goczałkowice Zdrój

            I miejsce i awans na zawody rejonowe

            Skład: Blokesz Bartosz, Pabin Antoni, Wanke Franciszek. Grygier Maksymilian, Blokesz Hubert, Grygier Mateusz, Sitko Miłosz, Otręba Igor, Byra Alicja, Piech Małgorzata, Wyrobek Helena, Piltz Emilia, Gancewska Maja, Francuz Gabriela, Płonka Natasza, Piórko Julia.

            III miejsce:

            Skład: Piech Mikołaj, Smoliński Mikołaj, Kościelny Franciszek, Macioł Jan, Hess Wiktor, Borys Adamski, Obetkon Fryderyk, Knapik Filip, Gancewski Filip. Staszewski Robert, Flasza Olga, Błach Antonina, Sitko Matylda, Stanclik Judyta, Dyrda Oliwia, Barańska Zuzanna, Mikołajec Martyna, Trelińska Emilia, Kobiór Maja  

             

            Cieszyński Miting Pływacki – Rybnik, 21.11.2021

            Skład: Grygier Maksymilian, Wanke Franciszek, Piórko Julia, Otręba Igor, Małysz Jakub

            III miejsce styl motylkowy – Grygier Maksymilian

             

            Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku – Pszczyna, 22.11.21

            I miejsce i awans na finał wojewódzki – drużyna złożona z uczniów SP4 Pszczyna oraz ZSP  Ćwiklice

            Skład: Wanke Franciszek, Zdunek Maciej (SP4), Anderko Igor, Wojtkowiak Jakub, Ryłko Tymoteusz, Szczotka Dominik, Łebek Tomasz, Hamerlak Krystian, Kozik Maksymilian (ZSP Ćwiklice).

        • Klasy piąte i mity greckie
          • Klasy piąte i mity greckie

          • Uczniowie klas 5a i 5b przedstawiali na lekcji historii mity greckie. Uczniowie układali scenariusze, stworzyli stroje, rekwizyty, plakaty. Wśród bogów fworytami byli: Posejdon Hera Afrodyta oraz Atena. Mity, które przedstawili to mit o Prometeusz, mit o Syzyfie, o Dedalu i Ikarze oraz mit o Ariadnie i Tezeusza.

        • ORYGINALNE modele komórki roślinnej i zwierzęcej w wykonaniu uczniów klas piątych
          • ORYGINALNE modele komórki roślinnej i zwierzęcej w wykonaniu uczniów klas piątych

          • Biologia to nowy i zazwyczaj niełatwy przedmiot dla uczniów klas piątych. Aby utrwalić wiedzę o budowie komórki roślinnej i zwierzęcej, chętni uczniowie w ramach pracy domowej wykonali ich modele. Piątoklasiści wykazali się bardzo dużą kreatywnością i pomysłowością.

            Do wykonania prac uczniowie wykorzystali przeróżne materiały m. in. plastelinę, modelinę, styropian, filc, tkaniny, kolorowe tektury, papier, a nawet tykwę, upieczony biszkopt, owoce, galaretki oraz znane wszystkim żelki misie czy wafelki z kokosem i całym migdałem w środku.   

            W ten sposób powstały widocznie poniżej modele. Efekt pracy jest zachwycający. Na szczególną uwagę zasługuje komórka poduszka i komórka tort. Ta druga szybko została zjedzona przez uczniów klasy 5a. 

            Taka forma zadania domowego na pewno pozwoli uczniom na długo zapamiętać szczegóły budowy i funkcji wszystkich składników komórki. Dla rodziców, na których pomoc mogli liczyć uczniowie, była to również okazja do przypomnienia sobie szkolnej wiedzy.

        • Wirtualne podróże klasy 3b
          • Wirtualne podróże klasy 3b

          • O tym, że w szkole nie można się nudzić, wiedza uczniowie klasy 3b, którzy w bieżącym roku szkolnym realizują zajęcia z dwóch projektów: „Nauka w plecaku” oraz „Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego wszystkie pytania są dobre?”(fundacji Uniwersytet Dzieci).

            Organizatorem pierwszego z nich jest p. Sabina Piłat- edukatorka i podróżniczka. Raz w miesiącu uczestniczymy w prowadzonych przez nią lekcjach na żywo i tworzymy albumy młodych podróżników. Wzięliśmy już udział w dwóch lekcjach: „ Czy warto podróżować?” i „Piękno Polski. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, więc postanowiliśmy jeszcze wraz z panią Sabiną powędrować do Bullerbyn, by zobaczyć, gdzie mieszkali i bawili się bohaterowie naszej lektury.

