• Aktualności

        • Popularyzacja wiedzy o mózgu w ramach Światowego Tygodnia Mózgu
          • Popularyzacja wiedzy o mózgu w ramach Światowego Tygodnia Mózgu

            Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w lekcji, której celem była popularyzacja wiedzy o mózgu i jego działaniu. Uczniowie zobaczyli kilka krótkich filmików edukacyjnych, dzięki którym poznali proste techniki zapamiętywania, pozwalające szybciej i skuteczniej się uczyć. Uczniowie dowiedzieli się również jakie produkty należy jeść, aby usprawnić pamięć i koncentrację oraz jakich nawyków unikać, by nie szkodzić mózgowi. Wiele emocji towarzyszyło filmikom prezentującym ćwiczenia pobudzające półkule mózgowe – idealne przed nauką. Na koniec uczniowie rozwiązywali zadania pobudzające spostrzegawczość, koncentrację i kreatywność.

        • Klasa IIa i IIIb z wizytą w teatrze
          • Klasa IIa i IIIb z wizytą w teatrze

            10 marca uczniowie klasy II a i IIIb wybrali się do Teatru Banialuka w Bielsku- Białej na przedstawienie oraz warsztaty teatralne.

            Obejrzeliśmy sztukę. pt.” Robinson” na motywach utworu Daniela Defoe. Bohater spektaklu zachorował i zapadł w sen z którego nie mógł się wydostać, tak jak powieściowy Robinson Crusoe z bezludnej wyspy.

        • Aplikacja mOchrona - bezpieczenstwo dzieci w sieci
          • Aplikacja mOchrona - bezpieczenstwo dzieci w sieci

            Szanowni Rodzice. mOchrona to darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej, która wspiera rodziców w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z urządzeń z dostępem do sieci. Powstała w ramach działań Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – programu dającego szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. O cyberbezpieczeństwo dzieci należy dbać wszędzie tam, gdzie korzystają z sieci – w szkole i w domu. Dlatego mOchrona to narzędzie przygotowane z myślą o rodzicach i opiekunach, które pomoże w świadomym kształtowaniu nawyków cyfrowych od najmłodszych lat.

        • Apteczka dla Ukrainy! - w SP 4
          • Apteczka dla Ukrainy! - w SP 4

            To była prawdziwa AKCJA- REAKCJA!!

            Drodzy Rodzice, Uczniowie!

            Od początku dramatycznych wydarzeń na Ukrainie docierały do nas informacje o różnych formach Waszego zaangażowania! Jesteśmy bardzo dumni i poruszeni, jak wiele dobra potraficie czynić!

            Nie chcieliśmy mnożyć kolejnych zbiórek, jednak po rozmowach z osobami zaangażowanymi w bezpośrednie niesienie pomocy na granicy, zobaczyliśmy, jak wielki deficyt stanowią wszelkiego rodzaju środki medyczne. Stąd szybka decyzja o podjęciu akcji "Apteczka dla Ukrainy". Przy wsparciu Pani Dyrektor wieści zostały rozesłane, tak iż już w dniu ogłoszenia zbiórki zaczęły do nas spływać pierwsze artykuły. Marysia, Tosia, Emilka i Marta z koleżankami z klasy IVa zorganizowały wszystko, by móc sprawnie przeprowadzić akcję - Plakaty, kartony, odbiór przynoszonych darów! Następnie otrzymaliśmy fachowe wsparcie ze strony zaprzyjaźnionych Farmaceutek (t

        • W teatrze marionetek - z klasą IVa i IVb
          • W teatrze marionetek - z klasą IVa i IVb

            Na lekcjach języka polskiego lubimy podejmować interdyscyplinarne działania, bo przecież polski to nie tylko ortografia i gramatyka. Toteż chętnie łączymy literaturę z plastyką, a i z teatrem się nam czasem udaje!

            Świetną okazją było ku temu podsumowanie lektury "Pinokio", kiedy to wykorzystaliśmy fakt, że w czasie jednej z przygód Pinokio trafił do Teatru Marionetek! Dlaczegóż zatem samemu takiego teatru nie przygotować? Zapoznaliśmy się z różnymi typami lalek teatralnych (kukiełki, pacynki, marionetki, jawajski), a kiedy wiedzieliśmy już która lalką jak wygląda oraz jak należy się nią poruszać, przystąpiliśmy do pracy. Każda grupa wybrała fragment lektury, co ambitniejsi napisali nawet własne adaptacje teatralne i przystąpiliśmy do przygotowania lalkowych bohaterów! Lalki były przepiękne!! Jedne stworzone z wykorzystaniem kuchennych łyżek, inne szyte, z włóczki lub haftowane, był i P

        • Wizyta u lekarza na lekcji przyrody
          • Wizyta u lekarza na lekcji przyrody

            W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi odbyły się nietypowe lekcje przyrody. Uczniowie wcielili się w role lekarzy i pacjentów. Kilka dni wcześniej czwartoklasiści losowali scenki sytuacyjne. Zadaniem uczniów było przedstawienie niepokojących objawów chorobowych, ich przyczynę oraz zalecenia dotyczące profilaktyki chorób i zmiany trybu życia czy zachowań. Celem tej formy zajęć było utrwalenie wiadomości z działu „Odkrywamy tajemnice zdrowia”.

        • Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim
          • Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim

            26 i 27 stycznia 2022 roku pszczyński Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował Mistrzostwa Pszczyny w Narciarstwie Alpejskim.

            W zawodach wzięła udział reprezentacja naszej szkoły w składzie: Grygier Maksymilian, Wyrobek Helena, Wanke Franciszek, Piech Mikołaj, Osiński Jakub, Grygier Mateusz, Kościelny Zofia, Chodnicka Karolina, Mikołajczyk Lena, Treliński Kacper.

        • X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim
          • X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim

            14 stycznia 2022 roku na stoku Klepki w Wiśle odbyły się X Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim. W tegotrocznych zawodach wzięło udział 26 zawodników.

            Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

            Dziewczyny klasy I-III
            1. Wyrobek Helena

            Chłopcy klasy I-III
            1. Wanke Franciszek
            2. Grygier Maksymilian
            3. Piech Mikołaj

        • Witamy w programie „Przyjaciele Zippiego”
          • Witamy w programie „Przyjaciele Zippiego”

            Jest nam miło poinformować, iż klasy 1b i 2a przystąpiły do międzynarodowego programu „Przyjaciele Zippiego”. Jest to program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Program to cykl aż 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały. Właścicielem programu jest angielska fundacja "Partnership for Children". W Polsce wyłącznym przedstawicielem upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji. Nasze klasy już rozpoczęły zajęcia z programu. A kim jest Zippi? Zobaczcie sami.

        • Pamiętajmy o zwierzętach podczas mrozów
          • Pamiętajmy o zwierzętach podczas mrozów

            Uczniowie klasy 2a wiedzą, że zima i śnieg to fajna zabawa, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się ferii. Ale zdajemy sobie również sprawę, że jest to bardzo trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza w okresie mrozów i intensywnych opadów śniegu. Chcąc przypomnieć, że każdy może pomóc najbardziej potrzebującym, zorganizowaliśmy wystawę tematyczną. Pamiętajmy, że przy dokarmianiu zwierząt również obowiązują pewne zasady. Dokarmiać zwierzęta leśne mogą tylko leśniczy, a my możemy zadbać o naszych miejskich przyjaciół – zwłaszcza o ptaki. Czym dokarmiać ptaki? Zobaczcie sami w naszej „ptasiej stołówce”. Uczniowie, wykorzystując głównie odpady segregowane, wykonali także wspaniałe, bardzo pomysłowe budki i karmniki dla ptaków.

        • Sukces uczennicy 2a w konkursie wojewódzkim
          • Sukces uczennicy 2a w konkursie wojewódzkim

            Jest nam niezmierni miło poinformować o wspaniałym sukcesie uczennicy klasy 2a - Matyldy Sitko. Matylda wzięła udział w konkursie „JESTEM KREATOREM BAŚNIOWYCH ŚWIATÓW JAK JAN MARCIN SZANCER”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka i Senatora RP X Kadencji Pana Wojciecha Koniecznego. Zadanie konkursowe polegało na zilustrowaniu wybranego tekstu z zakresu prozy, liryki lub dramatu techniką płaską: rysunek, malarstwo, grafika. Matylda wykonała rysunek do wiersza Doroty Gellner „Deszcz”. Na konkurs wpłynęły 134 prace, których autorami są uczniowie szkół podstawowych z różnych miejscowości województwa śląskiego. Matylda zajęła II miejsce w kategorii klas 1-3. Matyldzie gratulujemy i oczywiście życzymy dalszych sukcesów!

        • 7a wspięła się wysoko.
          • 7a wspięła się wysoko.

            17 stycznia klasa 7a podjęła się sprostać wymaganiom ścianki wspinaczkowej w Centrum Wspinaczkowym w Bielsku-Białej. Początkowo przygoda wydawała się ponad siły uczestników. Jednak stopniowo oswajali się z techniką wspinaczki i wysokością. Wysiłek zaczął sprawiać satysfakcję i sporo radości. Każdy pokonywał swoje słabości, jedni walczyli z lękiem wysokości, inni z bólem mięśni, a części udało się wspiąć na sam szczyt 12-to metrowej ścianki. Przed nimi jeszcze kolejne wyzwanie 19-to metrowe, ale to już podczas drugiej wizyty.

        • Nietypowe bombki
          • Nietypowe bombki

            W ostatnim dniu przedświątecznej nauki na lekcjach biologii i przyrody uczniowie klas IV, VI i VII tworzyli biologiczne i przyrodnicze bombki. Znalazły się na nich motywy nawiązujące do treści omawianych podczas lekcji, m. in. deszczomierz, wiatromierz, łańcuch pokarmowy, opady atmosferyczne, narządy lub układy narządów człowieka, owady, pająki, tasiemce, dżdżownice i wiele, wiele innych. Poniżej znajduje się kilka przykładowych prac

        • Ekologiczne działania w naszej szkole
          • Ekologiczne działania w naszej szkole

            Jednym z priorytetów na rok szkolny 2021/2022 jest wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

            Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie od lat kładzie nacisk na edukację ekologiczną dzieci i młodzieży. Dyrekcja szkoły zadbała o to, by przed wejściem do budynku znalazł się ekologiczny słupek informujący o jakości powietrza. Nauczyciele podejmują z kolei inicjatywy, które uczą młode pokolenie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. W bieżącym roku szkolnym chcieliśmy zwrócić uwagę na to, jak katastrofalne skutki dla naszego zdrowia ma zanieczyszczone powietrze i że każdy może przyczynić się do poprawy jego jakości.