            Drugi projekt natomiast jest już dla nas trzecim z kolei, w poprzednich latach poznaliśmy Kosmos oraz świat muzyki i dźwięków.  W tym roku spróbujemy zaspokoić naszą ciekawość i znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania: Czy Afrykanie mieszkają w pałacach? Dlaczego szkło nie przemaka?Czy z każdej mąki powstanie chleb? Dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Z czego składa się las? Jak odczytywać temperaturę?  Dzięki naukowcom, artystom i ekspertom będziemy mogli poprzez zabawy, eksperymenty, filmy edukacyjne, doświadczenia zdobywać wiedzę, a to dla nas ciekawskich trzecioklasistów najważniejsze!

        • Sentymentalne wędrówki  2a do miejsc pamięci narodowej
          • Sentymentalne wędrówki 2a do miejsc pamięci narodowej

          • W związku ze świętem 11-go Listopada, klasa 2a wybrała się na spacer po Pszczynie śladami miejsc pamięci narodowej. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Cmentarz Wszystkich Świętych i zapaliliśmy znicze na grobie patrona naszej szkoły Józefa Pukowca, przybliżając sobie historię jego życia. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Wojenny Żołnierzy Armii Czerwonej, na którym pochowanych jest blisko 12000 żołnierzy, którzy w pierwszych miesiącach 1945 r. wyzwalali ziemie polskie. Na naszej trasie nie mogło też zabraknąć  wizyty pod Pomnikiem Zwycięstwa, wzniesionym dla uczczenia poległych i pomordowanych powstańców śląskich w latach 1919-1921 oraz Polaków poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. I tam także zapaliliśmy znicze - w hołdzie tym, którzy nie szczędzili życia w obronie ojczyzny.

        • Zaczytani…Zainspirowani… 2a w drukarni
          • Zaczytani…Zainspirowani… 2a w drukarni

          • Klasa 2a bierze w tym roku udział w innowacji Zaczytani…Zainspirowani…dzięki której nasze lekcje uatrakcyjniają różne wydarzenia, różni ludzie, różne miejsca, związane z książką i szeroko pojętym czytelnictwem. Tym razem wybraliśmy się do Muzeum Prasy Śląskiej, gdzie odbyły się niezwykle ciekawe warsztaty dziennikarsko-intrioligatorskie. Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie powstało w 1985 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Ekspozycję placówki stanowi ogromna ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych oraz niezwykłych eksponatów związanych z drukarstwem na przełomie wieków. Na piętrze mieści się „Izba u Telemanna” - salka muzyki kameralnej, prezentująca dawne instrumenty muzyczne z terenu Śląska. Największą atrakcją dla uczniów jest oczywiście możliwość samodzielnego wydrukowania pamiątki na zabytkowej, ręcznej prasie typograficznej typu „boston” z drugiej poł. XIX wieku. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi – przenieśliśmy się w czasie i byliśmy jak zaczarowani.

        • Akademia z okazji Święta Niepodległości
          • Akademia z okazji Święta Niepodległości

          • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto patriotyczne związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918r. Jest to dzień szczególny, przypominający nam nie tylko radość z odzyskanej wolności, ale też tę powszechną prawdę, że wolność nie jest czymś trwałym danym raz na zawsze. Z okazji tego święta w naszej Szkole Podstawowej nr 4 im. Józefa Pukowca odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca przypadającą w tym roku 103 rocznicę tego wydarzenia.

            Uczniowie klas ósmych przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne, które po 123 latach zaborów doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspomnieli m.in. o bohaterskiej walce Polaków w powstaniach listopadowym i styczniowym – symbolicznie zdejmując „Polsce” koronę i zakładając łańcuchy, I wojnę światową, o stawaniu Polaków do bratobójczej walki, o walkach Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudzkiego i wreszcie o trudach scalania i odbudowy kraju. Polska odzyskuje niepodległość – „Wolność” symbolicznie rozrywa „Polsce” łańcuchy.

            Akademia była dla uczniów nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale też okazją do wysłuchania wielu pieśni patriotycznych. Na początku rozbrzmiał hymn Polski, który zaśpiewali wszyscy uczniowie naszej szkoły. Uczniowie klasy 5a zagrali na dzwonkach utwór „Białe róże” oraz zaśpiewali pieśń „Niepodległa, niepokorna”, gdzie głos prowadzący miała uczennica klasy 4b. W trakcie akademii obejrzeliśmy przygotowane przez klasę 4a z wychowawcą p. Moniką Kamińską filmiki, wyświetlone przez projektor multimedialny, z nagraniem pieśni „Warszawianka” i „Piechota”. Ponadto usłyszeliśmy pieśni: „Marsz, marsz Polonia” oraz „Pierwsza brygada”.

            W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami. Z nieukrywanym zainteresowaniem obserwowali oni patriotyczne, słowno-muzyczne widowisko wyreżyserowane przez p. Agatę Czernecką oraz p. Magdalenę Szwedę, odpowiedzialną za muzykę i dekoracje. Serdecznie dziękujemy również pozostałym nauczycielom za nieocenioną pomoc w przygotowaniu uroczystości: za scenariusz p. Joannie Gruszczyńskiej, za pomoc w próbach p. Beacie Surowieckiej i p. Sylwii Dziędziel-Penszor oraz p. Tomaszowi Zygmuntowi.

            Mamy nadzieję, że przygotowana akademia znacznie przyczyniła się do tego, że każdy z jej uczestników świadomie i godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości.

        • Dzień Postaci z Bajek
          • Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a, twórcy takich postaci jak Myszka Miki, Kaczor Donald czy pies Pluto. Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić nie tylko do oglądania, ale i do czytania bajek, a co za tym idzie - rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

            Uczniowie klasy 2a mieli dziś okazję zaprezentować swoje ulubione bajkowe postacie. A że większość bajkowych postaci to słodziaki, to jeszcze na pamiątkę "sweet focia" ze swoim bohaterem:-)

            Uczniowie klasy 3a przypominali  sobie ulubione bajki. Mieli też do wykonania kilka zadań.  Pierwsze polegało na odgadnięciu, za jakiego bohatera przebrały się chętnie koleżanki i koledzy z klasy. Bez problemu rozpoznali też pluszaki z różnych bajek. Szybko uwinęli się z labiryntami i rozkodowaniem bajkowych portretów. Najwięcej czasu spędzili na grupowym opisywaniu wybranego bohatera. Wspólnie zredagowali ciekawe i bogate charakterystyki. To była miła i przyjemna lekcja.

            Uczniowie klasy 3b również udali się w podróż do krainy bajek poprzez wykonanie rozmaitych zadań. Najpierw próbowali odgadnąć z jakich baśni pochodzą przyniesione przez nich rekwizyty, np. dynia z „Kopciuszka”, kluczyk z „ Szewczyka Dratewki”, potem podawali trzy skojarzenia, a reszta klasy podawała tytuł , np. nos-drewno-Gepetto...to oczywiście „ Pinokio”. Ostatnim zadaniem było rozkodowanie obrazków na których ukryły się czarownica, księżniczka i smok. Wspólnie próbowaliśmy przypomnieć sobie w jakich bajkach możemy je spotkać. Lekcja dostarczyła nam wiele radości i wszyscy świetnie się bawiliśmy!

        • Pasowanie na uczniów klasy Ia i Ib
          • Pasowanie na uczniów klasy Ia i Ib

          • Prawie dwa tygodnie trwały przygotowania do uroczystości ślubowania. Dnia 15 października z „bijącym sercem”przyszły do szkoły pierwszaki wraz z zaproszonymi rodzicami aby wobec nich, pani Dyrektor, pani Burmistrz i swoich wychowawców złożyć uroczyste przyrzeczenie na Sztandar Naszej Szkoły. Uroczystość rozpoczęli bohaterowie dnia swoim programem słowno-muzyczno- tanecznym,który wzbudził duży aplauz wśród zaproszonych gości. Pani Dyrektor pasowała każdego ucznia dużym ołówkiem przyjmując w poczet wszystkich uczniów naszej szkoły. Wychowawcy wręczyli pierwszy dokument czyli legitymację szkolną oraz dyplomy i medale, które będą przypominały dzieciom te uroczyste chwile. Pani Burmistrz Barbara Sopot-Zembok gratulowała dzieciom wspaniałego występu i wręczyła pamiątkowe bidony. Tak obdarowanym w tym dniu pozostało jeszcze jedno ślubowanie – na dobrego czytelnika. Wszyscy pięknie przyrzekali i zostali wpisani do braci czytelniczej. Na pamiątkę otrzymali kolorowe zakładki do książek aby łatwiej im się czytało i lepiej pamiętało. Gratulujemy!