        • „ANIOŁY OD REKLAMY”- czyli słów kilka o świątecznym przedstawieniu uczniów naszej szkoły
          • „ANIOŁY OD REKLAMY”- czyli słów kilka o świątecznym przedstawieniu uczniów naszej szkoły

            Zobacz spektakl świąteczny

            Marzenia są od tego, aby się spełniały… W kilku słowach można by w ten sposób podsumować występ uczniów klas 8, którzy już w klasie szóstej pytali, czy będą mogli wystąpić w jasełkach… Niestety, pandemia pokrzyżowała ich pragnienia oraz plany nauczycieli…
            W tym roku najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie postanowili, że w klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadzą nas swym świątecznym przedstawieniem pt. „Anioły od reklamy”. Z powodu obostrzeń i braku możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności, postanowili nagrać film. Bardzo chcieli, by chociaż w ten sposób wprowadzić nas wszystkich w magię Świąt Bożego Narodzenia i zwrócić szczególną uwagę na to, co jest naprawdę istotne podczas tych, jakże wyjątkowych świąt!
            Przygotowania do spektaklu zaczęły się już w połowie listopada. Opanowanie długich ról aktorskich, zagranie odpowiednią mimik

        • Zaczytani…Zainspirowani… Pachnące święta…ale czy wszędzie?
          • Zaczytani…Zainspirowani… Pachnące święta…ale czy wszędzie?

            Nasze babcie już od dwóch tygodni z kuchni nie wychodzą, pierniczki, ciasteczka, mięsko w marynacie…a wszystko tak pachnie. Ale co właściwie tak pachnie? O tym, uczniowie klasy 2a dowiadywali się empirycznie. Zanurzyliśmy się w świecie przypraw, które przyjechały do nas z odległych krain. Przyprawy znane są ludziom od tysięcy lat. W czasach średniowiecza były jednym z najbardziej pożądanych i drogich produktów dostępnych w Europie. Najbardziej popularne były: czarny pieprz, cynamon, kminek, gałka muszkatołowa, imbir i goździki. Próbując wydobyć najintensywniejsze zapachy, rozłupywaliśmy nasze przyprawy i czytaliśmy informację do czego możemy ich użyć. Zrobiliśmy także „ciasteczka” z masy solnej o zapachu przyprawy do piernika, ozdobione goździkami. Każdy uczeń miał również za zadanie poszukać informacji, jak święta spędzane są w innych krajach. I tak dowiedzieliśmy się, że tradycja ozda

        • Uczennica 2a laureatką konkursu powiatowego
          • Uczennica 2a laureatką konkursu powiatowego

            Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczennica klasy 2a naszej szkoły - Matylda Sitko - zajęła pierwszą nagrodę w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Podróże po Europie". Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach. Do konkursu napłynęło aż 75 prac z 6 szkół, tym bardziej jesteśmy dumni, że nasza uczennica stanęła na podium. Zwycięska praca przedstawia rysunek greckiego żółwia morskiego caretta caretta. Wśród nagród dla zwyciężczyni znalazł się m.in. plecak - na kolejne wakacyjne podróże. Matyldzie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Sukcesy plastyczne uczennic klasy 3b
          • Sukcesy plastyczne uczennic klasy 3b

            W listopadzie uczniowie klasy 3b wzięli udział w VII powiatowym konkursie plastycznym: „ Zdrowe zapasy na zimowe czasy” ogłoszonym przez ZSP w Studzienicach. Okazało się, nasze malarskie dzieła zyskały uznanie w oczach jury. Spośród ponad 100 nadesłanych z różnych szkół prac Natalia Kapa zdobyła nagrodę, a Oliwia Podlaska i Lena Ryszka- wyróżnienia. Dziewczynom oczywiście serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Każdy z nas może zostać św. Mikołajem.
          • Każdy z nas może zostać św. Mikołajem.

            Dziś w ten piękny mikołajkowy dzień w naszej szkole działo się mnóstwo dobra! Nasi uczniowie nie tylko bowiem otrzymali drobne upominki od Mikołaja, który odwiedził razem ze swoimi pomocnikami wszystkie klasy, ale - jak co roku – w sposób szczególny tego dnia mieli okazję do czynienia dobra!

            I tak w świątecznej edycji szkolnego kiermaszu – tym razem słodkości przygotowali sami nauczyciele – udało się zebrać aż 820zł! Kwota ta została przekazana na pomoc Olusiowi – chłopcu z naszych pszczyńskich okolic, któremu jest potrzebna rehabilitacja i leczenie.

    • Partnerzy