        • Z wizytą u księżnej Daisy
          • Z wizytą u księżnej Daisy

          • Klasa 1 a i 1b wybrały się 22.10.2021 roku w odwiedziny do księżnej Daisy. Wszystkie dzieci bardzo ciekawe i przejęte przekroczyły próg zamku. Tu czekała już pani przewodnik ,która w tajemniczy sposób opowiadała o właścicielach zamku. Każde dziecko otrzymało mapę pomieszczeń i rozpoczęliśmy zwiedzanie i poszukiwanie „Czasu na zamku” czyli obserwowaliśmy zegary ,które odmierzały czas naszym książętom. Wszystkie komnaty w zamku wzbudzały zachwyt ale sala lustrzana zapierała dech. Mogliśmy ją podziwiać jeszcze z balkonów przeznaczonych w czasach księcia pszczyńskiego dla muzyków przygrywających do posiłków. Każde dziecko chłonęło wiedzę i bacznie obserwowało otaczające przedmioty. Wszyscy zgodnie stwierdzili,że musimy tu jeszcze wrócić aby lepiej zapoznać się z życiem na zamku,który tak lubiła księżna Daisy.

        • Zaczytani…zainspirowani…tym razem 2a na pomarańczowo…
          • Zaczytani…zainspirowani…tym razem 2a na pomarańczowo…

          • Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas uczcić ciągle niedocenianą bohaterkę jesiennego stołu czyli dynię. W naszej klasie święto dyni obchodziliśmy w piątek 29 października, kiedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Uczniowie klasy 2a mieli za zadanie wyszukać w Internecie informacje dotyczące dyni, a następnie w parach prezentowali jak wygląda dana odmiana i co o niej wiemy. W ten oto sposób wzbogaciliśmy wiedzę na ich temat i już wiemy, że dynia to owoc, choć zwyczajowo zaliczany do warzyw. Poznaliśmy rodzaje dyni: lunga di napoli, makaronową, piżmową, hokkaido, prowansalską, ozdobną. Dowiedzieliśmy się także, ile ważą najcięższe dynie świata, a przede wszystkim jakie wartości mają dynie i czemu warto w nich zasmakować. To teraz każdy już biegnie do kuchni i przygotowujemy dżemiki z dyni, frytki z dyni albo dyniowe babeczki, palce lizać!

        • Tydzień dbania o relacje
          • Tydzień dbania o relacje

          • Od 25 do 29 października obchodzilismy w naszej szkole tydzień dbania o relacje. Wydarzenie to jest jednym z projektów „Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo” organizowanej przez fundację „Dbam o mój zasięg”. Przez cały tydzien staraliśmy się jak najlepiej dbać o relacje panujące w naszym środowisku.

            Klasa 2a m.in., zorganizowała bank wymiany uprzejmości oraz „słoiki pełne dobrych słów” dla wybranej bliskiej osoby (przyjaciela, kolegi/koleżanki z klasy lub kogoś w domu, wybór ucznia) oraz wykonali „magnes dla przyjaciela – dobrze że jesteś” – każdy sam projektował i własnoręcznie robił magnes na lodówkę i wręczył go wybranej osobie (w klasie lub domu);

            Ucznowie klas 3a i 3b wspólnie szukali spospobu, jak pielęgnować pozytywne międzyuczniowskie więzi. Zajęcia rozpoczęliśmy od zabaw: „ Przywitaj się ze mną”, w której każdy uczeń musiał wymyślić najbardziej oryginalny sposób powitania oraz „ Lustro” polegającą na naśladowaniu gestów i ruchów partnera. Kolejnym zadaniem było wymyślenie i zapisanie na karteczkach miłych słów skierowanych do innych osób. Okazało się, że pomysłów mamy bardzo dużo! Postanowiliśmy, że codziennie będziemy czytać jedną z tych myśli, by sympatycznie rozpocząć dzień w szkole. W trakcie naszych zajęć mieliśmy również okazję zobaczyć krótki filmik, pt: „ Pomagając innym, pomagasz sobie”, który pokazał, że „dobro powraca” i każdy z nas powinien starać się być życzliwym dla innych, bo nawet drobny gest  może wywołać uśmiech na czyjeś twarzy. Ostatnim zadaniem było wykonanie pacynki przyjaźni. Do wykonania tej pracy potrzebna była zwykła papierowa torebka i kilka wyciętych z papieru elementów. Najważniejsze było to, by na koszulkach naszych pacynek znalazło się jakieś miłe pozdrowienie dla kolegi lub koleżanki. Wspólne zabawy bardzo nam się podobały, obiecujemy, że zawsze będziemy dbać o dobre relacje, nie tylko w tym jednym wyznaczonym tygodniu!

        • Kiermasz dla Filipka
          • Kiermasz dla Filipka

          • 25 października uczniowie klasy 7a zorganizowali kiermasz słodkości (ciast, ciasteczek i innych smakołyków). Dochód z imprezy przeznaczony jest naszą pomocą w sfinansowaniu kosztownej terapii genowej dla Filipka Cholewy, zmagającego się z chorobą SMA. Do akcji włączyły się kolejne klasy. Kolejny kiermasz w poniedziałek, 8 listopada. 

          • Zaczytani…Zainspirowani…czyli spotkanie z Rubinkiem w klasie 2a

          • 22 października klasa 2a miała przyjemność gościć Panią Lucynę Jabłeka z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej f. w Pszczynie, która poprowadziła zajęcia pt.”Każdy nosi w sobie coś wartościowego”. Najpierw wysłuchaliśmy opowiadania autorstwa Artura Barcisia „Rubinek”. Jest to historia małego kamyczka Rubinka, który znalazł się nagle sam w pudełku pośród obcych mu - i jak mu się wydawało – nieprzyjaznych koralików. Z czasem okazało się, że Rubinek wcale nie jest sam, wcale nie jest gorszy, a koraliki wcale nie są nieprzyjazne…Ale nie zdradzimy jak historia się kończy, sami przeczytajcie. My możemy powiedzieć, że dobrze się bawiliśmy, ponieważ opowiadaniu towarzyszyły wesołe zabawy i różne śmieszne sytuacje. Po tej lekcji wiemy jedno, każdy z nas jest inny i każdy jest wyjątkowy. Pani Lucynie składamy gorące podziękowania za wspaniałą lekcję! Klasa 2a.

        • Code Week 2021
          • Code Week 2021

          • Europejski Tydzień Kodowania trwał w tym roku w dniach 9-24 października. Jest to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. W tym roku do inicjatywy przyłączyli się uczniowie klas piątych, którzy poznają na zajęciach tajniki tworzenia stron internetowych.

        • Wycieczka do Świnnej
          • Wycieczka do Świnnej

          • 15 września klasa 2b i 3a pojechała do Beskidzkiego Centrum Nauki „Naukotechnika” w Świnnej na warsztaty naukowe dotyczące ciekłego azotu. Po wejściu rozległ się nieśmiały szept zachwytu. Sala bowiem wypełniona była różnymi urządzeniami, dzięki którym można było wykonać różne doświadczenia, poznać podstawowe zasady fizyki lub po prostu świetnie się bawić. Po chwili w sali zrobiło się bardzo gwarno. Dzieci w swobodnej zabawie poznawały zasady działania wszystkich przygotowanych atrakcji. Po zabawie uczestniczyliśmy w warsztatach, które połączone były z pokazem różnych doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu. Ciekawość, zdziwienie, zachwyt często mieszał się z niedowierzaniem i strachem. Większość w nas chętnie i aktywnie uczestniczyła w różnorodnych doświadczeniach, którym towarzyszyły salwy śmiechu i okrzyki zachwytu. Było wybuchowo, tajemniczo i ciekawie. Po przerwie śniadaniowej każdy z nas uczył się rozpoznawania minerałów. Po okiem prowadzących poznawaliśmy cechy i nazwy różnych minerałów wykonując pamiątkowe zestawienie. Po intensywnej nauce z radością bawiliśmy się na placu zabaw. Na koniec na pobliskim boisku odbył się mecz siatkówki. Pełni wrażeń i nowej wiedzy wróciliśmy do szkoły. Czas pokaże czy dzisiejsza wycieczka rozbudzi nasze chemiczne lub fizyczne zainteresowania.

        • Z wizytą w Wieliczce
          • Z wizytą w Wieliczce

          • 13 października 2021 klasa 2b i 3a pojechały na autokarową wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. W tym dniu przeżyliśmy niesamowitą przygodę. Wszystko zaczęło się od gimnastyki. Wśród radosnych okrzyków Szybem Daniłowicza zeszliśmy do kopalni. W solnych podziemiach pokonaliśmy 3,5 km i ponad 800 schodów. Widzieliśmy niespotykane jeziorka solankowe, piękne rzeźby wykonane z soli i piękne „solne kalafiory”. Zobaczyliśmy narzędzia górnicze wykorzystywane do wydobycia soli. Poznaliśmy legendy związane z Wieliczką. Dreszczyk emocji poczuliśmy w czasie zaskakujących animacji. Czy nad taflą jeziorka wśród dźwięków muzyki, na solnej skarpie zobaczyliśmy Skarbnika? Może to tylko nasza wyobraźnia… Nasz podziemny spacer trwał prawie 3 godziny. Na koniec odwiedziliśmy nową atrakcję WieliczkiTężnię Solankową w Parku Kingi. Po zakupie pamiątek zmęczeni wróciliśmy do Pszczyny.